گردشگري دلتا

افزايش 27 درصدي اجاره خانه

27

درصد افزايش اجاره بها، نتيجه چك و چانه صاحبخانه و مستاجر در تابستان امسال بوده است.
افزايش اجاره

در واكنش به افزايش اجاره خانه بسياري از مستاجران در حالي ترجيح به نقل مكان به جاي ديگري داشته‌اند كه در قراردادهاي جديد نيز با افزايش ۲۳ درصدي روبه‌رو شده‌اند.

به گزارش مجله دلتا افزايش اجاره بها در تابستان امسال در سراسر كشور متفاوت بوده است. بنا بر گزارش مركز آمار استان آذربايجان غربي با افزايش 11 درصدي مبلغ اجاره، صاحبخانه‌هاي منصف‌تري را نسبت به ديگر استان‌ها در خود جاي داده است. در طرف مقابل نيز، استان لرستان صاحبخانه‌هاي سرسخت‌تري داشته است كه  ۳۷٫۲ درصد روي رقم اجاره‌هاي جديد كشيده‌اند.

چرا افزايش اجاره در قراردادهاي جديد كمتر بوده است؟

ممكن است بسياري از مستاجرها به محض مواجهه با اجاره‌ خانه بالا به سراغ خانه‌هاي كوچك‌ متراژ يا خانه‌هايي در مناطق ارزان‌تر رفته‌ باشند. اين مورد مي‌تواند يكي از دلايلي باشد كه باعث شده قراردادهاي جديد، افزايش قيمت كمتري نسبت به قراردادهاي تمديدشده داشته باشند. دليل ديگر اين است كه اغلب صاحبخانه‌ها از ترس خالي‌ ماندن واحد مسكوني خود براي جذب مستاجر جديد راحت‌تر كوتاه مي‌آيند.

افزايش اجاره از نرخ تورم عقب افتاد

با اينكه ميزان افزايش مبلغ اجاره‌بها در هر سال، از افزايش عمومي ‌قيمت‌ها و شاخص تورم الگو مي‌گيرد، اما امسال با توجه به تورم بالا و قدرت خريد پايين مردم، صاحبخانه‌ها نتوانستند مبلغ اجاره را همگام با نرخ تورم بالا ببرند؛ چراكه مستاجرها توانايي پرداخت اجاره با افزايش ۳۵ درصدي را ندارند. گزارش مركز آمار درباره تغييرات اجاره‌ مسكن نشان مي‌دهد كه نرخ افزايش اجاره‌بها در تابستان هيچ ارتباطي با قيمت مسكن نداشته است. قيمت مسكن در تابستان ۹۸ نسبت به يك‌سال قبل افزايش ۵۶ درصدي را پشت سر گذاشته و اين نسبت هيچ شباهتي به نرخ افزايش اجاره‌بها ندارد. اين در حالي است كه خيلي از صاحبخانه‌ها امسال به خيال افزايش قيمت مسكن، اجاره‌بها را متناسب با آن بالا برده‌اند و به همين جهت در واگذاري واحد مسكوني خود ناكام مانده‌اند.

همچنين بخوانيد:

چرا اجاره سوييت ساعتي مشتري دارد؟

تحويل مسكن مهر تهران تا سال 99

وام مسكن مشكلات را بيشتر مي‌كند


برچسب: خبر,گزارش,مسكن,مجله دلتا،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۷ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۱۶:۲۱ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :