گردشگري دلتا

ريزش پيش‌بيني نشده قيمت مسكن؛ چرا؟

روند ريزش قيمت مسكن در ماه‌هاي گذشته متاثر از عوامل متعددي مانند وضعيت اقتصاد كلان، بازارهاي سرمايه‌اي و تحولات منطقه‌اي است و كارشناسان چهار دليل اصلي براي آن برمي‌شمرند.
ريزش قيمت مسكن

ريزش قيمت مسكن از تابستان امسال، افراد بسياري را به پرسش واداشته است كه به چه دليل، بعد از ارديبهشت‌ماه امسال با بالاترين ميزان ركود تورمي، قيمت مسكن روند كاهشي به خود گرفته است. كارشناسان چهار دليل را براي اين پرسش عنوان مي‌كنند. با مجله دلتا همراه باشيد.

به گزارش مجله دلتا ؛ به دلايلي كه كارشناسان از آن‌ ها به چرايي افت قيمت مسكن در پايتخت پاسخ مي‌دهند؛ رخ‌دادهاي منطقه‌اي و سوددهي مطلوب بازار بورس اضافه شده است. در كنار اين موارد؛ كاهش قدرت خريد متقاضيان مصرفي و همچنين كاهش انتظارات تورمي نيز از افسارگسيختگي بازار مسكن كاسته است.

به گفته فعالان بازار مسكن، نبود انتظار تورمي در بين سرمايه‌گذاران، عدم اشتياق آن‌ ها براي خريد ملك را در پي داشته و كاهش قيمت اسمي مسكن را در پي داشته است. به‌طوري كه اكنون سرمايه‌گذاران نه فقط منتظر جهش قيمت‌ها نيستند، بلكه پيش‌بيني كاهش بيشتر قيمت‌ها را نيز دارند.

رخداد هاي اخير منطقه‌اي نيز به‌عنوان يك عامل خارجي باعث شده تا اذهان مردم نسبت به آينده نامطمئن باشد؛ چرا كه به گمان آن‌ها در چنين شرايطي، قابليت نقدشوندگي مسكن با دشواري روبرو بوده و  از اين رو، سرمايه گذاري ملكي در اين زمان، انتخاب نادرستي خواهد بود.

از طرف ديگر، كارشناسان معتقدند: سوددهي بالاي بازار بورس در چند ماه اخير سبب جذب سرمايه بسياري به اين بازار شده است. در چنين شرايطي، سرمايه‌گذاران ترجيح مي‌دهند نقدينگي خود را به جاي بازار املاك، وارد بازار پول و سرمايه كنند كه نرخ سوددهي بالاتري دارد.

كاهش توان خريد متقاضيان مصرفي و خروج آن‌ ها از دايره معاملات، عامل مهم ديگري است كه مانع از ورود خريداران به بازار و در نتيجه كاهش ميزان معاملات و كاهش قيمت اسمي مسكن شده است. اين دسته از خريداران به دليل عدم افزايش سقف تسهيلات به‌رغم افزايش نجومي قيمت مسكن در سال گذشته، با كاهش شديد توان خريد مواجه شده‌اند.

كارشناسان و فعالان بازار مسكن با توجه به اين چهار عامل، روند بازار و ريزش قيمت مسكن در ماه‌ هاي آينده را  به مجموعه عوامل بيروني مانند وضعيت اقتصاد كلان، ساير بازارهاي سرمايه‌اي، تحولات منطقه‌اي و … در ضمن برخي سياست‌ هاي بانكي مثل تغيير سقف افزايش تسهيلات خريد مسكن مربوط مي‎دانند.

همچنين بخوانيد:

بازار مسكن ؛ خداحافظ قيمت‌ هاي نجومي

بازار راكد ؛ كاهش قيمت مسكن ادامه دارد

رشد جمعيت در گرو كاهش قيمت مسكن


برچسب: خبر گزارش مسكن،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۳۵:۵۲ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :