گردشگري دلتا

درياچه چيني لر، فرزند زيباي زلزله

سد و درياچه كردآباد بعد از زلزله مرگبار رودبار و منجيل در 1369 به وجود آمده است.
درياچه كردآباد

درياچه چيني لر كه به درياچه كردآباد نيز شهرت دارد، يكي از زيباترين جاهاي ديدني زنجان در اطراف شهرستان طارم است. اين درياچه فرزند زيباي زلزله مشهور رودبار و منجيل است و پيش از آن، وجود نداشت. با صفحه گردشگري مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به اين درياچه زيبا سفر كنيم و از زيبايي‌هاي آن و محدوده طارم شگفت زده شويم.

درياچه كردآباد

زاده زلزله

زلزله مشهور رودبار و منجيل در آخرين روز بهار سال 1369 به وقع پيوست و تلفات مالي و جاني زيادي داشت. گرچه خسارت‌هاي معنوي زلزله جبران نشدني بود، با اين حال اتفاقات جالبي بعد از آن به وقوع پيوست. تشكيل سد طبيعي و سپس درياچه كردآباد يا چيني لر يكي از آن اتفاقات خوب بعد از زلزله به شمار مي‌رود. اين سد بر اثر ريزش مقدار زيادي سنگ و درياچه بر اثر فرونشست زمين در هنگام زلزله ايجاد شد و اكنون اين منطقه به يكي از زيباترين جاهاي ديدني زنجان تبديل شده است. از نظر جغرافيايي اين درياچه در محدوده طارم قرار دارد.

سد و درياچه كردآباد كجاست؟

سد و درياچه كردآباد در شرق شهر آب‌بر قرار دارد. آب‌بر مركز شهرستان طارم به شمار مي‌رود. طارم كه از توابع استان زنجان است، آب و هواي عجيبي دارد. كشاورزي پر رونق و باغات فوق‌العاده آن سبب شده به “هندوستان ايران” شهرت پيدا كند. روستاي كردآباد تنها 5 كيلومتر با آب‌بر فاصله دارد. سد كردآباد و درياچه زيباي پشت سد نيز در 10 كيلومتري روستا قرار دارند. در نظر داشته باشيد 7 كيلومتر از اين مسير با خودرو قابل دسترسي است و 3 كيلومتر باقي‌مانده را بايد پياده بپيماييد. بهتر است پيش از آغاز به سفر، از طريق برنامه‌هاي مسيرياب، مسير مناسب را پيدا كنيد.

سد، دو درياچه دارد كه يكي بزرگتر و ديگري كوچك‌تر است. اطراف درياچه را باغ‌هاي زيبا و مراتع سرسبز پوشانده‌اند. آبشارهاي كوچك و بزرگ زيادي در مسير پياده روي قرار دارد كه آنجا را دوست داشتني‌تر كرده است.

درياچه كردآباد

نكات مهم هنگام بازديد از درياچه كردآباد

درياچه پر از ماهي است و در پايان فصل شكار ممنوع، يعني نيمه خرداد تا زمستان، اجازه ماهي‌گيري به گردشگران داده مي‌شود. ماهي‌هاي ريز و درشت زيادي در اين درياچه زندگي مي‌كنند. تا جايي‌ كه صيد يك ماهي 32 كيلوگرمي از آن، به يكي از خبرسازترين اتفاقات دنياي رسانه تبديل شده. اين محدوده يكي از جذاب‌ترين مسيرهاي طبيعت‌ گردي ايران به شمار مي‌رود.

اگر به شنا تسلط كافي نداريد، دور شنا كردن در درياچه خط بكشيد. خيلي‌ از افراد دقيقا به خاطر همين بي‌دقتي جانشان را از دست دادند. استفاده از تجهيزات مناسب مثل كفش كوهنوردي و لباس مناسب، ضروري به نظر مي‌رسد. عينك دودي، كرم ضدآفتاب و كلاه لبه دار همراه داشته باشيد. از ايجاد هر گونه آلودگي در طول مسير و درياچه خودداري كنيد. زيبايي‌هاي مسير را در كادر دوربين‌تان جادوانه كنيد و تا مي‌توانيد عكس‌هاي زيبا بيندازيد.

درياچه كردآباد

 نكات مهم براي بازديد افراد با نيازمندي‌هاي خاص

به دليل اينكه بخشي از اين سفر بايد با پاي پياده در دره‌هاي اطظراف درياچه انجام شود، به عزيران داراي نيازمندي‌هاي خاص توصيه مي‌كنيم از اين سفر چشم پوشي كنند. همچنين توصيه ما به خانواده‌هاي داراي فرزند اتيسم آن است كه اگر فرزندشان توانايي پياده روي به مدت طولاني دارد، اين درياچه را براي سفر انتخاب كنند. در غير اين صورت سفر به درياچه را به اين خانواده‌ها توصيه نمي‌كنيم.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۵۷:۱۱ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :