گردشگري دلتا

نقش پررنگ آپارتمان‌هاي ميان سال در معاملات

در سال‌هاي گذشته دو منطقه چهار و پنج در غرب و شرق تهران ركورد دار معاملات بوده‌اند و بيش از ۱۰ درصد از كل معاملات بازار مسكن تهران را به خود اختصاص داده‌اند.
بازار مسكن تهران

برآوردهاي ميداني از دو منطقه چهار و پنج به‌عنوان پرمعامله‌ترين مناطق بازار مسكن در تهران نشان مي‌دهد كه عمده آپارتمان‌هاي مبادله شده در اين مناطق، در زمره واحدهاي مسكوني با سن بناي بيش از 15 سال بوده‌اند. دلايل اين اتفاق از زواياي مختلفي قابل بررسي است كه مجله دلتا به آن پرداخته است.

به گزارش مجله دلتا عرضه آپارتمان‌هاي با سن بناي بيش از ۱۵ سال به شكل محسوسي در بازار مسكن پايتخت افزايش يافته است. فعالان بازار مسكن يك دليل چنين اتفاقي را تسهيل شرايط پرداخت وام اوراق خريد چنين املاكي عنوان كرده‌اند و مي‌گويند با تغيير شرط سني بنا در به‌كارگيري اين وام از ۲۰ به ۲۵ سال اكنون پاي اين واحدها به فضاي معاملات باز شده است. با احتساب سن از تاريخ صدور پروانه، املاك 17 و 18 ساله نيز مشمول وام اوراق مي‌شوند كه در گذشته بر اساس ضوابط بانك عامل بخش مسكن در دايره دريافت تهسيلات قرار نداشته‌اند.

رونق بازار مسكن در آذرماه سال 96 با افزايش ۵۰ درصدي تعداد معاملات مسكن در شهر تهران اتفاق افتاد و قيمت‌ها با رشد پايين ۱۵ درصدي جهش يافتند. هم اكنون شرايط معكوس شده است و با وجود افت شديد خريد و فروش، واسطه‌ها عرضه آپارتمان‌هاي قديمي ساز را نشات گرفته از روند طبيعي بازار ركودي مي‌دانند كه دوره آن از زمان ثبات قيمت‌ها آغاز مي‌شود. آن‌ها معتقدند بهترين زمان عرضه املاك نوساز در حالت عادي و در شرايطي كه مالكان پول‌لازم نباشند، شرايط رونق بازار مسكن است؛ در حالي كه عرضه املاك قديمي‌ساز و چند سال ساخت در هر دو دوره رونق و ركود همواره وجود داشته است و اتفاقا مالكان اين گروه از املاك اميدوار هستند در نبود آپارتمان‌هاي نوساز و تازه‌ساز در بازار مسكن در تهران، راحت‌تر بتوانند املاك قديمي خود را احتمالا با امكاناتي كمتر و زير قيمت به متقاضيان حاضر در معاملات به فروش برسانند.

 

همچنين بخوانيد:

بازار مسكن ؛ خداحافظ قيمت‌ هاي نجومي

بازار راكد ؛ كاهش قيمت مسكن ادامه دارد

رشد جمعيت در گرو كاهش قيمت مسكن


برچسب: خبر گزارش مسكن مجله دلتا،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۸ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۵۰:۱۳ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :