گردشگري دلتا

بلاتكليفي قيمت مسكن در 22 منطقه تهران

بعد از تنش‌هاي ارزي كه در دو سال گذشته، بازار املاك را تحت‌الشعاع خود قرار داد و به ركود در بازار مسكن دامن زد، اكنون 22 منطقه تهران از روند هماهنگي در قيمت مسكن پيروي نمي‌كنند.
ركود در بازار مسكن

به گفته كارشناسان، ركود در بازار مسكن ، بي‌سابقه‌ترين دوره ركود طي 20 سال اخير است. هرچند اين شرايط، باعث شده ميزان معاملات املاك تا 80 درصد در مقايسه با دوره رونق كاهش يابد، اما مناطق مختلف تهران در اين دوره در خصوص قيمت‌گذاري رفتاري متفاوت داشته‌اند.

به گزارش مجله دلتا، در مهرماه امسال و چهارمين‌ ماه از آغاز دوره ركود، يكباره تعداد معاملات ماهانه با رشد 22 درصدي مواجه شده است؛ رشدي كه اگر چه به باور برخي، نشانه‌ بيدار شدن مسكن از خواب زمستاني است، اما آنچه كه آمار نشان مي‌دهد بيشتر بلاتكليفي و بي‌ثباتي است تا رونق.

شكست در جذب نقدينگي

افت 2 تا 18 درصدي قيمت در 13 منطقه پايتخت نشان مي‌دهد كه هم اكنون عامل فزاينده قيمت مسكن به خصوص با ثبات بازار هاي ارز و طلا، وجود ندارد و ركود موجود غيرتورمي است. با توجه به اينكه بازار مسكن از نظر تعداد معاملات در وضع بسيار نامساعدي به سر مي‌برد و اين بازار بيش از هر زماني ناشي از ضعف بخش تقاضا است، حتي با تعديل قيمت‌ ها و كنترل جهش قيمت مسكن باز هم احتمال ضعيفي وجود دارد كه بازار مسكن در مهرماه امسال، به محل جذب نقدينگي تبديل شده باشد.

تحولات 2 سال گذشته بازار مسكن و ثبات نسبي بازار هاي رقيب در ماه‌ هاي اخير، گواهي بر اين مدعا است كه اختلاف قيمتي شديد به‌ويژه در 6 منطقه‌اي كه شاهد رشد 8 تا 16 درصدي بوده‌اند تا حدودي معلول سفته‌ بازي و قيمت‌ سازي در بازار است. حتي با فرض صحت آمار و اطلاعات، بعيد به‌ نظر مي‌رسد قيمت مسكن در اين مناطق در رابطه عرضه و تقاضاي واقعي كشف شده باشد و متقاضيان خريد در چند منطقه تهران، حاضر شده باشند مسكن مورد تقاضاي خود را 8 تا 16درصد بالاتر از قيمت ‌ماه قبل خريداري كنند.

ركود مسكن

ركود در بازار مسكن ؛ تخليه تورم در اجاره‌بها

هرچند بازار مسكن در دو ماه مرداد و شهريور ركود غير تورمي را تجربه كرده، اما هنوز روند افزايش اجاره‌بها مهار نشده است. يك دليل اين موضوع مي‌تواند ناكامي يا نااميدي مالكان از دستيابي به نقدينگي از راه هاي ديگر باشد؛ بنابراين آن‌ ها سعي م‍ي‌كنند كمبود نقدينگي خود را همچنان از محل اجاره‌بها تامين كنند.

در گزارشي هم كه بانك مركزي در مهرماه 98 ارائه داده است، شاخص كرايه مسكن اجاره‌اي در شهر تهران 34.8 درصد و در كل مناطق شهري 33.2 درصد در مقايسه با ماه مشابه سال گذشته رشد داشته است. اگر چه اين ميزان رشد هنوز كمتر از ميزان رشد قيمت مسكن در سال پيش است، اما اگر افت قيمت مسكن متوقف شود، به‌تدريج رشد شاخص اجاره‌بها تا زمان متناسب شدن با رشد مسكن ادامه خواهد يافت.

همچنين بخوانيد:

آخرين آمار قيمت آپارتمان در تهران

اوراق تسهيلات مسكن؛ بايد ها و نبايد ها

ميانگين قيمت خريد خانه در تهران


برچسب: خبر,گزارش,مسكن,مجله دلتا،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۲ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۰۰:۴۳ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :