گردشگري دلتا

وام مسكن براي خريد قديمي‌ سازها

اگر در زمره خانه‌اولي‌ها قرار نداريد، امكان خريد آپارتمان‌هاي قديمي‌ساز با عمر بيشتر از 20 و كمتر از 25 سال نيز با اوراق وام مسكن فراهم شده است. براي اطلاعات بيشتر با مجله دلتا همراه باشيد.
وام مسكن

3 ميليون واحد در حال سكونت در تهران وجود دارد كه اين واحدها به‌طور بالقوه مي‌توانند در دايره فروش قرار بگيرند، اما بخشي از اين آپارتمان‌ها براي خريداران ملك با وام مسكن و خانه‌اولي‌ها، در دايره قرمز قرار مي‌گيرد.

به گزارش مجله دلتا از امروز به عمر آپارتمان‌هاي مجاز به استفاده از وام اوراق مسكن پنج سال اضافه شده است. اين اقدام فاصله بين سقف سني آپارتمان‌هاي مشمول وام اوراق و واحدهاي مشمول وام خانه‎اولي را از ۵ سال به ۱۰ سال و تعداد واحدها را حدود ۴۰۰ هزار باب افزايش داده است.

ارزش ريالي وام اوراق مسكن اين تسهيلات به لحاظ پوشش توان خريد، به مراتب كمتر از وام خانه اولي هااست؛ به عبارتي، اين شارژ ناقص براي خانه اولي‌ها چاره‌ساز نيست؛ چراكه از يك طرف وام ارائه‌شده، اثرگذاري قبل از خيز قيمت مسكن را ندارد و نمي‌توان ارتباط معناداري را بين سقف ريالي تسهيلات و قيمت واحدها پيدا كرد و از طرف ديگر، خانه‌اولي‌ها براي خانه‌دار شدن با وام بانكي، از ورود به بازار  يك ميليون 800 هزار واحدي خانه‌هاي با عمر بناي بيش از ۱۵ سال منع هستند.

تاثير وام اوراق بر توان خريد

صدور مجوز خريد واحدهاي قديمي‌ساز ۲۰ تا ۲۵ ساله با استفاده از وام اوراق باعث مي‌شود كه قدرت خريد اين وام در تهران حدود يك مترمربع افزايش يابد. هم اكنون، با احتساب ميانگين قيمت مسكن در تهران و ارزش واقعي وام اوراق، دارنده اين تسهيلات مي‌تواند بهاي خريد ۶ مترمربع از يك واحد مسكوني را با تسهيلات اوراق،‌ پوشش دهد. باتوجه به اينكه قديمي‌سازها همچنين ۳۰ تا ۳۵ درصد ارزان‌تر از نوسازها هستند و در وضعيت فعلي كه جلوي افزايش سقف ريالي تسهيلات خريد مسكن گرفته شده است؛ توصيه كارشناسان اين است كه سقف تسهيلات براي واحدهاي با عمربناي متفاوت، شناور تعيين شود اما اجازه استفاده از وام براي تمام آپارتمان‌ها وجود داشته باشد.

شايان ذكر است كه ارزش اسمي وام اوراق در تهران با احتساب وام جعاله، ۸۰ ميليون تومان (۲۰+۶۰) است كه با احتساب بهاي خريد اوراق، فعلا ارزش واقعي اين تسهيلات حدود ۷۵ ميليون تومان برآورد مي‌شود. ارزش وام صندوق يكم اما با احتساب وام جعاله، ۱۰۰ ميليون تومان است كه البته براي دريافت اين نوع تسهيلات، يك سال سپرده‌گذاري بانكي لازم است.


برچسب: خبر گزارش مسكن،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۱۶:۵۲ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :