گردشگري دلتا

تسهيلات جديد بانك مسكن با نرخ 2 درصد

براساس طرح «۲و۱» بانك مسكن، همزمان با سپرده­ گذاري با حداقل سپرده مشخص، در ازاي درصدي از مبلغ سپرده، تسهيلات ميان­ مدت (به مدت 60 ماه) به فرد سپرده‌گذار پرداخت مي­ شود.

براساس طرح «۲و۱» و تسهيلات جديد بانك مسكن، حداقل مبلغ لازم براي سپرده‌گذاري در اين طرح ۱۰ ميليون تومان تعيين شده است و سقف تسهيلاتي كه يك فرد با تشكيل حساب در قالب طرح «۲و۱» مي‌تواند هم زمان با سپرده­ گذاري، از بانك مسكن دريافت كند نيز معادل ۸۵ درصد ميزان سپرده و تا حداكثر ۲۰۰ ميليون تومان است.

به گزارش مجله دلتا شرايط مذكور به اين معنا است كه اگر مبلغ سپرده بيشتر از ۲۳۵ ميليون تومان باشد، آن فرد بيش از ۲۰۰ ميليون تومان نمي‌تواند دريافت كند.

در اين طرح، نرخ سود سپرده­ گذاري به شكل نرخ سود علي­ الحساب سالانه معادل دو درصد است كه همانند ساير سپرده ­هاي كوتاه ­مدت عادي محاسبه و به حساب مشتريان پرداخت مي­‌شود. همچنين نرخ سود تسهيلات نيز رقمي برابر با يك درصد سالانه است.

در طرح «۲و۱»، يك سپرده‌­گذار مي ­تواند نرخ سود سپرده‌گذاري و تسهيلات مربوطه را همزمان دريافت كند، تسهيلاتي كه در چارچوب طرح «۲و۱» به مشتريان پرداخت مي­ شود، تسهيلات مرابحه است؛ به اين معنا كه يك كالا يا خدمات با قيمت مشخص فروخته مي­ شود و اقساط آن از خريدار دريافت خواهد شد.

تسهيلات مرابحه براي خريد كالا همچون مسكن، خودرو و … و همچنين خريد خدمات همچون سفر‌هاي زيارتي و سياحتي، شهريه مدرسه يا دانشگاه و مواردي از اين دست پرداخت مي­‌شود كه تسهيلات­ گيرنده لازم است در هر ماه نسبت به پرداخت اقساط معين تسهيلات اقدام كند.

طبق اعلام بانك مسكن، حداكثر مدت بازپرداخت تسهيلات طرح «۲و۱»، حداكثر ۶۰ ماهه تعيين شده است و تسهيلات­ گيرنده در عين حال مي‌تواند در قرارداد خود، مدت زمان كمتري را براي بازپرداخت كامل تسهيلات، اعلام كند.

در طرح «۲و۱» بانك مسكن، سپرده فرد سپرده‌گذار به عنوان وثيقه تسهيلات توسط بانك پذيرفته مي­ شود و در مدت بازپرداخت تسهيلات، نسبتي از سپرده به تسهيلات، به عنوان سپرده مسدودي نزد بانك به عنوان وثيقه قرار مي­ گيرد. اين نسبت به شكل ۱۰۰ به ۸۵ است به اين معنا كه اگر فرد سپرده ­گذار در ازاي ۱۵۰ ميليون تومان سپرده­ گذاري، ۸۵ ميليون تومان تسهيلات مرابحه در قالب اين طرح از بانك مسكن دريافت كرده است، ۱۰۰ ميليون از كل ۱۵۰ ميليون تومان سپرده آن فرد، به عنوان وثيقه تسهيلات، تا انتهاي مراحل بازپرداخت كامل تسهيلات، نزد بانك مسدود خواهد ماند.

تسهيلات جديد بانك مسكن هم به سپرده­ گذار و هم به بستگان درجه يك او همچون پدر، مادر، همسر و فرزند قابل پرداخت است. بانك مسكن در عين حال براي ارايه تسهيلات به مشتريان حقوقي خود، امكان استفاده از امكانات طرح «۲و۱» از سوي كارفرمايان براي كارمندان شركت­‌ها را نيز فراهم كرده است. در اين خصوص، براي اشخاص حقوقي، بر اساس نظر و درخواست سپرده‌گذار، تسهيلات به شخص حقوقي و اشخاص حقيقي زيرمجموعه و تحت پوشش شخص حقوقي پس از احراز تحت پوشش بودن شخص معرفي شده از طريق اخذ مدارك مثبته از جمله تصوير قرارداد استخدامي، ليست بيمه، فيش حقوقي و … قابل پرداخت خواهد بود.

هر فرد حقيقيِ مجاز به اخذ تسهيلات (اشخاص حقيقي معرفي شده از سوي شخص حقوقي و يا بستگان درجه يك اشخاص حقيقي) در قالب اين طرح مي‌تواند تا سقف ۲۰۰ ميليون تومان با رعايت ساير شرايط و ضوابط از تسهيلات استفاده كند. در دستورالعمل اجراي طرح «۲و۱» آمده است، افتتاح حساب به نام اشخاص حقوقي و توثيق سپرده نزد بانك به نفع اشخاص زيرمجموعه يا خود شخص حقوقي، صرفاً در صورت پيش‌بيني موضوع در اساسنامه شركت امكان‌پذير خواهد بود.

همچنين بخوانيد:

اعلام قيمت ميليوني واحد هاي طرح ملي مسكن

كاهش چشمگير معاملات مسكن در تهران

تغيير مسير بازار مسكن ؛ آري يا خير؟


برچسب: خبر گزارش مسكن،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ آبان ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۵۸:۰۹ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :