گردشگري دلتا

انتقال وام مسكن به خريدار در طرح اقدام ملي

تسهيلات ساخت واحدهاي مسكوني در طرح اقدام ملي پس از اتمام پروژه قابليت انتقال به خريداران را دارد.
انتقال وام مسكن

چندي است كه عمليات اجرايي ۱۸۰ هزار واحد از طرح اقدام ملي ساخت و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسكوني آغاز شده و قرار است تا پايان سال 98 آغاز شود. بنابر اعلام وزارت راه و شهرسازي، پس از اتمام پروژه، انتقال وام مسكن از سازنده به خريدار قابل اجراست.

به گزارش مجله دلتا اين طرح كه به منظور خانه‌دار كردن ۶ دهك درآمدي جامعه طراحي شده قرار است تا پايان سال ۱۴۰۰ بالغ  بر ۴۰۰ هزار مسكن را به قشر هاي متوسط و پايين عرضه كند. از اين تعداد، ۲۰۰ هزار واحد در شهرهاي جديد و  ۱۰۰ هزار واحد در بافت فرسوده ساخته خواهد شد. بنياد مسكن انقلاب اسلامي نيز ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسكوني در اين پروژه را بر عهده‌ گرفته است.

وزير راه و شهرسازي با اشاره به روند اجراي طرح ملي مسكن توسط اين وزراتخانه گفت: هم‌اكنون، اين طرح در مرحله طراحي و اجرايي‌شدن قرار داشته و  تا پايان سال 98 ساخت آن ها آغاز خواهد شد.

 انتقال وام مسكن از سازنده به خريدار

محمد اسلامي، وزير راه و شهرسازي با اشاره به تخصيص تسهيلات بانكي در طرح اقدام ملي، اظهار داشت: براي ساخت مسكن، تسهيلات بانكي لازم در اختيار سازندگان قرار خواهد گرفت و پس از پايان پروژه، سازنده مي‌تواند وام مذكور را به خريدار واگذار كند. اين مسئله آثار تورمي نخواهد داشت.

محمد اسلامي تصريح كرد: همكاري به منظور ساخت مسكن براي دهك هاي درآمدي يك و دو كه توسط نهادهاي حمايتي كميته امداد امام خميني (ره) و سازمان بهزيستي صورت مي گيرد، وزارت راه و شهرسازي به ميزان گسترده زمين به سازنده ها واگذاري مي كند. متقاضيان، خود مي‌توانند زمين ارائه كرده و از حمايت‌هاي تسهيلاتي دولت برخوردار شوند؛ در غير اينصورت دولت، اراضي خود را براي ساخت مسكن واگذار مي‌كند. ساخت و فروش واحدها نيز بر عهده بخش خصوصي خواهد بود.

وي گفت: همچنين در طرح ملي مسكن دهك هاي ۳، ۴، ۵ و ۶ به صورت ويژه ديده شده اند، در شرايط كنوني روند ثبت‌نام براي متقاضيان استان كرمان به صورت پايلوت آغاز شده و وزارت راه و شهرسازي، روند بررسي تقاضا ها را آغاز كرده است.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 0
+ نوشته شده: 1398/7/28 ساعت: ۱۲ توسط:deltatravel :

قيمت آپارتمان‌ هاي ميانسال

نبود حداقل يكي از امكانات ضروري آسانسور، پاركينگ و انباري بسته به زمان ساخت ملك يكي از دلايل قيمت‌ مناسب آپارتمان‌ هاي ميانسال است.
قيمت آپارتمان
پرس‌وجو از مشاوران املاك در سطح پايتخت نشان مي‌دهد كه آپارتمان‌‌هايي در بازه سن بناي ۱۰ تا ۲۰ سال ساخت، مي‌تواند پاسخگوي نياز متقاضياني كه در جست‌وجوي قيمت مناسب آپارتمان‌ هستند، باشد.
 
به گزارش مجله دلتا، با شروع فصل پاييز افزايش نسبي آپارتمان‌هاي ۱۰ تا ۲۰ سال ساخت در بازار معاملات، نسبت به گروه‌هاي سني پايين‌تر ، بيش از پيش در بازار مسكن مشهود است. با بررسي آگهي هاي موجود در موتورهاي جست‌وجوي معتبر ملكي مي‌توان ديد كه تعداد زيادي از اين املاك در گروه آپارتمان‌هاي «قيمت‌مناسب» قابل دسته‌بندي هستند.
دليل تعداد قابل‌توجه آپارتمان‌هايي با قيمت ‌مناسب در بازه عمر بناي ۱۰ تا ۲۰ سال ساخت را بايد در ميزان امكاناتي كه از آن برخوردار هستند، جست‌وجو كرد چرا كه دقت در امكانات، موقعيت و لوكيشن واحدهاي ياد شده نشان مي‌دهد، فراواني املاك قيمت‌مناسب در اين گروه سني به دليل نبود حداقل يكي از امكانات ضروري براي ساكنان آن است.
املاك بيش از عمر ۱۰ سال اغلب يك، دو يا يكي از هر سه امكان ضروري ملك يعني آسانسور، پاركينگ و انباري را ندارند و به همين دليل قيمت آن ها به نسبت ميانگين قيمت منطقه كاملا مناسب‌تر است. به‌عنوان مثال قيمت هر مترمربع از يك آپارتمان مسكوني ۱۲ سال ساخت در خيابان بهار بلوار قيطريه، ۲۲ ميليون تومان اعلام شده كه علت اين قيمت‌گذاري نسبتا مناسب، نداشتن پاركينگ و انباري براي اين واحد ساختمان مورد نظر است.
نياز به بازسازي اين نوع آپارتمان‌ها نيز علت ديگري براي قيمت مناسب پيشنهادي برخي از اين املاك است. در برخي موارد مالك به دليل پول‌لازم بودن يا به هر علت ديگري، تمايل به بازسازي ملك خود براي عرضه با قيمت بالاتر ندارد و حاضر است آن را با بهاي مناسب نسبت به سطح قيمت منطقه آگهي كند. مشاوران املاك مي‌گويند از هر ۱۰ آپارتمان ۱۰ تا ۲۰ سال ساخت در بازار مسكن شايد يك يا دو مورد از آنها با قيمت بالا آگهي شده باشد و مالك روي قيمت خارج از عرف خود اصرار كند، اما بقيه در زمره املاكي با قيمت مناسب طبقه‌بندي شده‌اند.

 


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 0
+ نوشته شده: 1398/7/28 ساعت: ۱۲ توسط:deltatravel :

تكميل مسكن مهر؛ اولويت دوم دولت

دو اولويت اجراي پروژه‌هاي مشاركتي طرح اقدام ملي ساخت مسكن و تكميل مسكن مهر در راس اقدامات وزارت راه و شهرسازي قرار گرفته است.
تكميل مسكن مهر

وزارت راه و شهرسازي تعيين تكليف، برنامه‌ريزي و اجراي پروژه‌هاي مشاركتي و همچنين تكميل مسكن مهر را به‌عنوان مهم‌ترين اولويت‌هاي اين وزارتخانه در ادارات كل استان‌ها عنوان كرده است.

به گزارش مجله دلتا به منظور هدفمند كردن فعاليت‌هاي اجرايي ساخت مسكن و عرضه آن، وزارت راه و شهرسازي، همه مسئولان و مديران اين وزارتخانه را به انجام دادن اقدامات لازم براي سرعت بخشي به عمليات ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسكوني تا پايان سال ۹۹ مكلف كرده است، تا اين واحدها هرچه سريع‌تر به بازار مسكن عرضه شود.

در شرايطي كه براساس مصوبات شوراي هماهنگي مسكن، بايد تمام مسائل و مشكلاتي كه تاكنون منجر به تاخير در افتتاح واحدهاي مسكن مهر شده اعلام و براي رفع آن‌ها اقدام شود؛ به نظر مي‌رسد، تكميل واحدهاي مسكن مهر و رفع مشكلات مربوط به آن، به‌عنوان دومين ماموريت دولت بعد از طرح اقدام ملي ساخت مسكن، در فهرست قرار داده شده است.

از بين بردن مغايرت‌هاي آماري مسكن مهر و ايجاد بانك اطلاعاتي يكپارچه براي جلوگيري از هرگونه سوء استفاده احتمالي در خريد و فروش مسكن مهر، تعيين مرجع براي اعلام گزارش‌ها و آمارهاي مسكن مهر، اقدام براي فروش عرصه مسكن مهر و تعيين تكليف واحدهاي بدون متقاضي يا با پيشرفت فيزيكي كمتر از ۳۰ درصد از جمله تكاليف تعيين شده در تكميل پروژه مسكن مهر است، كه بايد به آن‌ها رسيدگي شود.

رفع مشكلات مربوط به خدمات زيربنايي مسكن مهر و اتمام كليه اقدامات باقي‌مانده از اين طرح تا پايان سال 98 نيز از ديگر تاكيدها و مصوبات جديد وزارت راه وشهرسازي است و از اين رو ادارات كل راه و شهرسازي استان‌ها به ارائه برنامه زمان‌بندي براي اتمام پروژه مسكن مهر، ظرف مدت كمتر از يك هفته موظف شده‌اند. به اعتقاد مديران ارشد وزارت راه وشهرسازي در مقطع زماني كنوني عقد تفاهم‌نامه‌هاي دو و چندجانبه با دستگاه‌هاي دولتي در خصوص ساخت خانه گره‌گشاي بخشي از مشكلات مردم در اين حوزه مسكن است.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 0
+ نوشته شده: 1398/7/28 ساعت: ۱۲ توسط:deltatravel :

از تامين مسكن براي كارگران چه خبر؟

طرح تامين مسكن كارگران به عنوان براي دستيابي گروه هاي مختلف كارگري به مسكن متناسب با توان اقتصادي خانوارها ارائه شده است.
مسكن كارگران

طرح مسكن كارگران از چند سال گذشته به منظور خانه‌دار كردن آن ها به عنوان قشر آسيب‌پذير جامعه، مطرح شده است. يكي از مهم‌ترين نكات اين طرح، مشاركت و همكاري در فرآيند شناسايي كارگران بدون مسكن است.

به گزارش مجله دلتا به گفته ابراهيم صادقي‌فر معاون امور اجتماعي و فرهنگي وزير كار، رويكرد اصلي موردنظر در اين طرح، تامين مسكن مناسب و مقرون به صرفه متناسب با توان اقتصادي خانوارهاي كارگري است كه بدون مسكن هستند. اين اقدام با استفاده از فرصت‌هاي قانوني، ظرفيت‌هاي زيرساختي موجود و بهره‌گيري از اصل هم‌افزايي منابع با مشاركت دستگاه‌هاي دولتي و بخش‌خصوصي مرتبط براي كاهش هزينه‌هاي ساخت و قيمت تمام‌شده مسكن، انجام خواهد شد.

معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي ضمن اشاره به تدوين تفاهم نامه با همكاري وزارت راه‌ و شهرسازي به منظور شناسايي گروه هدف، افزود: هم اكنون چند مدل مختلف براي تامين مسكن گروه‌هاي مختلف كارگري آماده شده است تا شرايط تامين مسكن متناسب با وضعيت خانوار و گروهي كه در آن قرار مي‌گيرند، تسهيل و برنامه‌هاي حمايتي مورد نياز در نظر گرفته شود.

وي در ادامه تاكيد كرد: يكي از مهم‌ترين موضوعات در اين طرح، مشاركت و همكاري جامعه كار و تلاش در فرآيند شناسايي كارگران بدون مسكن است تا با اقدامات حمايتي، بخشي از مشكلات مربوط به مسكن كارگران، برطرف شود.

صادقي‌فر درباره ضمانت اجرايي شدن اين طرح گفت: تاكنون چند جلسه با نمايندگان كارگري و كارفرمايي و ساير مراجع ذي‌ربط در اين باره برگزار شده است. در قالب اين طرح، مدل‌هاي مختلفي از جمله تخصيص زمين، تامين مصالح ساختماني با شرايط مناسب، حمايت از تامين مسكن كارگران در قالب تعاوني، تسهيلات حمايتي و ساير روش‌ها پيش بيني شده است تا كارگران براساس توانايي مالي و ساير شاخص‌ها، در اين طرح مورد حمايت قرار گيرند.

معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت تعاون تاكيد كرد: روش‌هاي مختلف درحال بررسي هستند تا طي تفاهم‌نامه با وزارت راه‌ و شهرسازي اين طرح اجرايي شود.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 0
+ نوشته شده: 1398/7/28 ساعت: ۱۲ توسط:deltatravel :

امتياز پيش‌خريد مسكن در بافت فرسوده

بازآفريني شهري از جمله اقداماتي است كه در برنامه‌هاي توسعه قرار گرفته است. استفاده از تسهيلات و وام بافت فرسوده از جمله اقدامات ضروري براي پاكسازي شهر از بافت‌هاي ناكارآمد است.
وام بافت فرسوده

اگرچه تاكنون چهل درصد از بافت‌هاي ناكارآمد در پايتخت نوسازي شده است، اما هنوز پنج درصد از مساحت شهر تهران را بافت‌هاي فرسوده تشكيل مي‌دهند. روند صدور پروانه ساخت در اين مناطق و ارائه وام بافت فرسوده به خريداران، نشان‌دهنده تاثير مثبت سياست بازآفريني شهري است.

به گزارش مجله دلتا ، هم اكنون خانه اولي‌هايي كه متقاضي خريد يا پيش‌خريد مسكن در دل مناطق بافت‌فرسوده هستند مي‌توانند از تسهيلات ۱۶۰ميليون توماني مسكن زوج ها با نرخ سود 6 درصد استفاده كنند.

۲۰ ميليون نفر از جمعيت كشور كه ۵.۷ ميليون خانوار را تشكيل مي‌دهند با سكونتگاه‌هاي غيررسمي درگيرند و اگر هر چه سريعتر تمهيداتي براي نوسازي اين بنا ها انديشيده نشود، حوادث طبيعي مانند سيل و زلزله، خسارت انساني غيرمعمول به بار خواهد آورد.

نوسازي بافت فرسوده تا به اينجا با چالش‌هاي فراواني روبرو است. عدم تمايل مالكان براي نوسازي ملك شخصي و پرهيز سرمايه‌گذاران از ورود به بازار نوسازي بافت‌ فرسوده از يك طرف و نيمه كاره ماندن پروژه‌هاي ساخت‌ و ساز در مناطق ناكارآمد به علت كمبود بودجه دولتي در سال‌هاي گذشته از طرف ديگر،مسير پر فراز و نشيبي را در بازآفريني شهري ايجاد كرده است.

كمترين نرخ سود براي وام بافت فرسوده

يكي از اقدامات براي نوسازي بافت‌هاي فرسوده ارايه تسهيلات با نرخ سود شش درصد است كه كمترين ميزان نرخ سود را در بين تسهيلات بانكي دارد. در صندوق پس‌انداز مسكن يكم تمهيداتي در نظر گرفته شده تا خانه اولي‌ها و زوج‌هاي جوان علاوه بر دريافت تسهيلات با نرخ ۶ درصد، بتوانند از سازندگان واحدهاي مسكوني نيز پيش خريد كنند. از سوي ديگر شركت بازآفريني شهري نيز ساخت و عرضه ۱۰۰ هزار واحد مسكوني در قالب ۴۰۰ هزار واحد طرح اقدام ملي را بر عهده دارد كه از طريق مشاركت با سازندگان صورت مي‎گيرد و به زودي عمليات احداث ۲۵ هزار واحد مسكوني در قالب اين برنامه آغاز مي‌شود.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 0
+ نوشته شده: 1398/7/28 ساعت: ۱۱ توسط:deltatravel :

عرضه و تقاضاي مسكن در سال‌هاي 97 و 98

تعادل عرضه و تقاضا در بازار مسكن يكي از موضوعات بحث برانگيز در يك دهه اخير بوده است؛ چنانكه جزيي‌ترين متغيرها در بازار مسكن قادر به بر هم زدن اين تعادل هستند.
عرضه و تقاضا

بازار معاملات اكنون شاهد تغييراتي در عرضه و تقاضا است؛ به طوري كه سنگيني كفه در سمت تقاضاي مسكن در سال گذشته، اكنون به سمت عرضه واحدهاي مسكوني سوق پيدا كرده است.

به گزارش مجله دلتا بعد از چندين ماه افزايش چند مرحله‌اي قيمت مسكن كه منجر به كاهش چشمگير تعداد معاملات در 10 سال گذشته، به دليل نبود آگهي با قيمت مناسب و عدم تناسب بين قيمت مسكن و درآمد خانوار شد؛ بازار معاملات مسكن اكنون شاهد تمايل بخش عرضه به كاهش قيمت است. شايد يكي از دلايل چنين اقدام داوطلبانه‌اي از سوي مالكان، نبود سرمايه‌گذاران ملكي در بازار به دليل ركود موجود باشد؛ چرا كه آن‌ها نيز به اميد شرايط بهتر، بازار مسكن را مانند متقاضيان مصرفي ترك كرده‌اند.

با كاهش رفتار هيجاني بخش تقاضا براي خريد مسكن كه به طور عمده از بيم ادامه‌دار شدن جهش قيمت‌ها بوده است، تعداد معاملات خريد آپارتمان از ارديبهشت سال 98 رو به كاهش گذاشت؛ به گونه‌اي كه تابستان امسال بازار مسكن با ركودي كم‌سابقه مواجه شد و سطح معاملات خريد مسكن حتي از حداقل شرايط ركود بازار نيز پايين‌تر رفت. تحت تاثير اين ركود، ميانگين قيمت مسكن در شهر تهران مردادماه امسال در مقايسه با تيرماه حدود ۵/ ۳ درصد و در شهريور ماه در مقايسه با مرداد حدود ۳ درصد كاهش يافت.

واكنش مناطق به رفتار عرضه و تقاضا

مناطق 22 گانه تهران نسبت به شكستن سد قيمت‌ها و تغييرات رفتاري عرضه و تقاضا، واكنش‌هاي متفاوتي نشان داده‌اند؛ به‌عنوان مثال، واحدهاي مسكوني بزرگ متراژ در مناطق شمالي تهران، شاهد انعطاف‌پذيري مالكان خود تا 30 درصد كاهش قيمت پيشنهادي بوده‌اند. در مقابل نيز، باتوجه به تراكم آپارتمان‌هاي كوچك متراژ در مناطق جنوبي و وجود متقاضيان بسياري براي آن، اين نوع واحدها برعكس افزايش 70 درصدي قيمت كه طي يك‌سال گذشته داشته‌اند، چندان نرمشي به كاهش قيمت‌ از سوي مالكان خود نمي‌بينند.

به نظر مي‌رسد، رونق بازار مسكن در وهله اول چشم‌انتظار انعطاف‌پذيري دسته دوم  يعني مالكان آپارتمان هاي كوچك متراژ است، چرا كه حتي با كاهش 30 درصدي قيمت مسكن در مناطق شمالي تهران و تغييرات مقطعي دو بخش عرضه و تقاضا، دست بسياري از متقاضيان از چنين واحد هايي با توجه به سطح درآمدي آن‌ها كوتاه خواهد بود.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 0
+ نوشته شده: 1398/7/28 ساعت: ۱۱ توسط:deltatravel :

جدال آپارتمان نوساز و ميانسال در بازار مسكن

مشاوران املاك مي‌گويند در دو ماه گذشته به دليل عقب‌نشيني مالكان از عرضه ملك خود به بنگاه‌هاي معاملاتي، حجم آپارتمان‌ هاي نوساز و تازه‌ساز بازار كاهش پيدا كرده است.
آپارتمان نوساز

به علل مختلف بازار آپارتمان نوساز از رونق دور شده است. متراژ بالا و قيمت زياد پيشنهادي مالكان دو عامل اصلي گرايش متقاضيان به واحدهاي چند سال ساخت است. در ادامه اين گزارش با مجله دلتا همراه باشيد.

به گزارش مجله دلتا، وضعيت بازار مسكن در هفته‌هاي اخير فراز و فرودهاي زيادي را تجربه كرده است. با كاهش اسمي قيمت مسكن، مالكان خانه‌هاي نوساز و كليدنخورده، فروش ملك خود را به شرايط بهتري موكول كرده‌اند كه البته شرايط بهتر از نظر آن‌ها، افزايش مجدد قيمت مسكن است.

اين عقب‌نشيني محسوس، جا را براي عرضه واحدهاي مسكوني با عمربناي بيش از ۱۵ سال باز كرده است. پيش از اين، تصور مي‌شد كه كاهش 30 درصدي قيمت مسكن در برخي مناطق پايتخت به‌صورت مقطعي رخ داده است و سازندگان و فروشندگان به اميد افزايش دوباره قيمت مسكن پاي ميز معامله نمي‌آمدند، اما اكنون ثبات نسبي قيمت‌ها اندكي معادلات را به هم ريخته است و مالكان املاك نوساز ترجيح مي‌دهند تا با تكان دوباره قيمت‌ها عرضه واحدهاي خود را به بنگاه‌ها  در زمان بهتري انجام دهند.

قيمت پيشنهادي اغلب اين واحدها از سطح مورد انتظار متقاضيان مسكن بيشتر است و فروشندگان آپارتمان نوساز همچنان بر قيمت‌هاي پيشنهادي بالاي خود در شرايطي كه روند كاهش قيمت مسكن آغاز شده، اصرار دارند؛ از اين رو طي دو ماه گذشته، تعداد آگهي‌هاي عرضه شده به بنگاه‌هاي املاك به ويژه در گروه‌هاي سني نوساز و كمتر از ۱۰ سال كاهش پيدا كرده است.

افزايش سقف تسهيلات؛ توقف عرضه آپارتمان نوساز

در عين حال، انتشار خبر افزايش سقف سني ساختمان‌ها در دستورالعمل تسهيلات خريد مسكن كه از ۲۰ سال به ۲۵ سال افزايش پيدا كرد سبب شد تا بخشي از مالكان خانه‌هاي با عمر بيش از ۲۰ سال نيز به عرضه واحد مسكوني خود در بازار اقدام كنند. مشاوران املاك مي‎گويند هم اكنون بخشي از مالكان واحدهاي مسكوني كه خواهان تبديل به احسن ملك خود هستند اقدام به عرضه آپارتمان چند سال ساخت خود در بازار كرده‌اند و كمبود عرضه آپارتمان نوساز در بازار حس مي‌شود.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 0
+ نوشته شده: 1398/7/28 ساعت: ۱۱ توسط:deltatravel :

ارزان‌ترين محدوده تهران براي خريد خانه

پرس و جو از دفاتر املاك نشان مي‌دهد كه با قيمت بالاي مسكن در تهران دست مشتريان چندان براي انتخاب منطقه باز نيست. منطقه 18 فعلا ارزان‌ترين محدوده تهران است.
خريد خانه در منطقه 18

گردش مالي مسكن در شهريور سال جاري نشان داد كه قيمت خريد يك واحد مسكوني در تهران به طور ميانگين يك ميليارد و 30 ميليون تومان است. اما نگران نباشيد هنوز با بودجه‌اي تا 400 ميليون تومان هم مي‌توان در محله‌هايي همچون يافت‌آباد، شادآباد، وليعصر و خليج فارس به خريد خانه در منطقه 18 تهران اقدام كرد.

به گزارش مجله دلتا، مناطق ۱۸، ۱۹، ۱۷، ۲۰، ۱۶، ۱۲ و ۱۵ شهر تهران فعلا مناطقي است كه با بودجه بين سيصد ميليون تا يك ميليارد تومان تومان بتوان در آن صاحب خانه شد. ميانگين قيمت مسكن اين مناطق در شهريورماه امسال ۶.۶ ميليون تومان بود كه پايين‌ترين قيمت‌ها به منطقه ۱۸ با ميانگين ۵.۶ ميليون تومان و بالاترين قيمت‌ها در اين محدوده به منطقه ۱۵ با ۷.۶ ميليون تومان تعلق داشت، اما با توجه به اينكه متقاضيان در ماه‌هاي گذشته به سمت خريد خانه‌هاي زير پنجاه متر حركت كرده‌اند، افزايش تقاضا ممكن است قيمت‌ها را دستخوش تغيير كند.

منطقه 18

خريد خانه در منطقه 18 ؛ براي بودجه هاي پايين

منطقه 18 به عنوان ارزان‌ترين محدوده شهر تهران شامل محله‌هاي بهداشت، توليد دارو، خليج فارس، رجايي، شادآباد، شهرك امام خميني، صاحب‌الزمان، وليعصر (عج) و يافت‌آباد است. قيمت آپارتمان نوساز در محله يافت‌آباد متري ۶ تا ۷ ميليون تومان و قيمت واحدهاي ۵-۶ ساله در اين محله ۵.۵ تا ۶ ميليون تومان است. گشتي در دفاتر املاك نشان مي‌دهد كه با بودجه كمتر از ۳۰۰ ميليون تومان مي‌توان به خريد خانه در منطقه 18 پرداخت.

در محله خليج فارس نيز براي خريد آپارتمان به حداقل نقدينگي ۳۰۰ تا ۵۰۰ ميليون تومان نياز داريد؛ هرچند مشاهدات حاكي از آن است كه هنوز در اين محله آن‌طور كه بايد در مقايسه با برخي ديگر از مناطق تهران كه طي سه ماه اخير روند كاهشي داشته‌اند، قيمت‌ها پايين نيامده است. در اين منطقه يك واحد ۵۳ متري ۱۰ ساله واقع در طبقه سوم با پاركينگ و انباري، بدون آسانسور به قيمت ۳۶۵ ميليون تومان فروخته مي‌شود. يك آپارتمان ۵۲ متري ۶ سال ساخت با تمام امكانات و نورگيري مناسب نيز ۴۱۰ ميليون تومان قيمت‌گذاري شده است.

شايان ذكر است كه شهريورماه امسال  واحدهاي كوچك متراژ با ۷۵ درصد رشد قيمت، بالاترين ميزان تورم را در بازار مسكن پايتخت داشته‌اند.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 0
+ نوشته شده: 1398/7/25 ساعت: ۰۸ توسط:deltatravel :

خانه هاي بزرگ متراژ به دنبال مشتري

وقتي از آپارتمان‌هاي لوكس صحبت مي‌كنيم؛ منظور واحدهايي است كه مساحت بيش از 150 مترمربع دارند و از امكانات كامل برخوردارند. گزارش‌هاي ميداني بازار رهن و اجاره خانه نشان مي‌دهد كه اين واحدها در حال از دست دادن مشتريان خود هستند.
رهن و اجاره

قيمت‌ هاي پيشنهادي رهن و اجاره خانه‌ هاي لوكس به ويژه در مناطق شمالي تهران نشان مي‌دهد كه اگر حتي در گروه درآمدي قشر متوسط رو به بالا هم باشيد، براي پيدا كردن خانه‌اي با قيمت مناسب بايد كفش آهني به پا كنيد.

به گزارش مجله دلتا در مقايسه با متقاضيان مصرفي مرسومي كه در سطح پايتخت درپي خانه بوده و به دليل گراني مسكن به سمت واحدهاي كوچك متمايل شده‌اند، متقاضيان اجاره آپارتمان‌هاي لوكس‌ در تهران كم‌جمعيت هستند.

با وجود عرضه قابل‌ قبولي كه اين نوع املاك دارند، اما معامله آن‌ها بين موجر و مستاجر به دليل كمبود مشتري بيشتر از املاك كوچك‌ متراژ و زير 100 متر مربع زمان مي‌برد. گزارش‌هاي معاملات بازار مسكن نشان مي‌دهد كه به‎رغم قرارگرفتن اين نوع املاك در مناطق خوش آب و هوا، برخوردار از امكانات و مرفه نشين پايتخت، اين املاك با قيمت‌هاي قابل قبول‌تري از آنچه كه انتظار مي‌رفته است، عرضه شده‌اند.

بنا به گفته مشاوران املاك، تعداد زيادي از اين واحدها به بهاي رهني هر مترمربع ۲ تا ۳ ميليون تومان، عرضه شده‌اند و قيمت بالاي آن‌ها تا حد زيادي به متراژ بالاي آن‌ها بازمي‌گردد.

در بازار رهن و اجاره آپارتمان هاي لوكس‌، مالكان اين واحدها برعكس مشتريان، تمايل زيادي به واگذاري ملك خود در قالب رهن كامل ندارند؛ بنابراين اغلب اين آپارتمان‌ها به شكل تركيبي از رهن و اجاره عرضه مي‌شوند. فرمول هر يك ميليون تومان وديعه معادل ۳۰ هزار تومان اجاره‌بها، نشان مي دهد كه بهاي پيشنهادي املاك لوكس مناسب‌تر از ارزش اجاره اي آن‌ها در اين مناطق است، اما با تمايل مالكان به دريافت اجاره بيشتر، اين آپارتمان‌ها با مبلغ اجاره ماهانه بيش از پنج ميليون تومان راهي بنگاه‌هاي معاملاتي شده‌اند. چنين مبالغي در كنار پول وديعه چند صد ميليون توماني، فقط در سبد خانوارهايي با درآمد بالا سازگاري دارد؛ بنابراين مستاجراني كه جوياي رهن و اجاره خانه در مناطق لوكس تهران هستند، حتي با تخفيف‌هاي پاييزي مالكان اين واحدها در پيدا كردن واحد اجاره اي مناسب و مورد پسند با مشكل مواجه شده‌اند.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 0
+ نوشته شده: 1398/7/25 ساعت: ۰۸ توسط:deltatravel :

وام مسكن مشكلات را بيشتر مي‌كند

افزايش وام مسكن و سقف تسهيلات با توجه به دوره بلند مدت باز پرداخت و همچنين كاهش قدرت خريد مردم راه حل مناسبي براي خانه دار شدن به نظر نمي‌رسد.
افزايش وام مسكن

تا همين چند ماه گذشته، زمزمه‌هاي افزايش تسهيلات مسكن از 160 به 200 ميليون تومان مطرح بود، اما اكنون بانك مسكن اعلام كرده است، فعلا برنامه‌اي براي افزايش وام مسكن ندارد.

به گزارش مجله دلتا محمد اسلامي وزير راه و شهرسازي بارها مخالفت خود را با افزايش تسهيلات مسكن به دليل تورم زايي، اعلام كرده است. وي كه طرح ساخت و عرضه  ۴۰۰ هزار  واحد مسكوني را تا سال ۱۴۰۰ در دستور كار قرار داده معتقد است: اين طرح به رونق ساخت و ساز بخش خصوصي منجر خواهد شد. اسلامي كه جذابيت طرح اقدام ملي را كامل مي‌داند مي گويد: خانه‌ ها را براي مردمي مي‌خواهيم كه با توان مالي خود به راحتي نمي‌توانند از واحدهايي كه در بازار وجود دارد خانه خود را تامين كنند.

افزايش وام مسكن، نه!

بانك مسكن كه اكنون براي تامين مالي طرح اقدام ملي با وزارت راه و شهرسازي همكاري مي‌كند، سياست خود را بر كاهش قيمت تمام شده مسكن استوار كرده است. رحيمي اناركي، مدير عامل بانك مسكن با اشاره به اينكه اين بانك به منظور افزايش سقف تسهيلات مسكن براي متقاضيان هم اكنون برنامه‌اي ندارد، اعلام كرد: اين بانك، سياست كاهش قيمت مسكن را در دستور كار خود قرار داده است و برنامه افزايش تسهيلات با توجه به شرايط خاص و ويژه اي كه وجود دارد، با احتياط پيگيري مي‌شود، چرا كه در سال‌هاي گذشته بخش مسكن، تنش و شوك‌هايي فراواني را تجربه كرده است.

رحيمي اناركي در ادامه مي‌افزايد: علاوه بر اينكه بايد اهتمام كافي صورت گيرد تا تصميمات و سياست‌هاي بانكي به ايجاد شوك در بخش مسكن منجر نشود، بايد آثار افزايش وام مسكن بر قيمت واحدهاي مسكوني نيز ارزيابي شود.

وي تصريح كرد: بانك مسكن سياست كاهش قيمت مسكن را در دستور كار دارد و در حال برنامه‌ريزي براي تحقق آن است. اميدوار هستيم به نتايج خوبي در اين خصوص دست پيدا كنيم.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 0
+ نوشته شده: 1398/7/25 ساعت: ۰۷ توسط:deltatravel :

بورس مسكن مهر راه اندازي مي شود

در مراسم رونمايي و تحويل قرارداد هاي سند تك برگي واحدهاي مسكن مهر، مديرعامل شركت عمران پرديس از راه‌اندازي بورس مسكن مهر خبر داد.
بورس مسكن مهر

در مراسم واگذاري سند عرصه و اعيان مسكن مهر ؛ مدير عامل شركت عمران پرديس از راه‌اندازي بورس مسكن مهر در آينده نزيك خبر داد.

به گزارش مجله دلتا مهدي هدايت، با اشاره به رونمايي از سند تك‌برگي عرصه و اعيان مسكن مهر گفت: تاكنون  10 هزار و 697 قطعه عرصه واحد مسكوني مهر، به ارزش 350 ميليارد تومان به متقاضيان فروخته شده است. منابع حاصل از فروش عرصه در جهت تكميل واحدها و تاسيسات زيربنايي به كار گرفته شده و ارزش افزوده خوبي را براي واحدهاي مسكن مهر در پي داشته است.

وي در اين نشست ضمن اعلام آغاز عمليات اجرايي ساخت متروي پرديس گفت: يكي از اولويت‌هاي شركت عمران پرديس، متروي اين شهر است كه با ورود قرارگاه خاتم اين عمليات از اواخر آبان‌ ماه وارد مرحله اجرايي خواهد شد.

در اين نشست وي از نرخ سود بالاي بانك‌هاي عامل در بازپرداخت وام سخن گفت و اظهار كرد : به‌منظور اتمام پروژه هاي مسكن مهر در زمان مناسب اقدام به دريافت وام از بانك هاي عامل كرده ايم و ظرفيت تبصره 8 قانون بودجه امسال به ما اجازه داد تا هزار ميليارد تومان وام با نرخ سود قابل توجه 18 درصد دريافت كنيم.

راه اندازي بورس مسكن مهر

مدير عامل شركت عمران پرديس در ادامه با اشاره به جلوگيري از سوء استفاده دلالان و ارائه قيمت‌هاي مختلف اظهار داشت: به منظور نظارت بيشتر بر خريد و فروش مسكن مهر با كمك اتحاديه املاك پرديس، قصد راه‌اندازي بورس مسكن را داريم. با اين كار ديگر شاهد فروش واحدهاي مسكن مهر زير قيمت بازار نخواهيم بود. وي افزود: براي جلوگيري از فعاليت دلالان سرپايي، هفته آينده 10 نفر از همكاران حفاظت اراضي شركت عمران، در مقابل در ورودي كارگزاري مسكن مهر مستقر خواهند شد.

مهدي هدايت در نشست رونمايي از اسناد تك‌برگي اعيان و عرصه واحدهاي مسكن مهر شهر پرديس همچنين گفت: تمام اراضي پرديس را از طريق فراخوان و تهاتر با سازندگان، بابت تكميل مسكن مهر واگذار مي‌كنيم و بعد از اتمام پروژه مسكن مهر، يك مترمربع زمين هم براي فروش نخواهيم داشت.

 


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 0
+ نوشته شده: 1398/7/24 ساعت: ۰۷ توسط:deltatravel :

ميانگين قيمت خريد خانه در تهران

شهريور ماه امسال ۲ هزار و ۸۵۵ واحد مسكوني در تهران معامله شد. قيمت خريد مسكن و تعداد معاملات مي گويد ميانگين سهم هر واحد، كمي بيش از يك ميليارد تومان است.
قيمت خريد مسكن

باور اين خبر شايد كمي دشوار باشد اما گردش مالي مسكن در شهريور امسال نشان مي‌دهد كه قيمت خريد مسكن در تهران به طور ميانگين يك ميليارد و 30 ميليون تومان است يعني براي خريد يك واحد مسكوني همين ميزان پول لازم داريد.

به گزارش مجله دلتا با افت چشمگير تعداد معاملات مسكن در چند سال گذشته، در مرداد و شهريور امسال به ترتيب ۳ هزار و ۳۶۸ و ۲ هزار و ۸۵۵ مورد مبايعه نامه در تهران امضا شده است. گردش مالي اين دو ماه نشان مي‌دهد؛ سهم هر واحد مسكوني در مرداد و شهريور به ترتيب يك ميليارد و 90 ميليون و يك ميليارد و سي ميليون تومان بوده است.با تعداد  ۱۱ هزار و ۶۹۳ معاملات واحد مسكوني در تابستان امسال  به ارزش ۱۲ هزار و ۸۰ ميليارد تومان، ميانگين سهم قيمت هر واحد مسكوني در فصل گذشته يك ميليارد و ۳۳ ميليون تومان بوده است.

اين در حالي است كه در بهار سال 98، ۲۱ هزار و ۹۳۷ واحد مسكوني در سطح پايتخت معامله شده است. ارزش ريالي و گردش پولي بخش مسكن در اين فصل، ۲۳ هزار و ۳۴۰ ميليارد تومان بوده و بنابراين قيمت خريد مسكن در تهران به طور ميانگين يك ميليارد و ۶۳ ميليون تومان بوده كه نشان مي‎دهد كاهش قيمت ها در بخش مسكن تأثيري چندان در بازار نداشته است.

ارزش ريالي معاملات مسكن در تابستان امسال در مقايسه با فصل بهار، كاهش ۴۸.۲ درصدي داشته است و نشان مي‎دهد گردش مالي اين بازار در تابستان امسال در مقايسه با بهار ۹۸ تقريبا به نصف رسيده است.

با توجه به اينكه مشاهدات ميداني، گوياي رشد نسبي معاملات مسكن در پاييز امسال در مقايسه با دو ماه مرداد و شهريور است، اما قيمت ها همچنان در سراشيبي قرار دارد، به نظر مي رسد ميانگين قيمت هر واحد مسكوني در مهر ماه امسال به زير يك ميليارد تومان نيز برسد.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 0
+ نوشته شده: 1398/7/24 ساعت: ۰۷ توسط:deltatravel :

خريد آپارتمان 40 متري در تهران

در حالي است كه ميانگين رشد قيمت در شهر تهران نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۵۷ درصد بوده اما خريد آپارتمان 40 متري در تهران، ۷۵ درصد رشد قيمت را به خود اختصاص داده اند.

خريد آپارتمان 40 متري در تهران در پي افزايش قيمت مسكن، فشار تقاضا را موجب شده است. از ديگر سو نيز عدم تمايل بساز بفروش ها به ساخت واحدهاي زير 60 متر، زمينه كمبود عرضه واحدهاي ۴۰ متر مربعي را فراهم كرده است؛ تا جايي كه اين واحدها با ۷۵ درصد رشد قيمت، بالاترين ميزان تورم را در بازار مسكن شهر تهران داشته‌اند.

به گزارش مجله دلتا عمده عرضه آپارتمان 40 متري در مناطق جنوبي تهران است و به رغم افت 30 درصدي قيمت پيشنهادي مالكان واحدهاي بزرگ متراژ، مالكان آپارتمان‌هاي ۴۰ تا ۵۰ متر كمتر تخفيف مي‌دهند.

بر اساس گزارش بانك مركزي، طي سال‌هاي پس از 92، واحدهاي ۶۰ تا ۷۰ متر مربع همواره بيشترين سهم را از تعداد معاملات مسكن شهر تهران به خود اختصاص مي‌دادند؛ تا اين‌كه آذرماه ۹۷ براي اولين بار اين رتبه از آن واحدهاي ۵۰ تا ۶۰ متر مربع شد كه نشان مي‌دهد جهش قيمت مسكن منجر شده تا تقاضا به سمت واحدهاي كوچك سوق داده شود.

خريد آپارتمان 40 متري در تهران گزارش هاي ميداني از تعداد و قدمت خانه‌هاي كوچك متراژ نشان مي‌دهد كه طي پنج سال گذشته خريداران بازار مسكن به تدريج به واحد هاي قديمي‌تر روي آورده‌اند. در شهر تهران، فروش آپارتمان‌هاي با عمر شش سال به بالا طي پنج سال گذشته از ۴۵  درصد به ۶۰ درصد افزايش يافته است.

مهرماه سال 93، آپارتمان‌هاي با عمر بناي شش سال به بالا ۴۴.۷ درصد از كل معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده بودند. اين رقم در مهر سال 9۴ به ۴۴.۹ درصد رسيد. مهرماه ۹۵ آپارتمان‌هاي مذكور ۴۸.۳ درصد از كل معاملات را در بر گرفتند. مهر ۹۶ واحدهاي مسكوني بالاي شش سال ۵۳.۸ درصد خريد و فروش را به خود اختصاص دادند. در مهرماه ۹۷ نيز سهم آپارتمان‌هاي شش ساله به بالا از كل مبايعه‌ نامه‌ هاي شهر تهران ۵۵.۵  درصد شد. در شهريور امسال خانه‌ هاي شش سال و بيشتر ۵۹.۲ درصد از كل معاملات پايتخت را به خود اختصاص داده اند. هم اكنون خريد آپارتمان 40 متري در تهران بالاترين ميزان رشد در گروه هاي متراژي را دارد؛ در حالي كه واحدهاي ۱۴۰ تا ۱۶۰ متر مربع كمترين نرخ افزايش را با ۳۳ درصد به خود اختصاص  داده‌ اند.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 0
+ نوشته شده: 1398/7/24 ساعت: ۰۷ توسط:deltatravel :

اوراق تسهيلات مسكن؛ بايد ها و نبايد ها

براي تهيه اوراق تسهيلات مسكن بايد حساب سپرده ممتاز در بانك مسكن داشته باشيد ولي اگر براي خريد ملك و گرفتن وام عجله داريد بايد آن را از افراد ديگري كه اين اوراق دارند بخريد.
اوراق تسهيلات مسكن

اوراق تسهيلات مسكن يا به ‌اختصار تسه، اوراقي در ارتباط با خريد مسكن است. سرمايه‌گذاران با دو هدف اقدام به سرمايه‌گذاري در اوراق تسهيلات مسكن مي‌كنند: اول با هدف تبديل كردن اوراق به وام و دوم با هدف استفاده از تغييرات قيمتي اوراق و كسب سود معاملاتي. در ادامه توضيحات با مجله دلتا همراه باشيد.

به گزارش مجله دلتا طبق قانون بانك مركزي افراد براي دريافت وام براي خريد مسكن بايد به بانك مسكن مراجعه كنند. به‌ طوركلي شما با  خريد اوراق تسه مي‎توانيد به سه شيوه براي دريافت وام اقدام كنيد. اول افتتاح حساب صندوق پس‌انداز يكم و سپرده گذاري مبلغ 40 ميليون تومان به مدت يك سال و پس‌ از آن دريافت مبلغ 120 ميليون تومان (80 ميليون وام+ 40 ميليون اصل سپرده) در قالب وام با بهره بين 10 تا 12 درصد كه مشخص است. دوم با مراجعه به يكي از شعب بانك مسكن به افتتاح حساب ممتاز با سود سپرده 9 درصد اقدام كنيد. در اين حالت شما بايد حداقل 27 ميليون تومان را براي سه ماه در حساب خود نگه‌ داريد و پس‌ازآن به ازاي هر 27 ميليون تومان در نوبت اول 3 برگ حق تقدم تسهيلات مسكن و پس‌ از آن نيز به ازاي همان مبلغ در هر ماه يك برگ ديگر به  سپرده‌گذار تخصيص داده مي‎شود.

شايان ذكر است كه اين اوراق، پانزدهم هرماه به سپرده‌گذار اعطا مي‎شود و پس از انجام شدن فرايند هاي اداري از اول ماه بعد اين اوراق در بازار قابل معامله خواهد بود.

راه بهتر براي دريافت اوراق تسهيلات مسكن

اما همان‌ طور كه از توضيحات ارائه شده مشخص مي‎كند اين حالات بسيار زمان‌ بر است و در مورد افرادي كه زمان زيادي براي خريد ندارند مناسب نيست. اين افراد مي‌توانند به دو شيوه، مالكيت اوراق تسه را در اختيار بگيرند: اول با مراجعه به شعب بانك مسكن و درخواست خريد اوراق از شعب بانك كه معمولاً فرايند زمان‌بري را طي مي‌كند و دوم افتتاح حساب كارگزاري و دريافت كد آنلاين و خريد اوراق از طريق سامانه معاملات آنلاين است.

ويژگي‌هاي اوراق تسه

 • اين اوراق سررسيد دوساله دارند و در صورت صلاحديد تا 6 ماه ديگر قابل تمديد است.
 • بر اساس قوانين سازمان بورس، هر زماني كه شما اين اوراق را خريداري كنيد حداقل دو ماه و در شرايطي تا چهار ماه اجازه معامله مجدد اوراق تسه را نداريد مگر آنكه كمتر از چهار ماه از تاريخ سررسيد آن باقي‌مانده باشد. بنابراين مشاهده مي‌كنيد كه به اين طريق تا حدودي امكان سفته‌بازي در اين اوراق را از بين برده‌اند و شما به‌عنوان يك سرمايه‌گذار عادي ( و نه سفته‌ باز) در صورت نياز به درياف وام اقدام به خريداري اين اوراق خواهيد كرد.
 • اين اوراق نسبت  به زمان باقي مانده  تا سررسيد آن قيمت‌هاي مختلفي دارند، ولي عموماً هرچه فاصله زماني تا سررسيد آن بيشتر باشد، اين اوراق گران‌تر خواهد بود. بنابراين براي آنكه هزينه سنگيني به شما براي خريد اوراق تسه تحميل نشود بايد به اين نكته دقت كنيد.
 • از زمان خريد اوراق تسهيلات مسكن تا زمان انقضاي آن دارنده برگه مي‌تواند اقدام به دريافت وام مسكن نمايد. در اين رابطه بايستي توجه داشته باشيد كه با توجه به فرايند زمان ‌براي  دريافت وام مسكن، اوراق خريداري شده توسط شما نبايد خيلي نزديك به تاريخ سررسيد باشد. براي مثال نبايد اوراقي را كه تاريخ سررسيد آن‌ها 10 تا 15 روز ديگر است خريداري كنيد.
 • ممكن است در زمان رونق معاملات مسكن و افزايش شديد تقاضاي خريد خانه قيمت اين اوراق روند رو به افزايش داشته باشد.

مزاياي خريد اوراق تسهيلات مسكن نسبت به سپرده گذاري در بانك

 • خريد زمان و گذر از تورم هاي احتمالي.
 • سند منزل به نام متقاضي ثبت شده و در رهن بانك قرار خواهد گرفت.
 • در سپرده گذاري بايد حتما ملكي خريداري شود در حاليكه اواق قابل خريد و فروش هستند.
 • اين اوراق قابل هديه دادن، انتقال و بازخريد است.
 • پرداخت مبلغ تسهيلات خريداري تضمين شده است.
 • از اين اوراق براي خريد و يا ساخت مسكن مي توان استفاده كرد.

چه مداركي براي گرفتن اين تسهيلات نياز است؟

 1. اصل و تصوير تمام صفحات سند مالكيت
 2. اصل و تصوير پروانه ساختماني
 3. اصل و تصوير پايان كار ساختماني
 4. اصل و تصوير بنچاق (در صورت لزوم) با تشخيص شعبه
 5. اصل و تصوير مبايعه‌نامه (قولنامه)
 6. اصل و تصوير كارت ملي و شناسنامه خريدار و فروشنده (تمام صفحات)
 7. قبض برق ساختمان (در صورت تشخيص شعبه)
 8. اصل و تصوير وكالت‌نامه (در تسهيلات دريافتي از محل حساب صندوق پس‌انداز مسكن وكيل صرفاً مي‌بايست از بستگان درجه‌يك باشد)
 9. اصل و تصوير كارت ملي و شناسنامه وكيل (تمام صفحات)
 10. اصل و تصوير اجاره‌نامه ملك (در خصوص املاك اوقافي)
 11. فرم درخواست تكميل و امضاشده

برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 0
+ نوشته شده: 1398/7/24 ساعت: ۰۷ توسط:deltatravel :

رونق بازار كوچك متراژها با اوراق تسه

در شرايطي كه خانه هاي كوچك متراژ تهران عمدتا چند سال ساخت هستند، اوراق تسه به فروش اين املاك كمك مي كند.
اوراق تسه

متراژ واحدهاي مسكوني نوساز در سطح پايتخت نشان مي‌دهد كه گرايش سازندگان مسكن به ساخت خانه‌هاي بيش از 70 متر است. اين موضوع به خودي خود يك هشدار به بازار مسكن درباره خانه هاي قديمي ساز است، هرچند اوراق تسه به كمك اين خانه ها آمده است.

به گزارش مجله دلتا اختصاص سهم 42 درصدي خريد و فروش واحدهاي مسكوني در تير ماه 96 در شهر تهران به خانه هاي با متراژ 50 تا 80 متر و ادامه اين روند حاوي اين پيام بود كه آپارتمان‌هاي كوچك‌متراژ تا 60 متر مربع سهمي در ميان واحد هاي نوساز و حتي پنج سال ساخت نداشته و سازندگان ،به ساخت در متراژ كوچك تمايل ندارند. واحدهاي 150 تا 200 متري فقط 4.6 درصد از معاملات ثبت شده را در تيرماه همان سال  به خود اختصاص دادند.

اوراق تسه در نقش ناجي

اكنون واسطه‌ هاي ملكي مي‌گويند در معاملاتي كه در چند روز اخير صورت گرفته، تعداد آپارتمان‌هاي با عمر بناي ۱۵ سال و بيشتر در گروه املاك كوچك ‌متراژ بيشتر شده است. به تازگي، پرداخت تسهيلات مسكن از محل اوراق تسه به آپارتمان‌ هايي با عمر بناي  تا ۲۵ و 30 سال سبب شده تا طبق گفته مشاوران املاك و بر مبناي تحقيقات ميداني از آن‌ها، مالكان به فروش ملك خود در بازار اميدوار شوند. البته اين موضوع درباره كمبود يا حتي نبود مشتري براي واحدهاي 100 تا 150 متر و بيشتر در آينده نيز هشدار مي‌دهد.

هفته گذشته دستورالعمل پرداخت تسهيلات از محل اوراق حق تقدم استفاده از تسهيلات مسكن (تسه) به آپارتمان‌هاي ۲۵ سال ساخت توسط بانك عامل بخش مسكن ابلاغ شد. صدور اين ابلاغيه در حالي است كه پيش از اين سقف سني استفاده از حداكثر وام اوراق قابل پرداخت به متقاضيان خريد خانه ۲۰ سال بود. اين اقدام افزايش آگهي‌ هاي با سن بناي ۲۰ سال در بازار مسكن را در پي داشته است.

شايان ذكر است كه بر طبق آمار رسمي اداره اقتصادي بانك مركزي 71.5 درصد از معاملات خريد و فروش مسكن به خانه هاي با متراژ زيربناي كمتر از100 متر اختصاص مي يابد.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 0
+ نوشته شده: 1398/7/23 ساعت: ۰۸ توسط:deltatravel :

تحويل مسكن مهر تهران تا سال 99

علي‌رغم تمام گزارش‌ها مبني بر قريب‌الوقوع بودن پايان پروژه مسكن مهر تهران، تاخير در تحويل منازل مسكوني صداي متقاضيان بسياري را در آورده است.
مسكن مهر تهران

تحويل مسكن مهر تهران يكي از گره‌هاي كور در بخش عرضه مسكن در پايتخت بوده كه به دليل مشكلات زيرساختي و انشعابات هنوز مجال باز شدن پيدا نكرده است. اين پروژه در شهرهاي ديگري چون البرز، كرمان، آذربايجان شرقي و غربي، كرمانشاه، گيلان، خراسان رضوي و لرستان نيز نيمه كاره باقي مانده است.

به گزارش مجله دلتا در شرايطي اتمام مسكن مهر امسال ، ۱۵۰۰ ميليارد تومان از محل بودجه سال ۹۸ را به خود اختصاص داده است كه مسئولان به طور ضمني، تكميل اين پروژه را مانند گذشته به سال آينده موكول مي‌كنند.

تحويل ۸۴ درصد واحدها تا كنون

گزارش‌ها حاكي از ادامه‌ روند تكميل واحدها در سايت‌هاي نيمه‌تمام است. طبق آمار ارائه‌شده در اوايل تيرماه سال 98 از ۲ ميليون و ۲۰۰ هزار واحد تاكنون يك ميليون و ۸۲۵ هزار واحد معادل ۸۴ درصد تحويل شده است. كمتر از ۴۰۰ هزار واحد نيز هنوز تحويل داده نشده كه از اين تعداد، ۲۰۰ هزار واحد آماده و ساخته شده كه با پايان ارائه خدمات زيربنايي آماده واگذاري به متقاضيان خواهد بود.

مسكن مهر تهران

زمان تحويل مسكن مهر تهران به متقاضيان

در حالي كه قرار بوده ظرف يك مدت 18 ماهه واحدهاي مسكن مهرتهران به متقاضيان تحويل داده شود ، انوشيروان محسني بندپي، استاندار تهران به‌ تازگي از واگذاري ۱۰۰ درصدي واحدهاي مسكن مهر در تهران تا سال ۹۹ خبر داد و گفت: هم اكنون در شهر انديشه ۱۰۰ درصد، در پرند ۷۷ درصد، در پرديس ۴۳ درصد و واحدهاي در اختيار راه و شهرسازي نيز تا ۹۱ درصد تحويل متقاضيان شده است. ۷۶ درصد واحدهاي مسكن مهر در تهران تحويل متقاضيان شده و تا پايان سال 98 ميانگين تحويل اين واحدها به ۹۰ درصد مي‌رسد و پيش بيني مي‌‌شود كه در سال ۹۹، ۱۰۰ درصد اين واحدها به متقاضيان تحويل داده شود.

شايان ذكر است در حالي كه مسكن مهر متهم رديف اول كيفيت پايين ساخت‎و‎ساز و استفاده از مصالح ساختماني درجه دو است، مسئولان جهش قيمتي مصالح ساختماني را يكي از عوامل اصلي تاخير در تحويل مسكن مهر مي‌دانند.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 1
+ نوشته شده: 1398/7/23 ساعت: ۰۸ توسط:deltatravel :

رشد جمعيت در گرو كاهش قيمت مسكن

افزايش قيمت مسكن در مقاطع زماني  مختلف و بررسي آمار تولدها در هر اقليمي نشان مي‌دهد كه ارتباط مستقيم و  معناداري بين قيمت مسكن و رشد جمعيت وجود دارد.

رشد جمعيت

  

اگرچه رشد جمعيت و تصميم خانوارهاي ايراني به فرزندآوري به عوامل متعددي مانند سطح درآمد  خانوار، ميزان و تراز دخل و خرج و اختلافات طبقاتي بستگي دارد اما در  ايران، اين تصميم با قيمت مسكن و هزينه‌هاي مربوط به آن نمود پيدا مي‌كند.

به گزارش مجله دلتا باتوجه به اينكه بخش زيادي از جمعيت كشور در كلانشهرها ساكن هستند. افزايش  قيمت مسكن را نمي‌توان يك عامل فرعي در رفتار جمعيتي دانست.

نقش مسكن در جمعيت‌سازي

كارشناسان مسكن با استناد به آمارهاي رسمي  از تحولات جمعيتي كشور و تجربيات جهاني معتقدند كه افزايش شديد قيمت مسكن  به ميزان زيادي منجر به كاهش نرخ باروري شده است. در نقطه مقابل نيز، برخي  بر اين باورند كه به دليل وجود ساير شاخصه‌هاي قوي‌تري چون تحولات فرهنگي و  اجتماعي براي فرزند‌آوري، وضعيت مسكن، تاثيري ضعيف‌تري بر رشد جمعيت خواهد  داشت.

براساس آمار، ميزان زاد و ولد از يك  ميليون و ۵۲۷ هزار نفر در سال ۹۵ به يك ميليون و ۳۶۶ هزار نفر در سال 97  رسيده كه اين ميزان افت، بيشترين كاهش زاد و ولد در طول تاريخ ايران محسوب  مي‌شود. با شواهد كنوني از روند نرخ جمعيت انتظار مي‌رود نرخ رشد جمعيت در  سال‌هاي آينده حتي منفي شده و بر بخش‌هاي اقتصادي كشور تاثيرات سويي داشته  باشد.

تاثير مسكن بر ديگر بخش‌هاي اقتصادي

با توجه به آنكه معيشت اكثر مردم روستا از  طريق كشاورزي، دامداري و دامپروري است و از طرفي والدين در روستا ها بر  اساس يك سنت براي كمك‌  و ياري بيشتر به خصوص در دوران پيري نيازمند فرزند  بيشتر هستند، كنترل صحيح عوامل طرف عرضه و تقاضاي مسكن، بايد به كمك كاهش  قيمت مسكن در مناطق روستايي و در پي آن رشد جمعيت جهت رونق بخشيدن به  فعاليت‌هاي كشاورزي، دامپروري و افزايش توليد، بيايد.

آنچه به‌صورت قوي منجر به كاهش نرخ زاد و  ولد و باروري به‌ ويژه در كلانشهرها در سال‌هاي گذشته شده به افزايش شديد  قيمت مسكن و ناتواني خانوارها از تامين زيربناي مورد نياز براي سكونت خود و  فرزندان برمي‌گردد.

همچنين بخوانيد:

بازار مسكن ؛ خداحافظ قيمت‌ هاي نجومي 

بازار راكد ؛ كاهش قيمت مسكن ادامه دارد 

خانه‌ كوچك 30 متري!!! 

 


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 0
+ نوشته شده: 1398/7/22 ساعت: ۱۰ توسط:deltatravel :

كناره گيري بساز بفروش‌ ها از معامله املاك كلنگي

 ركود بازار ساخت و ساز و تورم  60 درصدي مصالح ساختماني در كنار قيمت زمين موجب شده تا بساز بفروش‌ هاي  بازار مسكن هم قيدخريد خانه‌هاي كلنگي را بزنند.

بساز بفروش

  

گزارش‌هاي اخير از روند معاملات  مسكن نشان مي‌دهد كه حتي تحرك اندك بازار خريد و فروش املاك در نيمه مهرماه  سال جاري نيز به دليل كناره‌گيري بساز بفروش ها از داد و ستد خانه‌هاي كلنگي، نتوانسته است حريف ركود موجود در خريد و فروش اين خانه‌ها شود.

به گزارش مجله دلتا مناطق چهار و پنج تهران كه پر معامله‌ترين مناطق تهران در نيمه مهرماه سال  جاري بوده‌اند و سهم نيمه شمالي تهران را از عرضه املاك كلنگي نسبت به  گذشته افزايش داده‌اند نيز نتوانسته‌اند تاثير چنداني در كاهش ركود داشته  باشند. با اين حال فعالان بازار مسكن بر اين باورند ركود در اين مناطق كه  عرضه خانه‌هاي كلنگي در آن‌ها در مقايسه با مناطق ديگر بالاتر است، از عدم  تمايل هر دو سمت عرضه و تقاضاي اين املاك براي انجام معامله نشات مي‌گيرد.  چشم‌انداز نامشخصي كه از بابت هزينه تمام شده ساخت و ساز در تهران وجود  دارد، موجب شده تا بازار مشاركت در ساخت مسكن نيز در ركود نسبي به سر ببرد.  عدم تمايل مالكان و بساز بفروش‌ ها به همكاري نيز خريد املاك كلنگي را تا  حد زيادي كاهش داده است.

تفاوت ركود خانه‌هاي كلنگي با ركود عادي بازار مسكن

گزارش‌هاي ميداني مسكن از مناطق مختلف  پايتخت و افت فروش خانه‌هاي كلنگي از بي‌علاقگي هر دو سمت عرضه و تقاضا  نسبت به انجام معامله خبر مي‌دهد. تفاوت عمده ركود معامله خانه‌هاي كلنگي  با ركود حاكم بر بازار خريد و فروش آپارتمان‌هاي مسكوني در اين است كه در  بازار معاملات واحدهاي مسكوني كلنگي هم سمت عرضه و هم سمت تقاضا كه عمدتا  بساز بفروش ها هستند، نسبت به انجام معامله بي‌ميل است يا اراده كافي براي  انجام معامله بين هر دو سمت وجود ندارد، اما در بازار معاملات مسكن، ركود  ايجاد شده ناشي از كاهش تقاضا براي خريد آپارتمان است. اين در حالي است كه  هم‌اكنون عرضه آگهي براي فروش مسكن افزايش يافته است و مالكان و  فروشنده‌هاي بسياري تمايل به فروش واحدهاي مسكوني خود حتي با قيمتي  پايين‌تر از نرخ‌هاي پيشنهادي دارند.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 1
+ نوشته شده: 1398/7/22 ساعت: ۱۰ توسط:deltatravel :

معامله اجاره ساعتي در بنگاه املاك ممنوع

در وانفساي بازار اجاره خانه،  انتشار فهرست به‌روزشده از واحدهاي مسكوني كه به صورت ساعتي يا روزانه به  متقاضيان اجاره داده مي‌شود نظر همه را به خود جلب كرده است.

اجاره ساعتي

  

درحالي كه اجاره ساعتي و روزانه  واحدهاي مسكوني از سوي مراجع ذي‌صلاح تا حد ممكن رصد مي‌شود، اما هنوز شاهد حضور پررنگ ارائه‌كنندگان اين نوع آگهي‌ ها به‌ صورت غيرقانوني در سطح پايتخت هستيم؛ تا جايي كه حتي قوانين بازدارنده در مقابله با چنين پديده‌ اي ناكام مانده است.

به گزارش مجله دلتا رييس اتحاديه مشاوران املاك به تازگي در خصوص اجاره خانه‌ هاي ساعتي و  روزانه اعلام كرده است اعضاي صنف اتحاديه مشاوران املاك به‌هيچ‌وجه اجازه  انعقاد قرارداد اجاره به شكل روزانه و ساعتي را ندارند.

وي در ادامه با تاكيد بر نظارت ناكافي بر  فضاي مجازي مي‌گويد مالكان نوع اين خانه‌ها از طريق سايت‌ها آگهي مي‌دهند و  متاسفانه هيچ كنترلي روي آنها نيست. به تمامي دفاتر املاك نيز ابلاغ  كرده‌ايم كه حق انعقاد قرارداد اجاره ساعتي و روزانه خانه‌ها را ندارند.

اتحاديه املاك از تبعات خانه‌هاي ساعتي مبرا است

مصطفي قلي‌خسروي اتحاديه املاك را مرجع  قانوني براي اجاره آپارتمان‌هاي ساعتي و روزانه اعلام كرده و در ادامه  مي‌افزايد كه اين اتحاديه به طور كامل اعضاي خود را از انعقاد هرگونه  قرارداد و اجاره‌نامه به‌صورت روزانه و ساعتي منع كرده است و از اين رو  هيچ‌گونه مسئوليتي را در خصوص، تبعات اين‌گونه قراردادهاي في مابين مالك و  موجر را متوجه اتحاديه نمي‌داند چراكه؛ به گفته او افرادي كه اقدام به درج  آگهي در سايت‌هاي فعال در اين زمينه مي‌كنند، عمدتا دفاتر املاك را در  جريان چنين موضوعاتي قرار نمي‌دهند و ترجيح آنها به اجاره خانه از طريق  آگهي است. بنابراين مجموعه‌هاي ذي‌صلاح هيچ اطلاعي از اينكه مدارك شناسايي  اخذ مي‌شود يا خير نداشته و بحث امنيت و شفافيت در اين نوع قراردادها  لاينحل باقي مي‌ماند.

قلي‌خسروي اضافه‌ مي‌كند: اين اتحاديه زير  نظر اتاق اصناف فعاليت داشته و طبيعتا فعاليت‌هاي آن شفاف است. تاكيد ما  همواره بر برخورد قانوني با فراهم‌كنندگان بستر اجاره‌ خانه ساعتي و  روزانه، از جمله سايت‌ها و فضاهاي مجازي، بوده است. اميدوارم در اين زمينه  اقدامات لازم از سوي مراجع ذي ربط صورت گيرد.

همچنين بخوانيد:

 

 

 


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 1
+ نوشته شده: 1398/7/22 ساعت: ۱۰ توسط:deltatravel :

تغيير مسير بازار مسكن ؛ آري يا خير؟

قراردادهاي امضا شده معاملات مسكن در شهريورماه سال جاري نشان مي‌دهد كه تعداد معاملات با منفي ۷۴ درصد به پايين‌ترين سطح خود طي شش سال اخير رسيده و بازار مسكن همچنان بر ركود پافشاري مي‌كند.
بازار مسكن

به رغم پيش‌بيني فعالان و مسوولان بازار مسكن مبني بر كاهش تعداد قراردادهاي خريد و فروش مسكن در نيمه دوم سال 98 و عميق‌تر شدن ركود بازار مسكن؛ تعداد قراردادهاي امضا شده خريد و فروش در تهران تا نيمه مهرماه امسال  در مقايسه با  همين مدت درشهريور ماه، رشد ۲۶ درصدي داشته است.

 به گزارش مجله دلتا در شرايطي، نشانه‌هاي مثبتي از رشد نسبي قراردادهاي معامله مسكن درمهرماه امسال نسبت به مدت مشابه ماه قبل در تهران وجود داشته است كه بررسي قراردادهاي خريد و فروش و همچنين رهن و اجاره  در كل كشور، تغيير محسوسي را در اين قراردادها نشان نمي‌دهد.

آمار يا گزارش‌هاي ميداني؟

با وجود آنكه براساس آمار ارائه شده از سوي اتحاديه املاك، تعداد قراردادهاي خريد و فروش مسكن در مهرماه در مقايسه با ماه شهريور بهبود يافته است، اما تازه‌ترين گزارش ميداني از مناطق مختلف پايتخت حكايت از كاهش ميزان معاملات در نيمه نخست مهر در مقايسه با شهريور ماه دارد. مشاوران املاك پنج منطقه پايتخت (شمال، مركز، غرب، ‌شرق و جنوب) نيز همگي بر اين نكته اذعان دارند كه جهش قيمت‌ها طي دو سال گذشته به حدي بوده است كه كاهش فقط چند درصدي نمي‌تواند كمكي به اوضاع بازار كند. ضمن آنكه مشاوران املاك معتقدند فقط فروشندگاني كه پول لازم هستند، اقدام به كاهش محسوس قيمت‌ها مي‌كنند اما بقيه آن‌ها، به علت عدم شفافيت و غيرقابل پيش‌بيني بودن بازار مسكن، اصراري به فروش واحدهايشان ندارند و فروش آن‌ها را به زمان ديگري موكول كرده‌اند.

اما افزايش نسبي تعداد قراردادهاي خريد و فروش مسكن تا نيمه نخست مهر ماه مي‌تواند متاثر از دلايل متعددي باشد. واكنش مثبت و استقبال گروهي از متقاضيان مصرفي بازار مسكن به كاهش قيمت‌ها در دو ماه مرداد و شهريور، ثبات نرخ ارز و ديگر بازارهاي موازي با بازار مسكن و افزايش اطمينان به شرايط عمومي اقتصاد جامعه، موجب شده‌است تا معاملات تا حدودي در مقايسه با شهريورماه رشد كند.


برچسب:
امتیاز:
 
بازدید: 0
+ نوشته شده: 1398/7/21 ساعت: ۱۲ توسط:deltatravel :