گردشگري دلتا

فصل سرد ساخت و ساز در بازار مسكن

 0
گزارش‌هاي ارائه شده از سوي وزارت راه و شهرسازي نشان مي‌دهد كه تعداد پروانه ساخت صادر شده تا مهرماه امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 19 درصد كاهش داشته است.
پروانه ساخت

كاهش صدور پروانه ساخت بنا در سال 98، اين سوال را به وجود مي‌آورد كه آيا مالكان علاقه‌ و انگيزه‌اي به ساخت و ساز ندارند يا فرآيند مشاركت در ساخت شكست خورده است. پاسخ هر چه كه باشد به كاهش عرضه در بازار مسكن هشدار مي‌دهد.

به گزارش مجله دلتا بر اساس اعلام دفتر برنامه ريزي و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازي تعداد پروانه ساختماني صادر شده تا پايان مهرماه امسال ۳۷ هزار و ۲۲۶ مورد بوده است در حالي كه در مدت مشابه سال گذشته (تا پايان مهرماه ۹۷)، تعداد ۴۵ هزار و ۹۶۶ پروانه ساختماني مسكوني صادر شده و نشان دهنده كاهش ۱۹ درصدي صدور پروانه ساختماني در مدت ياد شده است.

بيشترين تعداد پروانه ساخت تا پايان مهرماه سال‌هاي ۹۷ و ۹۸ در ماه‌هاي ارديبهشت صادر شده كه به ترتيب ۸ هزار و ۴۷۰ و ۶ هزار و ۶۳۵ مورد بوده است. به جز مهر ماه امسال كه با صدور ۵ هزار و ۵۲۴ پروانه ساختماني نسبت به مهر ماه سال گذشته با صدور ۵ هزار و ۲۵۶ پروانه ساختماني،  رشد ۵.۱ درصدي داشته، در همه ماه‌هاي نيمه نخست امسال شاهد كاهش صدور پروانه ساختماني در مقايسه با  ۶ ماهه نخست سال گذشته بوده‌ايم.

تعداد معاملات مسكن

بيشترين تعداد معاملات مسكن در سال 98 با ۱۲ هزار و ۳۱۷ مورد معامله در ارديبهشت‌ماه امسال رخ داده است كه در مقايسه با ارديبهشت سال گذشته كه ۱۹ هزار و ۴۴۲ مبايعه نامه به ثبت رسيد و توانست بيشترين تعداد معاملات مسكن در ۸ ماهه نخست سال ۹۷ را كسب كند، كاهش ۳۶.۶ درصدي داشته است.

تعداد مبايعات مسكن

تا پايان آبان‌ماه امسال، ۴۰ هزار و ۵۸۳ مبايعه نامه امضا شده كه در مقايسه بامدت مشابه سال گذشته (۸ ماهه ۹۷) كه اين شاخص ۹۴ هزار و ۱۷ مورد بوده ، كاهش ۵۶.۸ درصدي داشته است.

ركورد كمترين مبايعات مسكن نيز در سال جاري طي ماه شهريور تعداد ۲ هزار و ۸۵۵ معامله ثبت شده كه در ۱۰ سال گذشته اين تعداد معامله مسكن بي سابقه بوده است. اين در حالي است كه در شهريور سال گذشته ۱۰ هزار و ۵۳۷ معامله مسكن به ثبت رسيد كه درنتيجه كاهش ۷۲.۹ درصدي در آخرين ماه تابستان امسال انجام شد.

ارزش ريالي مبايعات مسكن 

ارزش ريالي مبايعات تا پايان آبان‌ماه امسال ۴۲ هزار و ۹۷۰ ميليارد تومان بوده است، در حالي كه در مدت مشابه سال گذشته اين رقم به ۵۷ هزار و ۵۵۰ ميليارد تومان رسيد كه نشان دهنده كاهش ۲۵.۳ درصدي است.

۱۳ هزار و ۳۰۰ ميليارد تومان از ارزش كل مبايعات مسكن در ۸ ماهه امسال به ارديبهشت ماه تعلق دارد به جز دو ماه فروردين و ارديبهشت امسال كه ارزش معاملات نسبت به دو ماه نخست سال گذشته رشد مثبت داشته، از خرداد تا آبان امسال ارزش ريالي مبايعات مسكن نسبت به ماه‌هاي مشابه در سال گذشته رشد منفي داشته است.


برچسب: خريد آپارتمان در تهران، اجاره آپارتمان در تهران، دلتا، املاك دلتا، مجله دلتا،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۷ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۰۴:۴۱ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :