گردشگري دلتا

تحرك نسبي دربازار مسكن پايتخت

افت قيمت‌هاي پيشنهادي در چند ماه گذشته موجب شده تا خريداران مصرفي با توجه به غيرقابل پيش‌بيني بودن بازار مسكن در انتظار كاهش بيشتر قيمت مسكن ريسك نكنند و به بازار وارد شوند.
بازار مسكن

تحرك نسبي دربازار مسكن پايتخت مشاهده مي‎شود.بنا بر آمار ارائه‌شده از سوي اتحاديه املاك تا نيمه مهرماه سال جاري در كل كشور، حدود 16 هزار و 400 قرارداد خريد‌وفروش در بازار مسكن به امضا رسيده است كه ميزان آن نسبت به ماه گذشته تفاوت چنداني نداشته، اما نسبت به ماه مشابه در سال گذشته، 55 درصد كاهش يافته است.

به گزارش مجله دلتا ، باتوجه به رفتار خريداران مصرفي مسكن و كاهش طبيعي روند معاملات در فصول سرد، بازار مسكن پايتخت، در رخدادي كم‌سابقه شاهد افزايش 26 درصدي معاملات در مهرماه سال جاري، نسبت به ماه گذشته بوده است. هر چند كه ميزان معاملات نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۹ درصد كاهش را نشان مي‌دهد، اما آمار دريافت‌شده از تعداد معاملات در نيمه مهرماه سال جاري نشان مي‌دهد كه نوسان‌هاي غيرقابل پيش‌بيني بازار مسكن و همچنين افت قيمت‌هاي پيشنهادي، خريداران محتاط را به پاي ميز معامله كشانده است.

از علل انعطاف‌پذيري طرف تقاضا در بازار معاملات تهران مي‌توان به كاهش قيمت‌هاي پيشنهادي واحدهاي مسكوني، ثبات بازارهاي موازي با بازار مسكن و افزايش اطمينان جامعه به شرايط عمومي اقتصاد اشاره كرد. عده‌اي از متقاضيان واقعي با توجه به اين واقعيت كه افت ماهيانه قيمت در زمان ركود، كمتر از ميزان افزايش قيمت در زمان رونق است، به قصد خريد و فروش در مهرماه وارد بازار مسكن شدند. از سوي ديگر هم‌اكنون ساخت و ساز در تهران حدود دو برابر تعداد معاملات است و عرضه تدريجي واحدهاي نوساز به بازار، مي‌تواند دالّ بر تحرك نسبي موجود بازار معاملات مسكن باشد.

واسطه‌هاي ملكي، كماكان از كمبود نقدينگي در اين بازار اشاره كرده و مي‌گويند كساني كه فروش خود را شش ماه تا يك سال به حالت تعليق درآورده بودند از تيرماه امسال واحدهاي خود را در دفاتر املاك فايل كرده‌اند. با اين وجود معاملات چنگي به دل نمي‌زند و تعداد آن‌ها همچنان نسبت به ماه‌هاي نيمه تعطيل فروردين نيز كمتر است.


برچسب: خبر گزارش مسكن،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۴۱:۰۷ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :