گردشگري دلتا

روند بازار مسكن در يك سال گذشته

آمار تكان‌دهنده از تعداد معاملات مسكن تهران در شهريور ماه سال 98 نشان از افت بازار مسكن در يك سال گذشته دارد.
افت بازار مسكن

گزارش‌هاي ميداني گوياي افت بازار مسكن در دوازده ماه گذشته است به طوري كه در شهريور ماه امسال فقط ۲۹۰۰ مورد معامله در شهر تهران ثبت شده است؛ يعني كاهش ۷۳ درصدي معاملات نسبت به شهريور سال گذشته.

به گزارش مجله دلتا ، وزارت راه و شهرسازي در گزارشي اعلام كرده كه ميانگين قيمت مسكن شهر تهران در شهريورماه سال جاري به  ۱۲ميليون و ۷۲۰ هزار تومان به ازاي هر متر مربع  رسيده است. براساس گزارش ماهانه دفتر اقتصاد مسكن پس از خرداد ماه امسال كه ميانگين قيمت مسكن شهر تهران وارد كانال ۱۳ ميليون تومان شد، در شهريورماه، مجددا قيمت‌ها به كانال ۱۲ميليون تومان بازگشت. شاخص سالانه رشد نقطه به نقطه قيمت مسكن نيز گوياي آن است كه نقطه اوج بازار مسكن طي ۱۲ ماه گذشته، ارديبهشت ۹۸، با ۱۱۲ درصد افزايش بوده و ماه‌هاي پس از آن با افت بازار مسكن نمودار رو به پايين حركت كرده، به طوري كه در شهريورماه امسال اين رقم به ۵۷ درصد رسيده است.

افت بازار مسكن

شاخص ماهانه نيز نشان مي‌دهد ميانگين رشد ماه به ماه  ۱۲ماهه منتهي به شهريورماه ۹۸ در شهر  تهران ۳.۹ درصد بوده است؛ به طوري كه در ارديبهشت ماه امسال بيشترين رشد معادل ۱۱.۴ درصد و در شهريورماه كمترين رشد معادل منفي ۳.۵ درصد را تجربه كرده  است.

ميانگين نرخ رشد  ۱۲ ماهه مسكن  در شهر تهران منتهي به شهريورماه ۹۷ حدود ۴.۷ درصد بوده است كه سرعت رشد قيمت در ۱۲  ماهه اخير در مقايسه با ۱۲ ماهه سال قبل از آن ۰.۸ درصد كاهش نشان مي‌دهد. همچنين در شش ماهه نخست سال 98، تعداد معاملات خريد و فروش و رهن و اجاره شهر تهران به ۳۳.۱ هزار واحد رسيده  كه در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته با كاهش ۵۷.۳ درصدي همراه بوده است.

در نيمه نخست امسال، ميانگين قيمت يك متر مربع واحد مسكوني آپارتماني به ۱۲.۸ ميليون تومان رسيد كه در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته ۹۰ درصد افزايش داشته است.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 0
+ نوشته شده: 1398/7/28 ساعت: ۱۱ توسط:deltatravel :

خانه‌هاي 25 و 30 ساله وام مسكن مي گيرند

تسهيلات

با ابلاغ بخش‌نامه جديد بانك مسكن، واحدهاي مسكوني 25 و 30 سال ساخت، مشمول پرداخت تسهيلات از محل اوراق حق تقدم شدند. چگونگي دريافت تسهيلات واحدهاي مسكوني براساس اين اوراق است. براي اظلاعات بيشتر با دلتا همراه باشيد.

به گزارش مجله دلتا با بخشنامه جديد بانك مسكن واحدهاي مسكوني تا ۳۰ سال قدمت هم مشمول دريافت تسهيلات بانكي خواهند بود. پيش‌تر تنها املاكي تا ۲۰ سال سن قدمت در دايره دريافت تسهيلات قرار داشتند. در ارائه تسهيلات خريد مسكن به واحدهاي 25 و 30 ساله، قدمت آن‌ها براساس تاريخ صدور پروانه ساختماني ارزيابي خواهد شد و عمر ساختمان ارتباطي به پايان كار نخواهد داشت.

با مصوبه اخير هيات‌مديره بانك مسكن به‌منظور آسان‌سازي فرآيند خانه‌دار شدن شهروندان، بناهاي تا ۲۵ سال ساخت از اين سقف تسهيلات بهره‌مند مي‌شوند، ضمن آنكه امكان جديدي به وجود آمده است تا املاكي كه تا ۳۰ سال ساخت هستند نيز مشمول استفاده از تسهيلات شوند كه البته رقم آن كمتر از ميزان مصوب است. براساس اين مصوبه متقاضياني كه داراي اوراق حق تقدم هستند اگر قصد خريد مسكن تا ۳۰ سال ساخت در تهران را داشته باشند سقف دريافت وام آنها در حالت انفرادي از ۶۰ ميليون تومان به ۴۵ ميليون تومان كاهش مي يابد و در حالت زوجين ۸۰ ميليون تومان پرداخت مي‌شود. همچنين در مراكز استان‌ها و شهرهاي بالاي ۲۰۰ هزار نفر جمعيت در حالت انفرادي ۴۰ ميليون تومان و در حالت زوجين ۷۰ ميليون تومان امكان استفاده وجود دارد.  در شهرهاي زير ۲۰۰ هزار نفر نيز در حالت انفرادي ۳۵ ميليون تومان و در حالت زوجين ۵۰ ميليون تومان پرداخت مي‌شود.

گفتني است اوراق حق تقدم بانك مسكن امتياز دريافت تسهيلات خريد و يا ساخت مسكن از طريق بانك مسكن با ارزش هر برگه پانصد هزار تومان تسهيلات را فراهم مي سازد. دوره سررسيد اين اوراق دو ساله است، به همين دليل متناسب با مدت باقي مانده از سررسيد قيمت اين اوراق تغيير مي كند.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 1
+ نوشته شده: 1398/7/20 ساعت: ۱۱ توسط:deltatravel :

اجاره ساعتي ؛ پديده نوظهور بازار مسكن

در كنار افزايش اجاره‌بهاي مسكن، تسهيلات ناكافي و ديگر مشكلات مربوط به اين بخش، اين روزها شاهد اتفاقات عجيب‌تري در بخش مسكن هستيم. پديده‌ اجاره ساعتي و روزانه مسكن و سوييت به‌ويژه در تهران كه در بخش اجتماعي و فرهنگي براي ما سوالات فراواني ايجاد مي‌كند.
اجاره ساعتي

اين روزها، پديده نوظهور اجاره ساعتي و آگهي آن ها در فضاهاي مجازي ، بازار مسكن را از زواياي مختلف دچار آسيب كرده است. رواج اجاره ساعتي و روزانه مسكن در كلانشهرها كه امروز يكي از بحث‌هاي داغ در بازار مسكن است، فرصت تخلف و فساد را در بستري متفاوت فراهم كرده است.

به گزارش مجله دلتا با اينكه سابقه چنين نوعي از اجاره‌، پيش از اين در برخي شهرهاي توريست پذير وجود داشته ، اما حدود پنج سالي است كه اين پديده در قالب يك آسيب اجتماعي در سطح پايتخت تقريبا رواج يافته است. البته كه استثنائات فراواني از اين حيث وجود دارد و نمي‌توان با قاطعيت در مورد آن سخن گفت، اما شواهد و قرائن در خصوص كاربري حقيقي اين خانه‌ها نياز به حضور يك ناظر را بيش از گذشته تقويت مي‌كند. به گفته حسام عقبايي نايب رييس اتحاديه مشاوران املاك تهران، مالكان خانه‌هاي از اين دست ملزم هستند تا از پليس اماكن عمومي، سازمان ايرانگردي و جهانگردي و … مجوزهاي قانوني را براي داشتن استانداردهاي لازم دريافت كنند.

 

ممنوعيت تنظيم قرارداد اجاره كمتر از يك سال

براساس قانون، تنظيم قرارداد اجاره بين موجر و مستاجر، كمتر از يك سال ممنوع بوده و مشاوران املاك حق چنين اقدامي را ندارند. عقبايي با اشاره به اهميت امنيت در تنظيم قراردادها مي‌گويد: قتل، جنايت، خفت گيري و … از مواردي است كه در خانه‌هاي بدون مجوز ممكن است روي دهد؛ به همين سبب، ضمن اينكه محل مربوط بايد شناسنامه‌دار و قانوني باشد، صلاحيت افراد بايد توسط سازمان‌ها و دستگاه‌هاي ذي‌ربط بررسي شود و پس از آن براي مكان‌هايي همچون مسافرخانه، پانسيون و … پروانه كسب صادر شود. ضمن اينكه اين‌ها بايد ماليات پرداخت كنند.

عملكرد خوسرانه مالكان واحدهاي مسكوني، صرف‌نظر از تمام استثنائات، به صورت بالقوه داراي تبعات فراواني است كه نيازمند ورود وزارت ارشاد، پليس فتا و پليس پيشگيري است و تعاريف و وضع قوانين جديد در قراردادهاي مربوط به مالكان و مستاجران است.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 2
+ نوشته شده: 1398/7/17 ساعت: ۱۳ توسط:deltatravel :