گردشگري دلتا

افزايش نجومي قيمت مسكن ادامه دارد؟

تحولات بازار مسكن شهر تهران از بازگشت اميد ميان عرضه‌كنندگان و سازندگان مسكن و ايجاد اطمينان در طرف تقاضا حكايت دارد.
جديدترين اخبار بازار مسكن
جديدترين اخبار بازار مسكن ضمن آنكه كه اعلام مي‌كند ديگر از افزايش نجومي قيمت، مشابه آنچه در سال ۹۷ رخ داد، خبري نخواهد بود، از اختصاص سياست‌ هاي اعتباري به منظور رونق بخش مسكن نيز خبر مي‌دهد.
به گزارش مجله دلتا با اينكه در مهرماه امسال معاملات مسكن روند رو به افزايش به خود گرفته است، اما تعداد معاملات هنوز در سطح قابل قبول نه فقط نسبت به دوره رونق بلكه حتي در مقايسه با سال گذشته نيست. با توجه به تغيير مسير و افزايش تعداد معاملات، انتظار مي‌رود كه اين روند در ماه‌ هاي آينده نيز ادامه داشته باشد و درپي آن رونق ساخت‌ و ساز و افزايش عرضه مسكن در كشور روي دهد.

پس از كنترل تقاضا در بازار ارز و جلوگيري از سوداگري در بازارهاي موازي، وضع عرضه و تقاضا در بخش مسكن نيز تغيير كرده است؛ به اين صورت كه عرضه واحد هاي مسكوني درپي انعطاف‌ پذيري برخي از مالكان افزايش يافته و هم‌زمان تقاضاي سرمايه‌اي نيز به‌دليل نبود چشم‌انداز مثبت از آينده قيمت مسكن از ديد سرمايه‌گذاران، از بازار خارج شده‌ است. با اين وجود، هنوز تفاوت معنا داري ميان توان خريد شهروندان و قيمت خانه وجود دارد و كاهش متقاضي  و متعاقب آن كاهش معاملات نيز گوياي اين چالش است.

اين گزارش حاكي است، سياست‌ هاي اعتباري بخش مسكن مي‌تواند به افزايش توان اقتصادي خانوار كمك كند، اما بايد به اين نكته توجه داشت كه تخصيص اعتبار به منظور بالا بردن قدرت خريد مي‌تواند متقاضيان ديگري را به خريداران اوليه اضافه كند. بنابراين سياست‌هاي اعتباري حوزه مسكن نبايد به‌ گونه‌اي اعمال شود كه با ثابت ماندن عرضه و افزايش تقاضا، بسترساز افزايش دوباره قيمت مسكن باشد، ضمن آنكه حتي با تعديل قيمت كه در ماه‌ هاي اخير اتفاق افتاده است، هنوز هم حاشيه سود مناسبي براي سازندگان مسكن وجود دارد و انتظار مي‌رود با توجه به افزايش تدريجي سطح تقاضا، ساخت‌ و ساز مسكن نيز گسترش يابد.

همچنين بخوانيد:

كناره گيري بساز بفروش‌ ها از معامله املاك كلنگي

خانه هاي بزرگ متراژ به دنبال مشتري

قيمت آپارتمان‌ هاي ميانسال


برچسب: خبر,گزارش,مسكن,مجله دلتا،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۳ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۵۶:۵۸ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :