گردشگري دلتا

جدال آپارتمان نوساز و ميانسال در بازار مسكن

مشاوران املاك مي‌گويند در دو ماه گذشته به دليل عقب‌نشيني مالكان از عرضه ملك خود به بنگاه‌هاي معاملاتي، حجم آپارتمان‌ هاي نوساز و تازه‌ساز بازار كاهش پيدا كرده است.
آپارتمان نوساز

به علل مختلف بازار آپارتمان نوساز از رونق دور شده است. متراژ بالا و قيمت زياد پيشنهادي مالكان دو عامل اصلي گرايش متقاضيان به واحدهاي چند سال ساخت است. در ادامه اين گزارش با مجله دلتا همراه باشيد.

به گزارش مجله دلتا، وضعيت بازار مسكن در هفته‌هاي اخير فراز و فرودهاي زيادي را تجربه كرده است. با كاهش اسمي قيمت مسكن، مالكان خانه‌هاي نوساز و كليدنخورده، فروش ملك خود را به شرايط بهتري موكول كرده‌اند كه البته شرايط بهتر از نظر آن‌ها، افزايش مجدد قيمت مسكن است.

اين عقب‌نشيني محسوس، جا را براي عرضه واحدهاي مسكوني با عمربناي بيش از ۱۵ سال باز كرده است. پيش از اين، تصور مي‌شد كه كاهش 30 درصدي قيمت مسكن در برخي مناطق پايتخت به‌صورت مقطعي رخ داده است و سازندگان و فروشندگان به اميد افزايش دوباره قيمت مسكن پاي ميز معامله نمي‌آمدند، اما اكنون ثبات نسبي قيمت‌ها اندكي معادلات را به هم ريخته است و مالكان املاك نوساز ترجيح مي‌دهند تا با تكان دوباره قيمت‌ها عرضه واحدهاي خود را به بنگاه‌ها  در زمان بهتري انجام دهند.

قيمت پيشنهادي اغلب اين واحدها از سطح مورد انتظار متقاضيان مسكن بيشتر است و فروشندگان آپارتمان نوساز همچنان بر قيمت‌هاي پيشنهادي بالاي خود در شرايطي كه روند كاهش قيمت مسكن آغاز شده، اصرار دارند؛ از اين رو طي دو ماه گذشته، تعداد آگهي‌هاي عرضه شده به بنگاه‌هاي املاك به ويژه در گروه‌هاي سني نوساز و كمتر از ۱۰ سال كاهش پيدا كرده است.

افزايش سقف تسهيلات؛ توقف عرضه آپارتمان نوساز

در عين حال، انتشار خبر افزايش سقف سني ساختمان‌ها در دستورالعمل تسهيلات خريد مسكن كه از ۲۰ سال به ۲۵ سال افزايش پيدا كرد سبب شد تا بخشي از مالكان خانه‌هاي با عمر بيش از ۲۰ سال نيز به عرضه واحد مسكوني خود در بازار اقدام كنند. مشاوران املاك مي‎گويند هم اكنون بخشي از مالكان واحدهاي مسكوني كه خواهان تبديل به احسن ملك خود هستند اقدام به عرضه آپارتمان چند سال ساخت خود در بازار كرده‌اند و كمبود عرضه آپارتمان نوساز در بازار حس مي‌شود.


برچسب: خبر گزارش مسكن،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۴۴:۱۲ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :