در وانفساي بازار اجاره خانه،  انتشار فهرست به‌روزشده از واحدهاي مسكوني كه به صورت ساعتي يا روزانه به  متقاضيان اجاره داده مي‌شود نظر همه را به خود جلب كرده است.

اجاره ساعتي

  

درحالي كه اجاره ساعتي و روزانه  واحدهاي مسكوني از سوي مراجع ذي‌صلاح تا حد ممكن رصد مي‌شود، اما هنوز شاهد حضور پررنگ ارائه‌كنندگان اين نوع آگهي‌ ها به‌ صورت غيرقانوني در سطح پايتخت هستيم؛ تا جايي كه حتي قوانين بازدارنده در مقابله با چنين پديده‌ اي ناكام مانده است.

به گزارش مجله دلتا رييس اتحاديه مشاوران املاك به تازگي در خصوص اجاره خانه‌ هاي ساعتي و  روزانه اعلام كرده است اعضاي صنف اتحاديه مشاوران املاك به‌هيچ‌وجه اجازه  انعقاد قرارداد اجاره به شكل روزانه و ساعتي را ندارند.

وي در ادامه با تاكيد بر نظارت ناكافي بر  فضاي مجازي مي‌گويد مالكان نوع اين خانه‌ها از طريق سايت‌ها آگهي مي‌دهند و  متاسفانه هيچ كنترلي روي آنها نيست. به تمامي دفاتر املاك نيز ابلاغ  كرده‌ايم كه حق انعقاد قرارداد اجاره ساعتي و روزانه خانه‌ها را ندارند.

اتحاديه املاك از تبعات خانه‌هاي ساعتي مبرا است

مصطفي قلي‌خسروي اتحاديه املاك را مرجع  قانوني براي اجاره آپارتمان‌هاي ساعتي و روزانه اعلام كرده و در ادامه  مي‌افزايد كه اين اتحاديه به طور كامل اعضاي خود را از انعقاد هرگونه  قرارداد و اجاره‌نامه به‌صورت روزانه و ساعتي منع كرده است و از اين رو  هيچ‌گونه مسئوليتي را در خصوص، تبعات اين‌گونه قراردادهاي في مابين مالك و  موجر را متوجه اتحاديه نمي‌داند چراكه؛ به گفته او افرادي كه اقدام به درج  آگهي در سايت‌هاي فعال در اين زمينه مي‌كنند، عمدتا دفاتر املاك را در  جريان چنين موضوعاتي قرار نمي‌دهند و ترجيح آنها به اجاره خانه از طريق  آگهي است. بنابراين مجموعه‌هاي ذي‌صلاح هيچ اطلاعي از اينكه مدارك شناسايي  اخذ مي‌شود يا خير نداشته و بحث امنيت و شفافيت در اين نوع قراردادها  لاينحل باقي مي‌ماند.

قلي‌خسروي اضافه‌ مي‌كند: اين اتحاديه زير  نظر اتاق اصناف فعاليت داشته و طبيعتا فعاليت‌هاي آن شفاف است. تاكيد ما  همواره بر برخورد قانوني با فراهم‌كنندگان بستر اجاره‌ خانه ساعتي و  روزانه، از جمله سايت‌ها و فضاهاي مجازي، بوده است. اميدوارم در اين زمينه  اقدامات لازم از سوي مراجع ذي ربط صورت گيرد.

همچنين بخوانيد: