گردشگري دلتا

ركود مسكن تا كجا ادامه دارد؟

به طور معمول بازار معاملات در نيمه بهمن‌ ماه هر سال و پيش از آنكه تورم معمول سالانه، دوباره بر قيمت مسكن تاثير بگذارد تكان مي‌خورد.
ركود بازار مسكن

ركود بازار مسكن پيش از اين نيز در سه دهه گذشته در كشور تجربه شده است، با اين تفاوت كه اكنون كارشناسان مي‌گويند؛ حتي با حركت بازار انتظار نداشته باشيد قيمت‌ها بيش از 20 درصد كاهش پيدا كند.

به گزارش مجله دلتا  بازار مسكن در نيمه دوم زمستان وارد فاز معاملاتي مي‌شود و تعداد قراردادها افزايش مي‎يابد؛ اما به گفته كارشناسان اين‌ در شرايطي است كه بازار ارز ثبات خود را حفظ كند.

حسن محتشم، عضو هيات مديره انجمن انبوه سازان استان تهران درباره مدت زمان دوره ركود مي‌گويد: در شرايط ركود مسكن، فروشندگاني كه نياز به نقدينگي دارند، قيمت را مقداري پايين مي آورند. اين افت نسبي قيمت حداقل تا زماني كه ركود ادامه داشته باشد يعني نيمه دوم بهمن ماه، ادامه پيدا مي كند.

براساس گزارش‌هاي ميداني تعداد معاملات مسكن در شمال شهر بسيار ناچيز است. در مناطق يك و سه پايتخت، افزايش قيمت و بالا بودن متراژ، معاملات را به كمترين حد رسانده است؛ چرا كه توان خريد مردم هم اكنون كفاف هزينه براي تامين مسكن در مناطق شمالي تهران را نمي‌دهد. در مناطق جنوبي و مركزي نيز به دليل وجود واحدهاي كوچك‌متراژ، تقاضا نسبت به مناطق يك و سه بيشتر است، اما بحث توان خريد باز هم تاثير خود را بر ميزان معاملات اين مناطق گذاشته است.

تاثير طرح ملي مسكن و توليد و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسكوني نيز كه از سوي وزارت راه و شهرسازي ارائه شده است در مدت زمان طولاني كارايي خود را از دست مي‌دهد؛ چراكه پيشروي و افزايش تقاضا در آن محاسبه نشده است. محتشم اظهار مي‌كند: به ازاي هر ازدواج و طلاق، يك تقاضا در بازار مسكن شكل مي‎گيرد و دولت‌ ها هرگز نتوانسته اند متناسب با تقاضاي كنوني، مسكن بسازند.

بخش خصوصي نيز بي‌توجه به نياز بازار و فقط به قصد سرمايه‌گذاري و كسب درآمد در ركود بازار مسكن به ساخت مراكز تجاري و فروشگاه‌ ها اقدام مي‌كند؛ به طوري كه اكنون پايتخت با انباشت واحدهاي تجاري مواجه شده است.

اين كارشناس مسكن با اشاره به اوضاع ساخت و ساز در بخش خصوصي ادامه مي‌دهد: املاك تجاري تقريبا به اشباع رسيده اما هنوز برخي مشغول به ساخت املاك تجاري هستند. اين در حالي است كه اين روزها معمولا در تمام دنيا خريد و فروش اجناس اينترنتي انجام مي‎شود و حضور مردم در مراكز خريد كم رنگ شده است .

همچنين بخوانيد:

چرا اجاره سوييت ساعتي مشتري دارد؟

تحويل مسكن مهر تهران تا سال 99

وام مسكن مشكلات را بيشتر مي‌كند


برچسب: خبر,گزارش,مسكن,مجله دلتا،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۱ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۱۱:۲۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :