گردشگري دلتا

باغ فين، بهشت كويري كاشان

گفته مي‌شود انتخاب تعداد اندكي درخت چنار، تنها براي افزايش زيبايي باغ فين و خلق چشم‌اندازهاي بديع در پاييز بوده است!
باغ فين كاشان

باوركردني به نظر نمي‌رسد! اما حقيقت دارد. باغي سر سبز با درختان چندصد ساله و قصرها، حمام‌ها و برج‌و‌باروهاي تاريخي، فواره‌هاي آب‌فشان و جوي‌هاي خروشان، آن هم در دل كوير! اينجا باغ فين كاشان است.

اين سوي ديوار باغ فين، بياباني خشك قرار دارد و آن سويش بهشتي باصفا. مجموعه باغ فين كاشان جايي است كه به عنوان يكي از بهترين نمونه‌هاي باغ ايراني، به ثبت در فهرست ميراث جهاني يونسكو درآمده است. با صفحه گردشگري مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به باغ فين كاشان سفر كنيم.

باغ فين كاشان

باغ فين كجاست؟

باغ فين كاشان در 6 كيلومتري جنوب غربي مركز شهر كاشان، و انتهاي خيابان اميركبير قرار دارد. با فرض اينكه خودروي شخصي نداريد، براي رفتن به باغ فين، كافي است به ابتداي خيابان اميركبير، يعني ميدان امام حسين برويد. ابتداي اين خيابان تاكسي‌هايي قرار دارند كه مقصدشان باغ فين است. استفاده از دوچرخه امكان ديگري است كه به تازگي در كاشان ايجاد شده است. مي‌توانيد دوچرخه اجاره كنيد و كل شهر را با آن ركاب بزنيد.

باغ فين كاشان

تاريخ باغ فين

باغ فين كاشان قدمتي ديرينه دارد. در برخي منابع قدمتش را حتي به پيش از اسلام نيز نسبت مي‌دهند. اما آنچه از منابع معتبر برمي‌آيد، گوياي اين است كه تاريخ شكل‌گيري و انسجام باغ فين، به دوران صفويه مي‌رسد. آب، درختان و ساختمان‌هاي باغ فين، عناصر تشكيل دهنده آن به شمار مي‌روند. درختان سرو و چنار با نسبتي هوشمندانه، در تمام باغ روييده‌اند. كارشناسان برآنند انتخاب تعداد اندكي درخت چنار كه از جمله گياهان خزان‌دار به شمار مي‌آيد، تنها براي افزايش زيبايي باغ فين و خلق چشم‌اندازهاي بديع در پاييز بوده است. اين درختان كهنسال بين 100 تا 450 سال سن دارند.

باغ فين كاشان

ويژگي‌هاي معماري باغ فين كاشان

سيستم انتقال آب نيز يكي از مواردي است كه باغ فين را از باغ‌هاي هم‌عصر خويش متمايز كرده و به آن برتري قابل توجهي بخشيده است. طبق اسناد دانشگاهي، شيخ بهايي از دانشمندان ايراني، طراح سيستم انتقال آب باغ فين بوده است. وي با بهره‌گيري از شيب طبيعي زمين و همچنين تسلط بر قوانين فيزيك، انتقال، جوشش و پاشش آب به همه نقاط باغ و حمام‌ها را به هوشمندانه‌ترين شكل ممكن مديريت و طراحي كرده است. حمام بزرگ و حمام كوچك، عمارت شترگلوي عباسي، عمارت شترگلوي صفوي، كوشك قاجاري، كوشك صفوي، خلوت كريم‌خاني و اتاق شاه‌نشين از جمله ساختمان‌هاي باغ هستند. براي ساخت هر كدام از آنها از تكنيك‌هاي بي‌نظير معماري كمك گرفته شده و با هنرهاي فاخر زمان خود آراسته شده‌اند.

باغ فين كاشان

كي برويم؟

مجموعه باغ فين از 9 صبح تا 6:30 عصر باز است و در اين بازه زماني مي‌توانيد از آن ديدن كنيد. از آنجايي كه در باغ، آب و درخت وجود دارد، در تمام ساعات، هوا مطبوع و بازديد از آن لذت‌بخش است. با اين همه، در ساعات ابتدايي روز كه هنوز باغ خنك است و صداي پرنده‌ها به گوش مي‌رسد، بازديد از آن لطف بيشتري دارد.

باغ فين كاشان

نكات مهم در بازديد از باغ فين

باغ فين كاشان در حاشيه كوير قرار دارد و شب‌هاي سرد و روزهاي گرم، از ويژگي‌هاي كوير است. بنابراين اگر بازديدتان به ساعات پاياني روز مي‌انجامد، يك ژاكت سبك به همراه داشته باشيد. عكس‌برداري از موزه، حمام و ديگر بناهاي باغ، بدون فلاش اشكال ندارد. از ياد نبريد كه استفاده از سه پايه در محوطه باغ ممنوع است.

باغ فين كاشان

آب، بيشترين چيزي است كه در باغ فين كاشان مي‌بينيد. اين آب از چشمه سليمانيه تامين مي‌شود. از آنجا كه مقدار آب‌دهي چشمه در تمام ايام سال يكنواخت است و دماي آن نيز روي 25 درجه سانتي‌گراد مانده و تغيير نمي‌كند، گروهي بر اين باورند كه اين آب مقدس است. به باورهاي محلي بوميان احترام بگذاريد و يادتان باشد آبي كه در استخرها و جوي‌هاي قرار دارد و يا از فواره‌ها به اطراف مي‌پاشد، غيرقابل آشاميدن است. براي استفاده از آب آشاميدني به تابلوهاي راهنما توجه كنيد.

باغ فين كاشان

نكات مهم براي بازديد افراد با نيازمندي‌هاي خاص

افراد با نيازمندي‌هاي خاص، بدون مشكل جدي مي‌توانند از اين باغ ديدن كنند. همچنين اين باغ براي بازديد خانواده‌هاي داراي فرزند اوتيسم نيز مناسب به نظر مي‌رسد.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۳۹:۰۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :