گردشگري دلتا

تغيير مسير بازار مسكن ؛ آري يا خير؟

قراردادهاي امضا شده معاملات مسكن در شهريورماه سال جاري نشان مي‌دهد كه تعداد معاملات با منفي ۷۴ درصد به پايين‌ترين سطح خود طي شش سال اخير رسيده و بازار مسكن همچنان بر ركود پافشاري مي‌كند.
بازار مسكن

به رغم پيش‌بيني فعالان و مسوولان بازار مسكن مبني بر كاهش تعداد قراردادهاي خريد و فروش مسكن در نيمه دوم سال 98 و عميق‌تر شدن ركود بازار مسكن؛ تعداد قراردادهاي امضا شده خريد و فروش در تهران تا نيمه مهرماه امسال  در مقايسه با  همين مدت درشهريور ماه، رشد ۲۶ درصدي داشته است.

 به گزارش مجله دلتا در شرايطي، نشانه‌هاي مثبتي از رشد نسبي قراردادهاي معامله مسكن درمهرماه امسال نسبت به مدت مشابه ماه قبل در تهران وجود داشته است كه بررسي قراردادهاي خريد و فروش و همچنين رهن و اجاره  در كل كشور، تغيير محسوسي را در اين قراردادها نشان نمي‌دهد.

آمار يا گزارش‌هاي ميداني؟

با وجود آنكه براساس آمار ارائه شده از سوي اتحاديه املاك، تعداد قراردادهاي خريد و فروش مسكن در مهرماه در مقايسه با ماه شهريور بهبود يافته است، اما تازه‌ترين گزارش ميداني از مناطق مختلف پايتخت حكايت از كاهش ميزان معاملات در نيمه نخست مهر در مقايسه با شهريور ماه دارد. مشاوران املاك پنج منطقه پايتخت (شمال، مركز، غرب، ‌شرق و جنوب) نيز همگي بر اين نكته اذعان دارند كه جهش قيمت‌ها طي دو سال گذشته به حدي بوده است كه كاهش فقط چند درصدي نمي‌تواند كمكي به اوضاع بازار كند. ضمن آنكه مشاوران املاك معتقدند فقط فروشندگاني كه پول لازم هستند، اقدام به كاهش محسوس قيمت‌ها مي‌كنند اما بقيه آن‌ها، به علت عدم شفافيت و غيرقابل پيش‌بيني بودن بازار مسكن، اصراري به فروش واحدهايشان ندارند و فروش آن‌ها را به زمان ديگري موكول كرده‌اند.

اما افزايش نسبي تعداد قراردادهاي خريد و فروش مسكن تا نيمه نخست مهر ماه مي‌تواند متاثر از دلايل متعددي باشد. واكنش مثبت و استقبال گروهي از متقاضيان مصرفي بازار مسكن به كاهش قيمت‌ها در دو ماه مرداد و شهريور، ثبات نرخ ارز و ديگر بازارهاي موازي با بازار مسكن و افزايش اطمينان به شرايط عمومي اقتصاد جامعه، موجب شده‌است تا معاملات تا حدودي در مقايسه با شهريورماه رشد كند.


برچسب: خبر گزارش مسكن،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۰۲:۱۶ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :