گردشگري دلتا

تمايل موجران ؛ رهن كامل نه ؛ فقط اجاره!

به گفته مشاوران املاك آگهي‌هاي رهن كامل در پاييز سال جاري با كمبود قابل‌توجهي مواجه شده‌اند؛به طوري‌كه مشاهده مي‌شود آپارتمان‌هاي كمتر از 100 متر مربع در زمره آگهي‌هاي رهن كامل قرار نگرفته‌اند.
رهن و اجاره

بازار مسكن در ايران اغلب اوقات تحت تاثير شايعات، بازارگرمي‌ها، باورها و … دچار نوسان مي‌شود؛ به‌طوري كه اقرار به ركود در بازار مسكن و ايجاد تنش، ركود را بيشتر مي‌كند. ركود رواني كه اكنون در اين بازار ايجاد شده تعداد واحدهاي مسكوني براي متقاضيان رهن كامل را تا حد زيادي كاهش داده است؛ به‌طوري كه ترجيح موجران بر اين است كه به جاي گزينه “رهن كامل”  درپي “رهن و اجاره” باشند.

بازار مسكن متاثر از رفتارهاي فصلي متقاضيان

به گزارش مجله دلتا بررسي تعداد آگهي‌هاي رهن كامل ارائه‌شده از سوي بنگاه‌هاي ملكي، نشان مي‌دهد كه با وجود رفتارهاي مرسوم  مستاجران و تمايل پايين آن‌ها براي جست‌وجوي ملك در پاييز و زمستان نسبت به بهار و تابستان، حتي براي اين تعداد محدود هم، آپارتمان‌ هايي كه در قالب رهن كامل به بازار شده‌اند، بسيار اندك است. يكي از علل چنين واكنشي از سوي موجران مي‌تواند به كساد بودن بازار اجاره در سال 98 بازگردد. واسطه‌ها مي‌گويند تعداد قراردادهاي جديد كه در حضور آنها منعقد مي‌شود، تحت تاثير تمايل به تمديد قراردادهاي قبلي بين موجر و مستاجر به شكل غيررسمي، كاهش چشمگيري داشته است و اين موضوع تعداد آگهي‌ها را در مقايسه با پاييز گذشته كمتر كرده است.

رهن و اجاره

بازار مسكن؛ سرمايه‌گذاري مطمئن

علت ديگر چنين چالشي همان‌طور كه اشاره شد به رفتارهاي فصلي متقاضيان مسكن در اوقات مختلف سال بازمي‌گردد و از اين رو است كه اغلب واحدهاي رهني پيش از شروع فصل پاييز به اجاره رفته‌اند. در نتيجه آنچه كه اكنون در بنگاه‌هاي املاك برجاي مانده آپارتمان‌هايي است كه به دليل مشكلات مختلف يا اجاره بالا مورد پسند مشتريان قرار نگرفته‌اند.

از آنجا كه بازار مسكن حداقل تا چند سال آينده يكي از محل‌هاي سرمايه‌گذاري با سود قابل توجه در ايران است و بازارهاي ديگري مانند خودرو، طلا و ارز هم اكنون با كاهش قيمت روبرو هستند، ترجيح موجران حاضر در بازار پاييزي بر اين است كه مبلغ قابل قبولي را از محل اجاره دريافت كنند.


برچسب: خبر گزارش مسكن،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۷ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۲۸:۱۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :