گردشگري دلتا

مناره‌‌هاي جادويي!

منارجنبان اصفهان مثل ژله مي‌لرزد! جالب نيست؟
منارجنبان اصفهان

منار جنبان مي‌جنبد! اين مناره‌هاي هفتصد ساله خشت و گلي حتي قوانين فيزيك را به بازي گرفته‌اند و همين موضوع، آن ها را به يكي از هيجان‌انگيزترين ديدني‌هاي اصفهان، نصف جهان تبديل كرده است. با صفحه گردشگري مجله دلتا همراه باشيد تا با هم به پر جنب و جوش‌ترين مناره‌هاي ايران در اصفهان سفر كنيم و با لرزيدن و جنبيدن آنها هيجان‌زده شويم.

منارجنبان اصفهان

اين مناره‌هاي همه كاره

منارجنبان مشهورترين منار ايران است و در زمان حكمراني ايلخانيان مغول ساخته شده. يعني حدود 700 سال قدمت دارد و لرزان‌ترين بناي باستاني ايران شناخته مي شود. شايد بپرسيد چرا اين مناره‌ها مي‌لرزند؟ پاسخ كوتاه به اين سوال اين است كه معماران منارجنبان به قوانين فيزيك آگاه بوده‌اند و با تيزهوشي، از آن ها استفاده كرده‌اند. راز جنبيدن مناره‌ها و فرو نريختن آن ها در استفاده از مصالح سبك و همچنين قانون رزونانس است.

منارجنبان اصفهان

البته ما تنها كشوري نيستيم كه منارجنبان داريم. منارجنبان‌ها در كشورهاي ديگر نيز وجود داشته و دارند. يادداشت‌هاي جهانگردان گذشته اين موضوع را تاييد مي‌كند. منارجنبان اصفهان در زمان خودش كاربري نظامي، اطلاع رساني و مذهبي داشته است.

منارجنبان اصفهان

مناره‌ ها چگونه مي‌لرزند؟

لرزيدن مناره‌ ها به اين صورت است كه اگر يكي از آجرهاي آن ها را تكان دهيد، ديگري نيز مي‌لرزد. در واقع هر دو مناره همزمان به لرزه در مي‌آيند. البته شما نمي‌توانيد اين كار را بكنيد. متصدي مناره‌ها اين كار را انجام مي‌دهد و شما در حالي كه آن پايين ايستاده‌ايد، منظره را تماشا مي‌كنيد و هيجان زده مي‌شويد.

منارجنبان اصفهان

چله خانه ديده‌ايد؟

زير مناره‌ها بقعه‌اي قرار دارد كه به عمو عبدالله كارلاداني نسبت داده مي‌شود. اين فرد از عرفاي نامدار زمان خود بود. كنار بقعه، دو اتاق كوچك قرار دارد كه چله‌‎خانه ناميده مي‌شود. سالكان و افرادي كه در پي تقويت نيروي معنوي درون خود بودند، در اتاقك‌ها به چله نشيني مي نشستند. يعني چهل شبانه روز در اتاقك مي‌ماندند، رياضت مي‌كشيدند و عبادت مي‌كردند.

منارجنبان اصفهان

چطور برويم؟

منارجنبان در مركز شهر اصفهان قرار ندارد و در حاشيه آن واقع شده. با فرض اينكه خودروي شخصي نداريد، بهترين انتخاب براي رفتن به منارجنبان، تاكسي‌هاي زرد و سبز هستند. در كوتاه‌ترين زمان ممكن و با قيمتي مناسب شما را به مقصد مي‌رسانند. پيشنهاد مي‌شود منارجنبان و سايت آتشكده اصفهان را در يك زمان بازديد كنيد. زيرا در يك مسير و با فاصله حدود 3 كيلومتر از همديگر قرار دارند.

منارجنبان اصفهان

كي برويم؟

منارجنبان از ساعت 9 صبح تا 5 عصر براي بازديد آماده است. در روزهاي تابستاني معمولا ساعت پايان بازديد، كمي بيشتر به درازا مي‌كشد.سفر به اصفهان هم فصل ندارد. در هر روزي از سال كه به اصفهان سفر كنيد، شك نداشته باشيد خوش مي‌گذرد.

منارجنبان اصفهان

نكات مهم هنگام بازديد

منارجنبان از مركز شهر فاصله دارد. بنابراين نمي‌توانيد مانند ديگر جاذبه‌هاي گردشگري اصفهان با پاي پياده به آن برسيد. عكاسي از بنا و مناره‌ ها ممنوعيت ندارد. فقط حواستان باشد كه از سه پايه استفاده نكنيد. همچنين به ساعات مخصوص تكان دادن مناره‌ ها دقت كنيد. اگر خارج از اين ساعات در منارجنبان حاضر شديد، يا بايد منتظر نوبت بعدي تكان دادن بمانيد و يا در ازاي پرداخت پول بيشتر، متصديان بنا حاضر خواهند شد آن را بصورت اختصاصي براي‌تان بلرزانند.

ديدن اين بنا زماني كه هوا تاريك شده توصيه نمي‌شود. همچنين فيلم‌برداري از تكان خوردن مناره‌ ها نيازي به مجوز ندارد.

منارجنبان اصفهان

همچنين در نظر داشته باشيد براي حفظ بنا، اجازه بالا رفتن از مناره‌ها به افراد داده نمي‌شود. در گذشته اما بازديدكنندگان مي‌توانستند روي مناره‌ ها بروند و شخصا آن را بلرزانند.

در مجموع به حدود نيم ساعت زمان نياز داريد تا از اين مجموعه بازديد كنيد. كاشيكاري‌ هاي فيروزه‌اي اطراف مقبره عموعبدااله زيباست. حواس‌تان به ديدن آنها باشد. براي بازديد از اين مكان نياز به تجهيزات خاصي نداريد.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۴ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۴۹:۳۶ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :