گردشگري دلتا

امتياز پيش‌خريد مسكن در بافت فرسوده

بازآفريني شهري از جمله اقداماتي است كه در برنامه‌هاي توسعه قرار گرفته است. استفاده از تسهيلات و وام بافت فرسوده از جمله اقدامات ضروري براي پاكسازي شهر از بافت‌هاي ناكارآمد است.
وام بافت فرسوده

اگرچه تاكنون چهل درصد از بافت‌هاي ناكارآمد در پايتخت نوسازي شده است، اما هنوز پنج درصد از مساحت شهر تهران را بافت‌هاي فرسوده تشكيل مي‌دهند. روند صدور پروانه ساخت در اين مناطق و ارائه وام بافت فرسوده به خريداران، نشان‌دهنده تاثير مثبت سياست بازآفريني شهري است.

به گزارش مجله دلتا ، هم اكنون خانه اولي‌هايي كه متقاضي خريد يا پيش‌خريد مسكن در دل مناطق بافت‌فرسوده هستند مي‌توانند از تسهيلات ۱۶۰ميليون توماني مسكن زوج ها با نرخ سود 6 درصد استفاده كنند.

۲۰ ميليون نفر از جمعيت كشور كه ۵.۷ ميليون خانوار را تشكيل مي‌دهند با سكونتگاه‌هاي غيررسمي درگيرند و اگر هر چه سريعتر تمهيداتي براي نوسازي اين بنا ها انديشيده نشود، حوادث طبيعي مانند سيل و زلزله، خسارت انساني غيرمعمول به بار خواهد آورد.

نوسازي بافت فرسوده تا به اينجا با چالش‌هاي فراواني روبرو است. عدم تمايل مالكان براي نوسازي ملك شخصي و پرهيز سرمايه‌گذاران از ورود به بازار نوسازي بافت‌ فرسوده از يك طرف و نيمه كاره ماندن پروژه‌هاي ساخت‌ و ساز در مناطق ناكارآمد به علت كمبود بودجه دولتي در سال‌هاي گذشته از طرف ديگر،مسير پر فراز و نشيبي را در بازآفريني شهري ايجاد كرده است.

كمترين نرخ سود براي وام بافت فرسوده

يكي از اقدامات براي نوسازي بافت‌هاي فرسوده ارايه تسهيلات با نرخ سود شش درصد است كه كمترين ميزان نرخ سود را در بين تسهيلات بانكي دارد. در صندوق پس‌انداز مسكن يكم تمهيداتي در نظر گرفته شده تا خانه اولي‌ها و زوج‌هاي جوان علاوه بر دريافت تسهيلات با نرخ ۶ درصد، بتوانند از سازندگان واحدهاي مسكوني نيز پيش خريد كنند. از سوي ديگر شركت بازآفريني شهري نيز ساخت و عرضه ۱۰۰ هزار واحد مسكوني در قالب ۴۰۰ هزار واحد طرح اقدام ملي را بر عهده دارد كه از طريق مشاركت با سازندگان صورت مي‎گيرد و به زودي عمليات احداث ۲۵ هزار واحد مسكوني در قالب اين برنامه آغاز مي‌شود.


برچسب: خبر گزارش مسكن،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۵۶:۳۶ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :