گردشگري دلتا

راهكارهاي غير اجرايي دولت براي بهبود بخش مسكن

با تمام مشكلات و ايرادات كارشناسي كه در طرح اقدام ملي مسكن براي بهبود وضعيت مسكن وجود داشته است ، اين‌بار به نظر مي‌رسد كه مشكل نه از طرف عرضه بلكه از سمت تقاضا است.
وضعيت مسكن

طرح اقدام ملي مسكن، وضع ماليات بر خانه‌هاي خالي و ارائه طرح‌هاي تسهيلاتي براي افزايش قدرت خريد مردم از جمله برنامه‌ها دولت براي بهبود وضعيت مسكن در كشور بوده است، اما ميزان اثرگذاري اين طرح‌ها با توجه به اينكه اولويتي براي آن قرار در نظر گرفته نشده است، در ابهام قرار دارد.

به گزارش مجله دلتا در رابطه با طرح اقدام ملي مسكن، شواهد نشان مي‌دهد كه بخش عرضه علي‌رغم پيش‌بيني‌ها به سمت بهبود حركت مي‌كند و اين بخش توانسته حتي در سال‌هايي تا حدود يك ميليون واحد مسكوني عرضه كند كه البته در بخش توليد مصالح ساختماني، نيروي انساني و تامين سرمايه، ظرفيت بسيار بيشتري از اين مقدار داشته است، اما نامناسب بودن سياست‌هاي دولت در سمت تقاضا و كاهش قدرت خريد مردم اين طرح را با يك چالش مواجه كرده است. باتوجه به اينكه دست‌كم تا دوسال آينده تغيير چشمگيري در درآمدها حاصل نخواهد شد، طبيعي است كه توجهات مردم به سمت دريافت تسهيلات برود، ولي تجربه مسكن مهر نشان مي‌دهد كه منابع تسهيلات دهي نبايد از اعتبارات بانك مركزي لحاظ شود، علاوه بر اينكه چنين اقدامي به خودي خود مولد تورم است.

درآمد مالياتي از بازار مسكن

وضع ماليات در بازار مسكن با دو هدف مداخله براي نرخ گذاري و يا افزايش درآمد مالياتي دولت انجام مي‌شود كه در شرايط فعلي نرخ گذاري كارايي ندارد. اما در رابطه با هدف كسب درآمد بايد ابتدا اساسا رونقي در يك بازار صورت بگيرد و بعد از آن بازار توقع ارائه ماليات داشته باشيم. وقتي بازار در شرايط ركودي است نگاه كسب درامدي به بازار نتيجه اي نخواهد داشت و حتي ركود را تشديد خواهد كرد. پس دولت بايد به دنبال ايجاد سهولت خريد و فروش در اين بازار باشد.

 


برچسب: خبر گزارش مسكن،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۳:۱۳:۵۷ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :