مجله دلتا

كاهش قيمت خانه و بي تفاوتي خريداران

افزايش قيمت مسكن و در كنار آن، كاهش چشم‌گير قدرت خريد مردم كه مهاجرت متقاضيان مسكن به اطراف تهران را در پي داشته، اكنون موجب شكسته‌شدن حباب مسكن شده است.
كاهش قيمت مسكن

هر چند با افزايش قيمت مسكن در تهران طي چند سال گذشته، شهرهاي هشتگرد، پرند و فرديس به‌ عنوان مقاصد جديد مستاجران و خريداران انتخاب شده بودند؛ اما قيمت‌هاي سرسام‌آور مسكن در يك‌ سال گذشته به اين مناطق نيز سرايت كرد و رشد 500 و 300 درصدي مسكن در پرديس و هشتگرد را پديد آورد. اكنون تحقيقات ميداني از اين شهرها نشان از بازگشت علائم حياتي به  بازار مسكن و شكسته شدن قيمت‌ها به‌ويژه در فازهاي شهر جديد پرديس دارد، اما با ثبات نسبي قيمت هاي موجود نيز، تغييري در خريداران مسكن به وجود نيامده است. چشم اميد واسطه‌هاي ملكي هنوز به آگهي هاي پيش فروش و معاملات خريداران واقعي و فروشندگان پول‌لازم است.

‌به گزارش مجله دلتا،  سال قبل آپارتمان در برخي فازهاي مسكن مهر پرديس تا ۶۰۰ ميليون تومان هم خريد و فروش شد اما در هفته‌هاي اخير قيمت‌ها به ۲۰۰ تا ۳۰۰ ميليون تومان رسيده و در برخي واحدهاي تحويل آينده نرخ‌ها ۱۷۰ تا ۱۹۰ ميليون تومان است، اما به گفته واسطه‌هاي ملكي كاهش ۱۰ تا ۲۰ درصدي قيمت مسكن در اطراف تهران، واكنشي از سوي متقاضيان را در پي  نداشته است.

كاهش قيمت مسكن در تهران

تلاش براي كاهش قيمت در بازار مسكن تهران

 هم اكنون، فروشندگاني كه اصرار بر فروش ملك در پايتخت ندارند، قيمت پيشنهادي خود را پايين نمي‌آورند. اين موضوع، موجب اختلاف معنادار بين آمار رسمي معاملات و واقعيت هاي بازار شده است. براساس آمار ارائه شده، افت شديد سرعت رشد ماهانه قيمت مسكن در تيرماه و مردادماه امسال  به ترتيب به ۱.۴ درصد و منفي ۳.۱ درصد رسيده است كه بيان كننده كمتر شدن شاخص نقطه به نقطه قيمت مسكن از نرخ تورم در ماه‌هاي آينده است.

اين كاهش اندك قيمت نه ‌فقط خريداران را به خريد املاك ترغيب نكرده است ، بلكه خريداران واقعي با توجه به تجربه بازار مسكن در سال 92  همچنان منتظر ريزش محسوس قيمت مسكن هستند. اين در حالي است كه آگهي هاي نامتعارف حدود نيمي از بازار را در بر گرفته‌اند و مشخص نيست كه نااميد شدن فروشندگان اين نوع واحدها از افزايش قيمت، سهم اين واحد هاي مسكوني در آگهي‌ها كاهش يابد يا خير.


برچسب: خبر گزارش مسكن،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۴:۴۰:۳۵ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :