گردشگري دلتا

منتظر تكان بازار مسكن باشيم يا خير؟

بانك مسكن از ۱۵ مهرماه 98 محدوديت شرط سني واحدهاي مسكوني براي دريافت‌ وام از طريق اوراق را كه تا پيش از آن ۲۰ سال بود به ۲۵ سال افزايش داد.
وام خريد مسكن

اخيرا بنابر مصوبه جديد وام خريد مسكن امكان استفاده از همه تسهيلات براي خريد خانه‌ هايي با عمر بناي حداكثر ۲۵ سال، مجاز و بلامانع اعلام شده است.

به گزارش مجله دلتا بانك مسكن در تازه‌ترين اقدام خود امكان استفاده از انواع تسهيلات خريد مسكن (به جز خانه‌‏اولي‌ها) را براي خانه‌هاي با عمر بناي حداكثر ۲۵ سال ساخت مجاز اعلام كرد. البته شرايط صندوق پس‌‏انداز مسكن يكم به روال گذشته است و حداكثر سن بناي مجاز براي آپارتمان‌ها و خانه‏‌هايي كه با اين نوع تسهيلات مورد معامله قرار مي‏‌گيرند ۱۵ سال است.

تحقيقات ميداني از شعب بانك مسكن در سراسر كشور حاكي از افزايش تقاضاي استفاده از اين تسهيلات براي خريد واحدهاي مسكوني با عمر بناي بالا است. هرچند برخي كارشناسان، افزايش وام خريد مسكن را دليلي براي رونق معاملات خريد مسكن در ميان گروه‌هاي مصرفي مي‌دانند، اما از سوي ديگر عده‌اي معتقدند با توجه به جهش قيمت مسكن كه منجر به افت شديد معاملات شده افزايش سقف تسهيلات نمي‌تواند به رونق بازار مسكن كمك كند؛ چرا كه خريداران مصرفي از عهده پرداخت اقساط برنمي‌آيند.

شرط سني آپارتمان‌ها براي دريافت اوراق تسهيلات مسكن در شرايطي منجر به محدوديت خريداران شده بود كه طي پنج سال گذشته متقاضيان خريد در تهران به تدريج به سمت واحدهاي قديمي‌تر روآورده‌اند.

مهرماه سال ۹۳ آپارتمان‌هاي با عمر بناي شش سال به بالا ۴۴.۷ درصد از كل معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده بودند. اين رقم در مهر سال ۹۴ به ۴۴.۹ درصد رسيد. مهرماه ۹۵ آپارتمان‌هاي مذكور ۴۸.۳ درصد از كل معاملات را از آن خود كرده اند.

اين گزارش حاكي است در مهر 9۶ واحدهاي مسكوني بالاي شش سال عمر ۵۳.۸ درصد خريد و فروش را به خود اختصاص دادند. در مهرماه ۹۷ نيز سهم آپارتمان‌هاي بالاي شش سال ساخت از كل مبايعه‌نامه‌هاي شهر تهران ۵۵.۵ درصد شد. تيرماه ۹۸ خانه‌هاي بيش از شش‌سال ساخت ۶۰ درصد از كل معاملات پايتخت را به خود اختصاص دادند.

هم‌چنين مهرماه ۹۳ واحدهاي بيش از ۲۰ سال ساخت ، ۶.۶ درصد از كل معاملات را در بر مي‌گرفت. اين رقم در شهريورماه ۹۸ به ۱۰.۹ درصد رسيده است. خريد و فروش خانه‌هاي ۱۶ تا ۲۰ سال ساخت نيز از ۶.۱ درصد در مهرماه ۹۳ به ۱۵.۹ درصد از كل معاملات در شهريورماه ۹۸ رسيد.

همچنين بخوانيد:

خريد آپارتمان در مشهد ؛فرصت ها را از دست ندهيد!

تادائو آندو ،معماري كه دانشگاه نرفت و ماندگار شد!

نكات طلايي تهيه سس بشامل


برچسب: خبر,گزارش,مسكن,مجله دلتا،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۱۵:۵۲ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :