گردشگري دلتا

قيمت مسكن تا پايان سال 98

بعد از افت معاملات از نيمه خرداد امسال، با شروع فصل پاييز قيمت مسكن به قيمت واقعي خود نزديك‌تر شده است.
احتمال كاهش قيمت مسكن

با شروع پاييز و بعد از طي تابستاني با ركودي بي سابقه در بازار مسكن در ده سال گذشته، واقعي‌تر شدن قيمت‌ ها، پاي فروشندگان واقعي را نيز به پاي ميز معامله كشانده است. اين موضوع نشان مي‌دهد كه مالكان با در نظر گرفتن احتمال كاهش قيمت مسكن قصد ندارند بيش از اين از افت قيمت‌ ها متضرر شوند.

به گزارش مجله دلتا بازار مسكن وضعيت ركودي مشابهي را پيش از اين در سال‌هاي 64 و 65 تجربه كرده است، اما با اين تفاوت كه با بازگشت ۳۰ تا ۴۰ درصدي قيمت‌ها، بازار معاملات مسكن در آن زمان بار ديگر رونق را تجربه كرد. اين در حالي است كه فعالان بخش مسكن مي‌گويند اكنون امكان ندارد چنين بازگشتي اتفاق بيفتد و فقط بايد در بلند مدت و در برخي از مناطق پايتخت، انتظار كاهش قيمت آن هم تا 20 درصد را داشت.

كاهش قيمت مسكن

احتمال كاهش 20 درصدي قيمت مسكن

اكنون شيب نزولي قيمت‌ ها از شمال به جنوب پايتخت هم رسيده و ساكنان اين مناطق با قيمت واقعي‌تري ملك خود را به فروش مي‌رسانند. حال بسياري از كارشناسان پيش‌بيني مي‌كنند كه با استمرار اين روند تا پايان سال و ثبات بازار هاي موازي مي‌توان افت 20 درصدي نرخ مسكن در بعضي از مناطق پرتقاضاي تهران را پيش‌بيني كرد و اميد به تعديل قيمت در بلندمدت داشت، در غير اين ‌صورت چرخه بازار مسكن بار ديگر تكرار مي‌شود.

بررسي مناطق پرتقاضاي پايتخت كه ۴۷ درصد معاملات در مهر ماه را داشته‎اند؛ نشان مي‌دهد كه مالكان براي فروش ملك خود چاره‌اي جز كاهش قيمت‌ نداشته‌اند، چنان‌ كه منطقه 7 به‌ عنوان يكي از مناطق پرتقاضا با كاهش 4/12 درصدي قيمت در صدر فهرست تخليه حباب قيمتي قرار دارد.

هر متر مربع مسكن در منطقه 4 معادل 1/2 درصد، منطقه 5 معادل 5/6 درصد، منطقه 10 معادل سه درصد، منطقه 14 معادل 7/2 درصد و منطقه 15معادل 11 درصد در مقايسه با شهريور كاهش يافت كه ميانگين افت قيمت اين شش منطقه پرتقاضا به 2/6 درصد مي‌رسد.

البته چهار منطقه پرتقاضاي ديگر شامل مناطق 1، 2، 6 و 8 وجود دارند كه راه ديگري را در پيش گرفته‎اند؛ اين مناطق كه 23 درصد معاملات مهر را به خود اختصاص داده‎، به‌طور ميانگين افزايش 4/5 درصدي قيمت را تجربه كرده‎اند.

 

همچنين بخوانيد:

واحدهاي تجاري خالي ؛ در انتظار خريدار

كاهش قيمت خانه و بي تفاوتي خريداران

اعلام قيمت ميليوني واحد هاي طرح ملي مسكن


برچسب: خبر,گزارش,مسكن,مجله دلتا،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۲۷:۴۹ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :