گردشگري دلتا

چالش اصلي بازار مسكن چيست؟

مسكن به‌عنوان يك كالاي بزرگ در حالي هنوز تكليف بسياري را با سرمايه‌اي يا مصرفي بودن خود مشخص نكرده است كه قيمت زمين، خلاهاي قانوني، ضعف بازار رهن و ... به مشكلات آن دامن مي‌زند.
مشكلات مسكن

سرازير شدن سرمايه‌ها به سمت بازار زمين، توازن بازارها را به نفع زمين تغيير داده و باعث شده سرمايه‌ها در بخش زمين انباشت و بلوكه شود. اين پديده، در حالي كه زمينه از دست رفتن فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري در بخش‌هاي مولد و اشتغالزاي اقتصاد كشور را فراهم كرده، به وجود آوردنده مشكلات مسكن نيز بوده است.

به گزارش مجله دلتا حسين عبده تبريزي، اقتصاددان؛ در اين رابطه به تازگي در تحليلي اظهار داشته است: متوسط سهم زمين از قيمت مسكن در ايران در مقايسه با ديگر كشورها بسيار بالاست. سهم زمين از قيمت مسكن در نقاط متراكم شهري، حدود ۶۰ درصد است. در مورد مسكن لوكس اين سهم حتي به ۸۰ درصد هم مي‌رسد. وي ادامه داد: كمبود عرضه زمين شهري در تراكم بسيار بالاي كلانشهرهاي كشور به‌ويژه در تهران مشهود است و اين شهر در ميان ۱۰۰ شهر اول پرجمعيت دنيا رتبه دوازدهم را دارا است. حضور توسعه‌گران موجب شده است تا عرضه زمين شهري به هيچ عنوان پاسخگو تقاضاي فزاينده آن نباشد.

به گفته وي، در نيمه ابتدايي سال ۲۰۱۷ رتبه مسكن ايران در بين ۹۵ كشور جهان از نظر نسبت قيمت يك خانه ميان‌قيمت به درآمد در دسترس يك خانواده با دريافتي متوسط، ۶۷ و از نظر ميزان استطاعت مالي يك خانواده واقع در دهك‌هاي مياني درآمد براي بازپرداخت وام رهني يك خانه ميان‌قيمت، ۹۰ است. اين ارقام نشان مي‌دهد كه ايران در فاصله دوري از وضعيت مطلوب بازار مسكن قرار دارد.

اين اقتصاددان، ريشه نابه‌ساماني مسكن در ايران را گراني، ناهمگني و كندي واكنش عرضه به تحولات تقاضا ارزيابي كرد و اصلي‌ترين مشكلات مسكن را قيمت زمين و سوداگري، ضعف قوانين، ضعف بازار رهن و حجم بالاي مسكن نامناسب اعلام دانست.

عبده تبريزي گفت: لازم است سياست‌گذار و متولي بخش مسكن در دولت، زاويه ديد خود را از سنتي و در عين حال نادرست تغيير دهد و به جاي آنكه در نقش بخش خصوصي سرگرم خانه‌سازي شود، شرايط ورود بخش‌ خصوصي به اين بازار را تسهيل كند.

 

همچنين بخوانيد:

تمايل موجران ؛ رهن كامل نه ؛ فقط اجاره!

تحرك نسبي دربازار مسكن پايتخت


برچسب: خبر گزارش مسكن،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۸ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۰۱:۱۸ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :