گردشگري دلتا

عجيب ترين شهرهاي ايران

شهرهاي عجيب زيادي در ايران وجود دارند كه هر كدام به دليل داشتن ويژگي خاصي شهرت پيدا كرده‌اند.

ايران كشوري پهناور با آب و هوايي چهار فصل است كه تنوع اقليمي و فرهنگي زيادي دارد. بنابراين اگر با شهرها و روستاهاي عجيب در كشورمان روبه‌رو شديد شگفت زده نشويد. در اينجا بعضي از عجيب ترين شهرهاي ايران را به شما معرفي مي‌كنيم. با صفحه گردشگري مجله پيام دلتا همراه باشيد.

لار تنها شهر بدون كوچه در خاورميانه

همه چيز از يك زلزله وحشتناك شروع شد، زلزله‌اي در ارديبهشت سال 1339 شهر لار را ويران كرد. بعد از آن زلزله هولناك، شهر جديد لار را ساختند. لار جديد 6 كيلومتر با لار قديم فاصله داشت. نقشه شهر لار بر اساس اصول جديد و به صورت ضد زلزله بنا شد.

مهندسان نقشه كش، خوب مي‌دانستند كه اين شهر روي يك گسل عظيم است و اين امكان وجود دارد كه دوباره قرباني زلزله شود. براي همين از يك طرح شطرنجي استفاده كردند. به اين صورت كه كليه خيابان‌ ها يكديگر را قطع مي‌كنند. اين نقشه، شهر را مملو از تقاطع كرد. اما حتي يك كوچه هم در آن وجود ندارد. خيابان‌هاي عريض و ساختمان‌هاي كم‌ارتفاع و مستحكم، به مردم اين شهر در هنگام وقوع زلزله، شانس بيشتري براي ادامه زندگي مي‌بخشد.

شهر جديد لار نه فقط در ايران، بلكه در خاورميانه هم به عنوان تنها شهر بدون كوچه شناخته شده است. لار در استان فارس قرار دارد.

چالدران شهر بدون كولر

شايد باورش براي خيلي از ما سخت باشد كه حتي در تابستان داغ، شهري وجود دارد كه مردمش از كولر استفاده نمي‌كنند. چالدران در بين رشته كوه هاي زاگرس قرار دارد و وجود پارك جنگلي و باغ‌هاي اطراف اين شهر، باعث شده كه آب و هوايش آنقدر مطلوب و دلپذير باشد كه نياز به وسايل سرمايشي نيست.

در پشت بام‌هاي اين شهر، نشاني از كولر ديده نمي‌شود. حتي هنگام ساخت ساختمان، معماران جايي براي هيچگونه وسيله سرمايشي در نظر نمي‌گيرند. چالدران در آذربايجان غربي قرار دارد.

جلفا شهري بدون گورستان

شهر جلفا يكي از شهرهاي مرزي استان آذربايجان شرقي و تنها شهر بدون گورستان در ايران است. شايد براي‌تان اين سوال پيش بيايد كه مردم اين شهر، افراد فوت شده را كجا دفن مي‌كنند؟ تمام جمعيت اين شهرستان را افراد غير بومي تشكيل مي‌دهند. همينطور رسم دفن كردن اموات در زادگاه اصلي‌شان باعث شده كه اهالي جلفا، عزيزان از دست رفته خود را به روستا و شهرهاي اطراف كه زادگاهشان محسوب مي‌شود، منتقل و آنجا دفن كنند. به همين دليل تلاش براي ايجاد قبرستان در اين شهر بي‌نتيجه بوده است.

كيش تنها شهر بي موتورسيكلت

تصور كنيد شهري وجود دارد كه در آن هيچ موتوري نيست. موتور سواري در جزيره كيش ممنوع است و موتورها در اين جزيره پلاك نمي‌شوند. بنابراين كيش به شهر بدون موتورسيكلت معروف است.

بندر عسلويه پرجمعيت ترين شهر مهاجر نشين ايران

بندر عسلويه يك شهر بندري در استان بوشهر در سواحل خليج فارس است. اين بندر به دليل پروژه بزرگ پارس جنوبي كه در حوزه نفت و گاز فعاليت مي‌كند، مورد توجه افراد جوياي كار قرار دارد. به همين دليل عسلويه شهري است كه جمعيت مهاجران و نيروهاي مشغول به كار در آنجا تعدادشان يازده برابر جمعيت بومي است.

پاوه شهري بدون چراغ قرمز

شايد براي‌تان جالب باشد كه بدانيد در شهر پاوه تا به حال هيچ راننده‌اي پشت چراغ قرمز نمانده است. دليل اصلي اين اتفاق، نبودن زمين مسطح در تقاطع خيابان‌هاي اين شهر است. چون پاوه شهري پلكاني به شمار مي‌رود. يكي از نكات مثبت نداشتن چراغ قرمز در پاوه، رعايت حق تقدم در رانندگي است كه باعث شده آمار تصادف در اين شهر بسيار پائين باشد. پاوه در استان كرمانشاه قرار دارد.

انديمشك شهري با سه سد جهاني

انديمشك تنها شهري در خاورميانه است كه سه سد بزرگ در مقياس جهاني دارد. بيش از ۸۰ درصد برق كشور را انديمشك تامين مي‌شود. كرخه، دز (شهداي چهارآذر) و بالارود از سدهاي اين شهر به شمار مي‌روند. انديمشك از شهرهاي استان خوزستان است.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۳۰:۲۳ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :