گردشگري دلتا

وام مسكن ارزان براي سه دهك درآمدي

با توجه به ميانگين قيمت مسكن پايتخت در مهرماه ۹۸، هم‌اكنون قيمت يك واحد ۶۵ متري، ۸۲۶ ميليون و يك واحد ۵۵ متري، ۶۹۹ ميليون تومان است.
افزايش وام مسكن

علي‌رغم گفته كارشناسان مبني بر تورم‌زا بودن افزايش وام مسكن محمود محمودزاده، معاون وزير راه و شهرسازي از رايزني اين وزارتخانه با بانك مسكن براي اختصاص وام ارزان قيمت به سه دهك درآمدي يك، دو و سه خبر داده است.

به گزارش مجله دلتا محمودزاده به تازگي درباره تسهيلات مسكن اظهار داشته است: با توجه به اينكه صندوق پس انداز مسكن يكم از محل بازگشت اقساط مسكن مهر تغذيه مي‌شود، در مكاتبه‌ اخير وزارت راه و شهرسازي با بانك مركزي درخواست شده است كه پرداخت ديون اين بانك از محل تسهيلات مسكن مهر به بانك مركزي با دو سال به تاخير انجام شود تا بتوانيم از محل اين منابع به پرداخت تسهيلات ارزان قيمت مسكن براي دهك‌هاي يك، دو و سه بپردازيم. پيش بيني مي‌كنيم رقمي كه در اين صندوق پس انداز خواهد شد حدود ۳۵۰۰ ميليارد تومان باشد.

وام مسكن ۲۳ درصد قيمت يك آپارتمان ۵۵ متري است

با توجه به ميانگين قيمت مسكن پايتخت در مهرماه ۹۸، هم‌اكنون قيمت يك واحد ۶۵ متري، ۸۲۶ ميليون و يك واحد ۵۵ متري با توجه به متوسط قيمت شهر تهران ۶۹۹ ميليون تومان است؛ در حالي كه با توجه به سقف پرداخت تسهيلات ۱۶۰ ميليون توماني براي زوجين تهراني، اين ميزان تنها ۲۳ درصد قيمت يك آپارتمان ۵۵ متري در پايتخت را پوشش مي‌دهد.

برخي كارشناسان معتقدند با توجه به جهش قيمت مسكن كه منجر به افت شديد معاملات شده افزايش سقف تسهيلات نمي‌تواند به رونق بازار مسكن كمك كند؛ چرا كه متقاضيان مصرفي از عهده پرداخت اقساط برنمي‌آيند. هم‌اكنون قسط وام ۱۶۰ ميليون توماني با نرخ سود ۸ درصد براي زوج‌هاي خانه اولي در شهر تهران ماهيانه يك ميليون و ۷۰۰ هزار تومان است و به نظر مي‌رسد افزايش سقف وام به چند سال زمان نياز دارد تا به تدريج با رشد درآمد، خانوارها بتوانند مبلغ بيشتري را به عنوان  اقساط ماهيانه پرداخت كنند

 

همچنين بخوانيد:

تمايل موجران ؛ رهن كامل نه ؛ فقط اجاره!

تحرك نسبي دربازار مسكن پايتخت

رشد معاملات مسكن در مناطق 4 و 5 تهران


برچسب: خبر,گزارش,مسكن,مجله دلتا،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۹ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۵۲:۲۸ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :