مجله دلتا

رونق بازار كوچك متراژها با اوراق تسه

در شرايطي كه خانه هاي كوچك متراژ تهران عمدتا چند سال ساخت هستند، اوراق تسه به فروش اين املاك كمك مي كند.
اوراق تسه

متراژ واحدهاي مسكوني نوساز در سطح پايتخت نشان مي‌دهد كه گرايش سازندگان مسكن به ساخت خانه‌هاي بيش از 70 متر است. اين موضوع به خودي خود يك هشدار به بازار مسكن درباره خانه هاي قديمي ساز است، هرچند اوراق تسه به كمك اين خانه ها آمده است.

به گزارش مجله دلتا اختصاص سهم 42 درصدي خريد و فروش واحدهاي مسكوني در تير ماه 96 در شهر تهران به خانه هاي با متراژ 50 تا 80 متر و ادامه اين روند حاوي اين پيام بود كه آپارتمان‌هاي كوچك‌متراژ تا 60 متر مربع سهمي در ميان واحد هاي نوساز و حتي پنج سال ساخت نداشته و سازندگان ،به ساخت در متراژ كوچك تمايل ندارند. واحدهاي 150 تا 200 متري فقط 4.6 درصد از معاملات ثبت شده را در تيرماه همان سال  به خود اختصاص دادند.

اوراق تسه در نقش ناجي

اكنون واسطه‌ هاي ملكي مي‌گويند در معاملاتي كه در چند روز اخير صورت گرفته، تعداد آپارتمان‌هاي با عمر بناي ۱۵ سال و بيشتر در گروه املاك كوچك ‌متراژ بيشتر شده است. به تازگي، پرداخت تسهيلات مسكن از محل اوراق تسه به آپارتمان‌ هايي با عمر بناي  تا ۲۵ و 30 سال سبب شده تا طبق گفته مشاوران املاك و بر مبناي تحقيقات ميداني از آن‌ها، مالكان به فروش ملك خود در بازار اميدوار شوند. البته اين موضوع درباره كمبود يا حتي نبود مشتري براي واحدهاي 100 تا 150 متر و بيشتر در آينده نيز هشدار مي‌دهد.

هفته گذشته دستورالعمل پرداخت تسهيلات از محل اوراق حق تقدم استفاده از تسهيلات مسكن (تسه) به آپارتمان‌هاي ۲۵ سال ساخت توسط بانك عامل بخش مسكن ابلاغ شد. صدور اين ابلاغيه در حالي است كه پيش از اين سقف سني استفاده از حداكثر وام اوراق قابل پرداخت به متقاضيان خريد خانه ۲۰ سال بود. اين اقدام افزايش آگهي‌ هاي با سن بناي ۲۰ سال در بازار مسكن را در پي داشته است.

شايان ذكر است كه بر طبق آمار رسمي اداره اقتصادي بانك مركزي 71.5 درصد از معاملات خريد و فروش مسكن به خانه هاي با متراژ زيربناي كمتر از100 متر اختصاص مي يابد.


برچسب: خبر گزارش مسكن،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۳ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۱۲:۰۴ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :