گردشگري دلتا

اين چشمه آب ندارد!

تپه‌هاي گل فشان از جاذبه‌هاي طبيعي و كمياب چابهار هستند.
چابهار

اگر ببينيد از چشمه‌اي آب جاري است، تعجب نمي‌كنيد. حتي اگر ببينيد از كوهي مواد مذاب جاري است، باز هم تعجب نمي‌كنيد. اما اگر ببينيد از چشمه‌اي بالاي كوه، گِلي چسبناك و خاكستري جاري است، حتما تعجب مي‌كنيد. چشمه‌هاي گِل فشان چابهار يكي از شگفت انگيزترين جاذبه‌‎هاي طبيعي و ژئوتوريستي ايران به شمار مي‌روند. با صفحه گردشگري مجله دلتا همراه باشيد تا با هم به چشمه‌هاي جادويي سفر كنيم و از ديدن آن لذت ببريم.

تپه گل فشان چابهار

تپه هايي كه گل مي‌فشانند

ديدن صحنه جوشيدن و قل‌قل زدن گل و لاي چسبنده از دل زمين و پاشيدنش به اطراف با صدايي بم، شبيه به صحنه‌هاي فيلم‌هاي تخيلي است. در منطقه چابهار چند چشمه داريم كه به جاي آب، گل از آنها مي‌جوشد. مشهورترين آنها در منطقه تنگ شهرستان كنارك واقع شده كه مجموعه‌اي از چند تپه بلند و كوتاه بوده و در حال حاضر فقط يكي از آنها فعال است.

در منطقه چابهار هفت تپه گل فشان‌ وجود دارد. كه برجسته‌ترين آنها گل ‌فشان‌ تنگ است. اين مكان تپه خاكستري رنگي است به ارتفاع تقريبي 100 متر و قطر قاعده 100 متر كه فاصله‌ آن از چابهار حدود 100 كيلومتر است.

تپه گل فشان چابهار

رسيدن به اينجا راحت نيست

اطراف تپه گل ‌فشان‌ چيزي جز بيابان ديده نمي‌شود. در شعاع 200 متري كوه، چاله‌اي به عمق 2 متر ايجاد شده است و براي بازديد از تپه گل ‌فشان‌، بايد از آن عبور كرد. اگر فصل بارندگي نباشد به راحتي مي‌توانيد به بالاي تپه گل ‌فشان‌ برسيد. در قله كوه، چاله‌اي كوچك ديده مي‌شود كه پر از گل است. اين چاله همان گل فشان است كه در هر دقيقه مقداري گل با صداي خاصي كه شبيه تركيدن حباب است، از آن خارج مي‌شود. به احتمال خيلي زياد خود تپه نيز در نتيجه فعاليت‌هاي گل ‌فشاني ايجاد شده است.

تپه گل فشان چابهار

آيا اين گل‌ها خاصيت دارند؟

تپه گل ا‌فشان‌ كاربردهاي زيادي دارد. سفال سازي و گل درماني مهمترين فوايد اين گل‌ها به شمار مي‌روند. جالب است بدانيد كه بسياري از مردم براي درمان بيماري‌هاي پوستي، كمردردها، گرفتگي رگ‌ها و دردهاي عضلاني از گل تپه گل ‌فشان‌ استفاده مي‌كنند.

تپه گل فشان چابهار

در همه جاي دنيا

در همه جاي دنيا گل فشان داريم. با اين حال از800 تپه گل ا‌فشان‌ موجود در دنيا، بيش از نيمي از آن‌ها در مناطق ساحلي درياي خزر و درياي عمان قرار گرفته‌اند. گفته مي‌شود بين ايجاد گل فشان‌ها و نزديكي به منابع نفتي و گازي، رابطه نزديكي وجود دارد.

چابهار

ناف دريا ديده‌ايد؟

 اعتقاد محققان و باورهاي اهالي محل راجع به تپه گل فشان‌ نيز شنيدني است. محققان بر اين باورند كه نيروهاي تكتونيكي و فشار، عامل اصلي ايجاد تپه گل ‌فشان‌ هستند. با اين حال مردم بومي اعتقاد دارند اين پديده با مقدار جز و مد و همچنين وضعيت ماه در آسمان و حتي بارندگي رابطه نزديك دارد. شايد براي شما جالب باشد اگر بدانيد مردم محلي به گل فشان‌ها “ناف دريا” يا “ناف زمين” مي‌گويند.

تپه گل فشان چابهار

چطور برويم؟

براي رسيدن به چابهار و بازديد از تپه گل ‌فشان‌ مي‌توانيد از هواپيما استفاده كنيد. فرودگاه كنارك نزديكترين فرودگاه به چابهار است. بندر چابهار ايستگاه راه آهن ندارد. اگر قصد سفر زميني داريد مي‌توانيد از اتوبوس يا ماشين شخصي استفاده كنيد.

براي رسيدن به تپه گل ‌فشان‌ بايد از شمال چابهار به سمت تيس خارج شده سپس وارد جاده شماره 98 يعني جاده جاسك-گواتر شويد. اين جاده را حدود 60 كيلومتر به سمت غرب ادامه دهيد تا به روستاي كهير برسيد. پس از 17 كيلومتر عزيمت به سمت غرب به سه‌راهي بندر تنگ خواهيد رسيد. حال از مسير قبلي وارد جاده فرعي روستاي تنگ شويد. پس از طي حدود 7 كيلومتر كوه گل فشان را در سمت راست خود خواهيد ديد.

تپه گل فشان چابهار

 كي برويم؟

اوج فعاليت گل فشان‌ها از فروردين تا اواخر مهر است. با اين حساب تقريبا در هيچ زماني از سال، روند جوشيدن گل و لاي از درون زمين و جاري شدنش به بيرون متوقف نمي‌شود.

نكات مهم هنگام بازديد

سعي نكنيد گل فشان‌ها را تست كنيد. كافيست چند دقيقه صبوري كنيد تا جوشيدن و حباب زدن گل را ببينيد. لازم نيست سنگ و سكه يا هر چيز ديگري را در حفره بگذاريد تا پاشيدن گل از حفره به بيرون را مورد امتحان شخصي قرار دهيد. اين كار خطر دارد. ممكن است فشار پاشيدن گل و لاي، بيشتر از تصور شما باشد و سنگ يا سكه به سر و روي خودتان برخورد كند. همراه داشتن لباس اضافه توصيه مي‌شود. احتمالا هوس مي‌كنيد با گل و لاي، خود و اطرافيان‌تان را حسابي گل‌مالي كنيد و از هيجان اين كار قهقهه بزنيد.

تپه گل فشان چابهار

در فاصله دو كيلومتري از تپه گل فشان‌ روستاي تنگ، يك تپه گل ا‌فشان‌ ديگر نيز وجود دارد. در 500 متري تپه گل ‌فشان‌ سرويس بهداشتي، آلاچيق و سوئيت وجود دارد. در نزديكي تپه گل فشان،‌ روستاهاي ماهيگيري زيادي وجود دارند. در ايام نوروز روستائيان به محل گل فشان مي‌آيند و كباب ماهي مي‌فروشند. از اين ماهي‌ها نوش جان كنيد. بازديد از ساحل و آب تني در آب‌هاي زلال روستاي درك در بخش زرآباد كنارك بسيار توصيه مي‌شود. كفش مناسب، كرم ضدآفتاب و كلاه لبه‌دار فراموش نشود.

 


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۴ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۴۷:۱۷ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :