گردشگري دلتا

كندلوس، زيباي 4 هزار ساله مازندران !

كندلوس روستايي امن است. درِ همه خانه‌ها را باز مي‌بينيد. سابقه دزدي، هرگز در اين روستا وجود نداشته است.
كندلوس مازندران

گفته مي‌شود كندلوس كه يكي از روستاهاي گردشگري مازندران است، بيش از 4000 سال قدمت دارد! يعني اينجا يكي از اولين سكونت‌گاه‌هاي بشر بوده است. بازديد از جايي كه احتمالا اجداد باستاني ما در آن زندگي مي‌كردند، به خودي خود هيجان انگيز و وسوسه‌‎كننده است. حالا اگر بدانيد اين روستا طبيعت بسيار زيبا، آب و هواي فوق‌العاده و دو موزه منحصر به فرد دارد، ديگر براي برنامه‌ريزيِ سفر به آنجا، ترديد به دل‌تان راه نمي‌دهيد. با صفحه گردشگري مجله دلتا همراه باشيد تا با هم به كندلوس مازندران سفر كنيم و زيبايي‌هاي آن را از نزديك ببينيم.

كندلوس مازندران

اين روستا خيلي تميز است!

اولين پديده‌اي كه مسافران هنگام ورود به اين روستا به آن پي مي‌برند، وسواس زياد اهالي براي پاكيزه نگه داشتن محيط زندگي‌شان است. اين روستا از تميزي برق مي‌زند و همين وظيفه شما را سنگين‌تر مي‌كند. بايد بيشتر مراقب تميزي محيط باشيد.

كندلوس مازندران

كي برويم؟

كندلوس در ميان كوه‌هاي البرز قرار دارد. كندلوس تقريبا 6 ماه از سال يعني از اوايل بهار تا اواسط پاييز، قابل بازديد است. در فصل سرد، اين روستا رونق چنداني ندارد. در گذشته نيز در فصل سرما، روستا خالي از سكنه مي‌شد.

كندلوس مازندران

چطور برويم؟

كندلوس در 200 كيلومتري پايتخت قرار دارد. اگر از تهران حركت مي‌كنيد ابتدا بايد به سمت كرج برانيد و وارد جاده چالوس شويد. جاده چالوس را آنقدر ادامه دهيد تا به مزرن‌آباد برسيد. حدود 5 كيلومتر بعد از مرزن آباد، از دو راهي «دو آب» بايد به سمت كجور حركت كنيد. از اينجا تا روستاي كندلوس، حدود 42 كيلومتر فاصله وجود دارد. اگر از سمت چالوس حركت مي‌كنيد، بايد قبل از مرزن‌آباد به سمت كجور حركت كنيد. فاصله چالوس تا كندلوس حدود 65 كيلومتر است.

كندلوس مازندران

كجا بمانيم؟

در كندلوس سوييت‌هايي براي اينكه شب را در روستا بمانيد، وجود دارد. كافي است از بوميان روستا، آدرس بپرسيد تا شما را راهنمايي كنند.

كندلوس مازندران

خانه پدربزرگ همه ما!

كندلوس در گروه نخستين و قديمي‌ترين سكونت‌گاه‌هاي انسان‌ در استان مازندران به شمار مي‌رود. باستان شناسان بر اين باورند كه برخي از روستاها به دليل واقع شدن در مناطق دوردست و صعب‌العبور، همواره در طول تاريخ از گزند جنگ‌ها و تخريب تمدن‌ها در امان مانده‌اند. بنابراين مي‌توانند منابع دست نخورده‌اي براي مطالعات باستان شناسي به شمار روند. گفته مي‌شود اين روستا بيش از 4 هزار سال قدمت دارد. باستان شناسان اين موضوع را پس از حفاري و كشف آثار باستاني مانند ظروف سفالي، ابزارآلات كشاورزي، قفل و اشياي زينتي ثابت كرده‌اند. كندلوس همچنين دو موزه مردم‌شناسي و گياهان دارويي دارد.

كندلوس، روستاي پايدار

يكي از نكات مثبت كندلوس، بهره‌گيري هر چه بيشتر از مصالح بومي در معماري ساختمان‌ها است. خانه‌ها از مصالح بومي مثل چوب و سفال ساخته شده‌اند. همين موضوع سبب شده افزون بر زيبايي منحصر به فرد، روستا به بيشترين حد سازگاري با طبيعت و محيط زيست برسد. اين موضوع، يكي از اسرار دوست داشتني بودن روستا است.

موزه گياهان دارويي در كندلوس

اين موزه به منظور كشت، پرورش، توليد و بسته‌بندي گياهان دارويي و همچنين جهت توليد اسانس‌ها و روغن‌هاي گياهي تأسيس شد. براي نخستين بار در ايران، باغ بوتانيك (موزه گياهان دارويي) در زميني به مساحت 10 هكتار در روستاي كندلوس برپا شد كه در آن بيش از 250 گونه گياهي با ارزش ژنتيكي بالا توليد و محصولات آن به كشورهاي ديگر صادر مي‌شود. بازديد از اين موزه رايگان است.

كندلوس مازندران

موزه مردم‌شناسي در كندلوس

كندلوس از نخستين روستاهاي دنيا است كه از موزه مردم شناسي برخوردار شده است. در واقع اين موزه، روياي كودكانه فردي بود كه برخلاف هم سن‌ و سالانش از بازي‌هاي كودكانه دست برداشت و در روستاهاي اطراف، خانه به خانه دنبال اشياء فرهنگي و تاريخي گشت و آنها را جمع آوري كرد.

كندلوس مازندران

آن كودك ديروز كه امروزه دكتر علي اصغر جهانگيري نام دارد، از اساتيد دانشگاه و بنيان‌گذاران مجموعه‌هاي گوناگون فرهنگي از جمله موزه كندلوس است. اين موزه كه بدون حمايت دولت ايجاد شده، داراي آثار ارزشمند هنر و فرهنگ روستايي، انواع كتب خطي، اسناد منحصر بفرد منطقه كجور مازندران، ابزار آلات زندگي مانند قفل، قيچي، انواع بافت، زيورآلات، و انواع نقاشي‌هاي سنتي و قهوه‌خانه‌اي است. بليط ورودي موزه مردم ‌شناسي نفري 5000 تومان است.

كندلوس مازندران

نكات مهم در بازديد از روستا

سوئيت‌ها از آخر آبان تا اواسط اسفند تعطيل هستند. بهتر است تجهيزاتي مانند كفش كوهنوردي، براي پياده‌روي در طبيعت اطراف، داشته باشيد. يادتان باشد به منطقه‌اي سردسير سفر كرده‌ايد. بنابراين بهتر است لباس گرم همراه ببريد. حتي اگر در چله تابستان عازم كندلوس هستيد!

كندلوس مازندران

دست كم به نصف روز زمان نياز داريد تا از روستا و موزه‌هاي آن ديدن كنيد. آبشار كندلوس در فاصله 5 كيلومتري از روستا قرار دارد. با يك ساعت پياده‌روي در طبيعت، مي‌توانيد خودتان را به آبشار برسانيد. اين آبشار يكي از معروف‌ترين جاهاي ديدني مازندران نيز به شمار مي‌رود. در روستا امكانات رفاهي مانند رستوران و مغازه براي رفع نيازهاي ضروري وجود دارد. همچنين مي‌توانيد فروشگاه‌هاي كوچك عرضه صنايع دستي را نيز ببينيد و از آنها يادگاري بخريد.

كندلوس مازندران

 


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۱۲:۴۶ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :