گردشگري دلتا

هنگام با رقص دلفين ‌ها

جزيره هنگام با آهوها و دلفين هاي جذابش شهرت دارد!

براي تماشاي رقص و شيرين كاري دلفين‌ ها نيازي نيست حتما به برج ميلاد برويد! مي‌توانيد به جزيره هنگام در خليج فارس سفر كنيد و شيطنت و بازي‌گوشي دلفين ها را در خانه‌شان ببينيد و لذت ببريد. جزيره هنگام يكي از جاهاي ديدني جنوب ايران است كه فصل سفر به آن از پاييز شروع مي‌شود. با صفحه گردشگري مجله دلتا همراه باشيد تا با هم به اين جزيره سفر كنيم و زيبايي‌هاي آن را از نزديك ببينيم.

جزيره هنگام

جزيره هنگام كجا است؟

جزيره هنگام در جنوب جزيره قشم قرار دارد. آن هم خيلي نزديك! بين جزيره هنگام و قشم فقط دو كيلومتر فاصله است. يعني مي‌توانيد بازديد از هنگام را در سفر به قشم بگنجانيد. همچنين اگر به جزاير ناز سفر و پياده روي روي آب‌هاي دريا را تجربه كرديد، مي‌توانيد از بلندي‌هاي آنجا ساحل هنگام را ببينيد. شهرت جزيره هنگام به دلفين هاي بامزه‌اي است كه در ساحل آنجا با خوشحالي شنا مي‌كنند و وقتي گردشگران را مي‌بينند، مانند هنرمنداني چيره دست، براي آن ها حركات نمايشي اجرا مي‌كنند. آن هم بدون اينكه آموزش خاصي ديده باشند!

جزيره هنگام

هنگام يا هنجام؟

شايد براي شما جالب باشد اگر بدانيد بوميان جنوب ايران به جزيره هنگام، “هنجام” و يا حتي “هنيام” نيز مي‌گويند. جزيره همچنين به داشتن آهوهايي كه آزادانه از اين سو به آن سو حركت مي‌كنند شهرت دارد. فكرش را بكنيد! كلي آهو آن هم وسط خليج فارس! به آهوهاي جزيره، جبير مي‌گويند. جبير درواقع نژادي از انواع آهوها است كه هم نر و هم ماده‌هاي آن، شاخ دارند.

جزيره هنگام

شب‌هاي درخشان!

شب‌هاي جزيره هنگام را از دست ندهيد. شب‌هاي جزيره، آبي و درخشان است! آن هم به دليل وجود فيتوپلانگتون‌هايي كه از خودشان نور ساطع مي‌كنند! مشابه اين پديده در سواحل مالديو و كاليفرنيا نيز اتفاق مي‎افتد. حالا فكرش را بكنيد بدون اينكه نياز به ويزا داشته باشيد و لازم باشد چندين ميليون خرج كنيد، اين پديده را مي‌توانيد در همين جزيره هنگام خودمان ببينيد. همچنين جزيره، ساحلي دارد كه در روز هم برق مي‌زند! دليل درخشندگي ساحل، موادي است كه در شن‌هاي آن وجود دارد.

جزيره هنگام

چطور برويم؟

براي رسيدن به جزيره مرجاني هنگام مي‌بايست ابتدا به جزيره قشم سفر كنيد و از آنجا راهي روستاي شيب دراز شويد. سپس از طريق اسكله شيب دراز يا كندالو با شناورهايي كه همه‌روزه در مسير هنگام – قشم تردد دارند مي‌توانيد به اين جزيره برويد.

۱- مي‌توانيد با خريد يك بليت هواپيما به مقصد قشم به‌ راحتي خود را به اين جزيره برسانيد. فاصله فرودگاه قشم تا بندر كندالو حدود ۱۰ كيلومتر است.

جزيره هنگام

۲- با هواپيما يا قطار به بندرعباس برويد و خودتان را به اسكله شهيد حقاني برسانيد. اتوبوس‌هاي دريايي در اين اسكله، شما را به شهر قشم مي‌رسانند. فاصله شهر قشم تا اسكله كندالو حدود ۵۰ كيلومتر است و تاكسي‌هايي هستند كه شما را به اين اسكله مي‌برند.

۳- با خودرو شخصي به بندرعباس برويد و ازآنجا به سمت اسكله بندر پل حركت كنيد. فاصله بندرعباس تا اسكله بندر پل 120 كيلومتر بوده و حدود ۱ ساعت ۱۵ دقيقه طول مي‌كشد. با تهيه بليت لندينگ‌كرافت، خودرو را سوار بر آن كنيد و به بندر لافت در قشم برويد. طول مسير از بندر لافت تا اسكله كندالو حدود ۴۲ كيلومتر است و ۴۰ دقيقه به طول مي‌انجامد.

جزيره هنگام

چي ببريم؟

تجهيزات و لوازم شخصي خودتان را در يك كوله سبك بريزيد و با خود ببريد. دوربين يادتان نرود. حيف است از شيرين‌كاري دلفين‌ها عكس و فيلم نداشته باشيد.

كي برويم؟

بهترين زمان سفر به جزيره هنگام، وقتي است كه دلفين‌ ها به سواحل جزيره مي‌آيند. آن ها از اواسط پاييز تا اواخر ارديبهشت در آب‌هاي خليج فارس و سواحل هنگام مشغول بازي هستند و مي‌توانيد آنها را تماشا كنيد و غرق در لذت شويد.

جزيره هنگام

در جزيره هنگام چه تفريحاتي انجام دهيم؟

قايق سواري اطراف جزيره، مرسوم‌ترين تفريحي است كه گردشگران را سرگرم مي‌كند. همچنين شنا در ساحل و غواصي در آب از ديگر تفريحات هيجان انگيزي است كه مي‌توانيد داشته باشيد. تماشاي آهوهاي جزيره با دوربين دوچشمي و همچنين ديدن رقص و بازيگوشي دلفين ها لذت‌بخش‌ترين كارهايي است كه مي‌توانيد انجام دهيد. بازديد از مزرعه پرورش كروكديل و همچنين ديدن لاك‌پشت پوزه‌عقابي كه يكي از ارزشمندترين جانوران جنوب ايران است، از ديگر سرگرمي‌هاي جزيره به شمار مي‌رود. اگر شما يك خانم هستيد، احتمالا از اينكه دختران جزيره روي دست شما نقش‌هاي بداهه و چشم نوازي با حنا بزنند، لذت مي‌بريد. اين تجربه را امتحان كنيد.

جزيره هنگام

همچنين بازديد از بازار سنتي ساحلي تجربه‌اي پر از رنگ، بو و طعم‌هاي دلنشين براي شما است. در اين بازار مي‌توانيد ادويه‌هاي جنوبي بخريد. صنايع دستي كه از صدف‌ها و گوش ماهي‌هاي سواحل جنوب جمع مي‌شود، از ديگر محصولات اين بازار است. مي‌توانيد از آن ها به عنوان يادگاري بخريد و با خود به شهر و ديارتان ببريد. همچنين در نظر داشته باشيد سمبوسه‌هاي اين بازارچه خوردن دارد! نوعي نان محلي نيز در جزيره پخته مي‌شود كه آن را با سسي قرمز رنگ مي‌خورند. شايد براي شما جالب باشد اگر بدانيد اين سس، از خاك‌هاي قرمز رنگ جزيره تهيه مي‌شود! خاكي كه خوردني است!

جزيره هنگام

نكات مهم در بازديد از جزيره هنگام

جزيره هنگام جاهاي ديدني زيادي دارد. از تاسيسات بندري انگليسي‌ها گرفته تا عارضه سنگي كه شبيه به يك مادر و دختر است. همچنين آكواريوم طبيعي از ديگر جذابيت‌هاي جزيره به شمار مي‌رود. هنگام قايق سواري در اطراف جزيره، حتما جليقه نجات بر تن داشته باشيد. عكس‌هاي يادگاري بندازيد. سعي نكنيد از خاك رنگي جزيره با خودتان همراه بياوريد! اين رفتار يك گردشگر مسئول نيست.

جزيره هنگام


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۷ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۲:۳۷:۴۵ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :