گردشگري دلتا

كاهش چشمگير معاملات مسكن در تهران

گفته‌هاي مشاوران املاك گوياي آن است كه با ساماندهي سايت‌هاي فروش ملك با قيمت‌هاي نجومي، اكنون تعداد معاملات مسكن كاهش پيدا كرده است.
بازار مسكن

نوسان نرخ ارز و تاثير آن بر بازار مسكن باعث شد تا در اسفندماه سال گذشته و همچنين ارديبهشت‌ماه امسال، سوداگران ارز براي عقب نماندن از سود بادآورده ناشي از تورم، سرمايه خود را روانه بازار مسكن كنند، اما افت نرخ ارز در ماه‌هاي بعد از آن و همچنين نظارت بر سايت‌هاي معاملات غيرمتعارف مسكن، نقشه‌هاي سودجويان اين بازار را نقش بر آب كرده و معاملات مسكن را تا حدي زيادي كاهش داده است.

به گزارش مجله دلتا قيمت مسكن در تهران به دليل وجود متغيرهاي مختلف، نسبت به چهار سال قبل ۲۰۸ درصد، نسبت به سه سال قبل ۱۹۶ درصد، نسبت به دو سال قبل ۱۶۶ درصد و نسبت به سال قبل ۵۶ درصد رشد داشته است. جهش قيمت‌ها به گونه‌اي بوده است كه حتي با وجود دو افت اخير در ماه‌هاي مرداد و شهريور نتوانسته، خريداران چنداني را جذب كند.

معدود خريداران بازار مسكن به دو دسته تقسيم مي‌شوند؛ نخست، خريداران مصرفي كه خانه قبلي خود را زير قيمت مي‌فروشند و آپارتمان‌هاي جديد را زير قيمت خريداري مي‌كنند يا سفته‌بازاني كه خريد جديد آنها مشروط به فروش خانه فعلي است كه البته گروه دوم با توجه به انتظار سودآوري، تخفيف نمي‌دهند، به همين‌دليل است كه بازار مسكن اكنون با انجماد دارايي‌ها و مقاومت فروشندگان مواجه است.

خريد و فروش

توقع خريداران براي قيمت‌هاي پايين‌تر نيز به حدي بوده است كه حتي فروش‌هاي زير قيمت به سختي صورت مي‌گيرد. عدم تمايل خريداران و اصرار مالكان به قيمت پيشنهادي خود و كاهش قطره‌چكاني قيمت‌ها در دو ماه گذشته، ميزان كل معاملات را ۷۳ درصد كاهش داده است و طبيعي است كه خريد و فروش‌هاي نجومي هم متاثر از اين رخداد در محاق بي‌اعتنايي طرفين معامله قرار گرفته باشند. بازار مسكن در ايران كه كاملا متاثر از تلاطم بازارهاي موازي است، به‌ دليل هيجانات بازارهاي ارز و طلا، در بهار امسال با رشد كم‌سابقه‌اي مواجه شد. كارشناسان بازار مسكن معتقدند؛ افت قيمت مسكن تا رسيدن قيمت‌ها به قيمت اسفند سال گذشته ادامه خواهد داشت.

.

 


برچسب: خبر گزارش مسكن،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۱۷:۴۴ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :