گردشگري دلتا

اوراق تسهيلات مسكن؛ بايد ها و نبايد ها

براي تهيه اوراق تسهيلات مسكن بايد حساب سپرده ممتاز در بانك مسكن داشته باشيد ولي اگر براي خريد ملك و گرفتن وام عجله داريد بايد آن را از افراد ديگري كه اين اوراق دارند بخريد.
اوراق تسهيلات مسكن

اوراق تسهيلات مسكن يا به ‌اختصار تسه، اوراقي در ارتباط با خريد مسكن است. سرمايه‌گذاران با دو هدف اقدام به سرمايه‌گذاري در اوراق تسهيلات مسكن مي‌كنند: اول با هدف تبديل كردن اوراق به وام و دوم با هدف استفاده از تغييرات قيمتي اوراق و كسب سود معاملاتي. در ادامه توضيحات با مجله دلتا همراه باشيد.

به گزارش مجله دلتا طبق قانون بانك مركزي افراد براي دريافت وام براي خريد مسكن بايد به بانك مسكن مراجعه كنند. به‌ طوركلي شما با  خريد اوراق تسه مي‎توانيد به سه شيوه براي دريافت وام اقدام كنيد. اول افتتاح حساب صندوق پس‌انداز يكم و سپرده گذاري مبلغ 40 ميليون تومان به مدت يك سال و پس‌ از آن دريافت مبلغ 120 ميليون تومان (80 ميليون وام+ 40 ميليون اصل سپرده) در قالب وام با بهره بين 10 تا 12 درصد كه مشخص است. دوم با مراجعه به يكي از شعب بانك مسكن به افتتاح حساب ممتاز با سود سپرده 9 درصد اقدام كنيد. در اين حالت شما بايد حداقل 27 ميليون تومان را براي سه ماه در حساب خود نگه‌ داريد و پس‌ازآن به ازاي هر 27 ميليون تومان در نوبت اول 3 برگ حق تقدم تسهيلات مسكن و پس‌ از آن نيز به ازاي همان مبلغ در هر ماه يك برگ ديگر به  سپرده‌گذار تخصيص داده مي‎شود.

شايان ذكر است كه اين اوراق، پانزدهم هرماه به سپرده‌گذار اعطا مي‎شود و پس از انجام شدن فرايند هاي اداري از اول ماه بعد اين اوراق در بازار قابل معامله خواهد بود.

راه بهتر براي دريافت اوراق تسهيلات مسكن

اما همان‌ طور كه از توضيحات ارائه شده مشخص مي‎كند اين حالات بسيار زمان‌ بر است و در مورد افرادي كه زمان زيادي براي خريد ندارند مناسب نيست. اين افراد مي‌توانند به دو شيوه، مالكيت اوراق تسه را در اختيار بگيرند: اول با مراجعه به شعب بانك مسكن و درخواست خريد اوراق از شعب بانك كه معمولاً فرايند زمان‌بري را طي مي‌كند و دوم افتتاح حساب كارگزاري و دريافت كد آنلاين و خريد اوراق از طريق سامانه معاملات آنلاين است.

ويژگي‌هاي اوراق تسه

 • اين اوراق سررسيد دوساله دارند و در صورت صلاحديد تا 6 ماه ديگر قابل تمديد است.
 • بر اساس قوانين سازمان بورس، هر زماني كه شما اين اوراق را خريداري كنيد حداقل دو ماه و در شرايطي تا چهار ماه اجازه معامله مجدد اوراق تسه را نداريد مگر آنكه كمتر از چهار ماه از تاريخ سررسيد آن باقي‌مانده باشد. بنابراين مشاهده مي‌كنيد كه به اين طريق تا حدودي امكان سفته‌بازي در اين اوراق را از بين برده‌اند و شما به‌عنوان يك سرمايه‌گذار عادي ( و نه سفته‌ باز) در صورت نياز به درياف وام اقدام به خريداري اين اوراق خواهيد كرد.
 • اين اوراق نسبت  به زمان باقي مانده  تا سررسيد آن قيمت‌هاي مختلفي دارند، ولي عموماً هرچه فاصله زماني تا سررسيد آن بيشتر باشد، اين اوراق گران‌تر خواهد بود. بنابراين براي آنكه هزينه سنگيني به شما براي خريد اوراق تسه تحميل نشود بايد به اين نكته دقت كنيد.
 • از زمان خريد اوراق تسهيلات مسكن تا زمان انقضاي آن دارنده برگه مي‌تواند اقدام به دريافت وام مسكن نمايد. در اين رابطه بايستي توجه داشته باشيد كه با توجه به فرايند زمان ‌براي  دريافت وام مسكن، اوراق خريداري شده توسط شما نبايد خيلي نزديك به تاريخ سررسيد باشد. براي مثال نبايد اوراقي را كه تاريخ سررسيد آن‌ها 10 تا 15 روز ديگر است خريداري كنيد.
 • ممكن است در زمان رونق معاملات مسكن و افزايش شديد تقاضاي خريد خانه قيمت اين اوراق روند رو به افزايش داشته باشد.

مزاياي خريد اوراق تسهيلات مسكن نسبت به سپرده گذاري در بانك

 • خريد زمان و گذر از تورم هاي احتمالي.
 • سند منزل به نام متقاضي ثبت شده و در رهن بانك قرار خواهد گرفت.
 • در سپرده گذاري بايد حتما ملكي خريداري شود در حاليكه اواق قابل خريد و فروش هستند.
 • اين اوراق قابل هديه دادن، انتقال و بازخريد است.
 • پرداخت مبلغ تسهيلات خريداري تضمين شده است.
 • از اين اوراق براي خريد و يا ساخت مسكن مي توان استفاده كرد.

چه مداركي براي گرفتن اين تسهيلات نياز است؟

 1. اصل و تصوير تمام صفحات سند مالكيت
 2. اصل و تصوير پروانه ساختماني
 3. اصل و تصوير پايان كار ساختماني
 4. اصل و تصوير بنچاق (در صورت لزوم) با تشخيص شعبه
 5. اصل و تصوير مبايعه‌نامه (قولنامه)
 6. اصل و تصوير كارت ملي و شناسنامه خريدار و فروشنده (تمام صفحات)
 7. قبض برق ساختمان (در صورت تشخيص شعبه)
 8. اصل و تصوير وكالت‌نامه (در تسهيلات دريافتي از محل حساب صندوق پس‌انداز مسكن وكيل صرفاً مي‌بايست از بستگان درجه‌يك باشد)
 9. اصل و تصوير كارت ملي و شناسنامه وكيل (تمام صفحات)
 10. اصل و تصوير اجاره‌نامه ملك (در خصوص املاك اوقافي)
 11. فرم درخواست تكميل و امضاشده

برچسب: خبر گزارش مسكن،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۱۵:۲۵ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :