گردشگري دلتا

آپارتمان هاي كوچك‌ و قديمي‌ ساز در اولويت متقاضيان

تلاطم قيمت مسكن از آذرماه ۱۳۹۶ موجب  شد تا متقاضيان مسكن در سال 98 به سمت واحدهاي كوچك‌تر و قديمي‌تر  و بعضا  حاشيه شهرها سوق پيدا كنند.

مسكن در سال 98

  

طي پنج سال گذشته سهم آپارتمان‌هاي  ۱۶ سال به بالا در معاملات مسكن شهر تهران از ۱۴ درصد به ۲۷ درصد افزايش  يافته است. بازار مسكن در سال 98 متقاضيان بسياري را به سمت كوچك‌متراژ ها و قديمي‌ساز ها سوق داده است.

به گزارش مجله دلتا شهريورماه ۹۸ از مجموع ۲۷۸۷ واحد مسكوني معامله شده در شهر تهران واحدهاي  تا پنج سال ساخت با سهم ۴۰.۸ درصد بيشترين سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

طي سال‌هاي پس از ۹۲ واحد هاي ۶۰ تا ۷۰  متر مربع همواره بيشترين سهم را از تعداد معاملات مسكن شهر تهران را از آن  خود  مي‌كردند تا اين‌كه آذرماه ۹۷ اولين بار اين رتبه از آن واحدهاي ۵۰ تا  ۶۰ متر مربع شد كه نشان از كاهش توان خريد مردم دارد.

در تيرماه ۹۸ واحدهاي ۵۰ تا ۶۰ متر مربع  با ۱۴.۶ درصد از كل معاملات، بالاترين سهم را در توزيع فراواني تعداد  معاملات شهر تهران بر حسب سطح زيربناي واحد مسكوني  از آن خود كردند. خانه‌  هاي ۶۰ تا ۷۰ و ۷۰ تا ۸۰ متر مربع نيز به ترتيب با ۱۳.۸ و ۱۱.۹ درصد از كل  معاملات در رتبه‌هاي بعدي قرار گرفتند.

از نيمه مهرماه امسال بانك مسكن سقف سني  براي دريافت تسهيلات خريد مسكن را از ۲۵ سال به ۳۰ سال افزايش داد. تا پيش  از اين در تهران براي بناهاي با ۲۰ سال قدمت براي مجرد ها  ۶۰ ميليون و زوج  ها تا ۱۰۰ ميليون تومان امكان ارايه تسهيلات از طريق اوراق وجود داشت. به  خانه‌هاي ۲۵ ساله نيز ۴۵ ميليون تومان به مجرد ها  و ۸۰ ميليون تومان به  زوج ها پرداخت مي‌شد. مطابق مصوبه بانك مسكن، اين سقف سني در  حالت اول به  ۲۵ و در حالت دوم به ۳۰ سال افزايش يافته است. كارشناسان معتقدند اين اقدام  مي‌تواند بخشي از تقاضا در بازار مسكن را به سمت اين نوع آپارتمان‌ها سوق  دهد.

همچنين بخوانيد:

آخرين آمار قيمت آپارتمان در تهران 

اوراق تسهيلات مسكن؛ بايد ها و نبايد ها 

ميانگين قيمت خريد خانه در تهران 


برچسب: خبر گزارش مسكن مجله دلتا،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۴۶:۳۱ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :