گردشگري دلتا

ميگرن ، دردسر تمام نشدني

با افزايش آگاهي درباره ميگرن، كمك كنيم افراد مبتلا به اين بيماري، زندگي بهتري داشته باشند.

ميگرن يك بيماري موذي، غيرمسري، دردناك و تحليل برنده انرژي است. با اين حال كشنده نيست. گفته شده از هر 7 نفر در جهان، يكي مبتلا به ميگرن است. ميگرني‌ها زندگي فوق‌العاده سختي دارند. و سخت‌تر آنكه تقريبا هرگز توسط كساني كه به آن مبتلا نيستند درك نمي‌شوند. ميگرن نوعي از سردرد است كه هنوز علت دقيق ابتلا به آن مشخص نشده. درمان قطعي هم ندارد. هزاران فاكتور در پيدا شدنِ سر و كله‌اش دخالت دارد و مي‌تواند زندگي شغلي، تحصيلي و حتي خانوادگي فرد مبتلا را به چالش بكشد. با مجله پيام دلتا همراه باشيد تا كمي دنيا را از چشم يك فرد ميگرني ببينيد و با بخشي از چالش‌‎هاي زندگي آنها آشنا شويد.

ميگرن

حمله ناجوانمردانه ميگرن

ميگرن حمله مي‌كند و اين يك شوخي نيست. معمولا سردردها ناگهاني شروع مي‌شوند. يك يا دو طرف سر را درگير مي‌كنند. حد غيرقابل تصوري از درد، به چشم و شقيقه‌هاي فرد مبتلا تحميل مي‌شود. درد، كم‌كم همه سر و حتي گردن و سرشانه‌ها را در بر مي‌گيرد و چيزي شبيه ضربه زدن به سر يا احساس نبض، در فرد مبتلا احساس مي‌شود. درد به حدي زياد مي‌شود كه به سيستم گوارش فشار وارد مي‌كند. بيمار، احساس تهوع شديد مي‌كند كه در اغلب موارد به استفراغ مي‌انجامد. به اين حالت، اوج حمله مي‌گويند. نمودار سردرد ميگرني سينوسي است. يعني فراز و فرود دارد. اما قطع نمي‌شود. علم پزشكي مي‌تواند با درمان دارويي فاصله حملات يا ميزان درد را كاهش دهد. اما هنوز راه حل درمان قطعي و خداحافظي دائمي با آن پيدا نشده.

ميگرن

حواس پنجگانه جادويي

بيشتر مشكلات ميگرني‌ها به اين دليل است كه حواس پنجگانه آن ها ميليون‌ ها برابر بيشتر از جامعه غيرميگرني تحريك‌پذير است.

به عنوان مثال، يك فرد غيرميگرني فقط به اندازه ۱۰۰ وات روشنايي و نور از يك لامپ ۱۰۰ واتي دريافت مي‌كند. در حاليكه ميگرني‌ها به ويژه هنگام حمله ميگرن، دقيقا به اندازه كره خورشيد از فاصله بيست سانتي‌متري، نور و روشنايي از همان لامپ دريافت مي‌كنند.

درباره صداها، بوها و مزه‌ها هم همين‌طور است. مثلاً افراد مبتلا به ميگرن هنگام حمله ، شامه‌اي حتي قوي‌تر از سگ‌هاي پليس پيدا مي‌كنند. آن وقت است كه حتي بوي سيني استيل چاي كه در طبقه بالاي كابين قرار دارد، براي آن ها قابل حس كردن مي‌شود. حالت تهوع ايجاد مي‌كند و حالشان را به هم مي‌زند. يا راه رفتن مورچه زير تخت خواب‌‎، به گوش آن‌ها در حد سر و صداي نواختن يك طبل بزرگ شنيده و غير قابل تحمل مي‎شود.

حتي ممكن است وقتي با خوشحالي عطر گران قيمت جديدتان را به ميگرني ها نشان مي‌دهيد تا بو كنند و به سليقه فوق‌العاده‌تان آفرين بگويند ناگهان دچار حمله شوند و بوي عطرتان حال‌شان را خراب كند. اين‌ها فقط بخش‌هايي از زندگي مبتلايان به ميگرن است و به نظر مي‌‎رسد چالش‎‌هاي زندگي ميگرني‌ها هرگز تمامي نخواهد داشت.

ميگرن

ميگرن را جدي بگيريد

ميگرني‌ها معمولا به نور، صدا، طعم و بو بسيار حساس هستند. بنابراين تعجب نكنيد اگر فرد مبتلا را در هر حالتي، حتي نشسته پشت مانيتور محل كار و يا ماشين ‌سواري در انتهاي شب، با عينك دودي مي‌بينيد. اگر آنها دعوت شما را رد مي‌كنند و شب خانه شما نمي‌مانند، به دل نگيريد. اگر همراه خودشان بالشت مي‌آورند، ناراحت نشويد. اين موضوع ربطي به ميزان رعايت كردن بهداشت از سمت شما ندارد. يا اگر آنها فقط يك تكه كوچك از مرغ سوپر اسپايسي با سس فلفل سبز كه با همه عشق و محبت‌ برايشان درست كرده‌ايد، خوردند، حمل بر بي‌ادبي نكنيد. آنها سوسول نيستند. ناز نمي‌كنند. آداب نشناس، غيرمعاشرتي و از اجتماع گريزان نيستند. فقط ميگرن دارند!

آنها فقط از تكرار حمله ميگرن وحشت دارند و تلاش مي‌كنند تا اين سردرد موذي غيركشنده، دور و برشان آفتابي نشود. چون معمولا حمله‌هاي سردرد آنها روزها به طول مي‌انجامد. در اغلب موارد كارشان به مداخله جدي‌تر پزشكي مي‌رسد. وقتي خوردن قرص مسكن و همه توصيه‌هاي درمان خانگي افاقه نكند، مجبور مي‌شوند در هر ساعت از شبانه روز، خود را به پزشك برسانند تا او با تجويز سرُم و آمپول، درد را متوقف كند.

ميگرن

ميگرن

ميگرن خبر نمي‌كند

ميگرن خبر نمي‌كند. هر لحظه ممكن است، مثل غول چراغ جادو سَروكله‌اش پيدا شود. كم‌خوابي، پرخوابي، تغيير جاي خواب، صداي بلند، صداي آهسته، آلودگي هوا، خوردن فست فود، استفاده از ادويه‌جات، نور زياد، نور كم، هواي آفتابي، هواي ابري، گرما، سرما، بوي تند، فشار عصبي، استرس و حتي تعويض بالشتِ زير سر هم مي‌تواند جرقه يك حمله ميگرني پر و پيمان بشود. نكته مهم اينكه هيچ دو فرد ميگرني در جهان، كاملا مثل هم نيستند. هر فرد ميگرني ممكن است با يك يا چندتا از اين فاكتورها دچار حمله بشود و برخي ديگر، اثر چنداني روي آن ها نداشته باشد.

ميگرن

ميگرني ها را درك كنيد

همه آنچه كه ذكر شد براي آن است كه بدانيد گاهي لازم است مبتلايان به ميگرن را درك كرد. مشكل ميگرني ها قابل ديدن نيست. اما قابل درك شدن است. با كاهش صدا، نور و ساير عوامل تحريك كننده محيط را براي‌ آن ها آرام كنيد. كمك كنيد زودتر حمله را پشت سر بگذارند.

باور كنيد اگر چند دقيقه تلويزيون را خاموش كنيد، اختلالي در زندگي‌تان پيدا نمي‌شود. ولي همان صداي تلويزيون مي‌تواند ميگرني‌ها را تا آستانه بيهوش شدن از درد برساند. آن‌ها فقط يك جاي تاريك، چند دقيقه سكوت، كمي داروي ميگرن و كمي همدلي نياز دارند تا زودتر خوب شوند. پس لطفا با  ميگرني‌ها همراه‌تر باشيد و بيشتر آن ها را درك كنيد.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۰۲:۰۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :