گردشگري دلتا

تكيه معاون الملك با كاشيكاري هاي جادويي!

تكيه معاون الملك زيباترين كاشيكاري هاي ايران را دارد

اگر امكان مقايسه كاشي‌كاري همه بناهاي دنيا وجود داشت، متوجه مي‌شديم كه تقريبا هيچ بنايي در دنيا از نظر ظرافت كاشي‌كاري به پاي تكيه معاون الملك كرمانشاه نمي‌رسد. تكيه معاون الملك يكي از جاهاي ديدني كرمانشاه است كه از زيبايي شما را به حيرت وا مي‌دارد! اين بنا هم اكنون به دو موزه پوشاك و زيورآلات و همچنين موزه مردم‌شناسي تبديل شده است. با صفحه گردشگري مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم يكي از كاشي‌كاري‌ هاي بي‌نظير ايران را از نزديك ببينيم و از تماشاي آن لذت ببريم.

تكيه معاون الملك

تكيه معاون الملك از ابتدا تاكنون

تكيه معاون الملك مكان مذهبي- فرهنگي باشكوهي است كه از سه قسمت حسينيه، زينبيه و عباسيه تشكيل شده است. اين مكان با كمك هنر كاشي‌كاري، تاريخ اسلام و ايران را به تصوير مي‌كشد. تكيه معاون الملك به منظور برگزاري آيين‌ و مراسم مذهبي و رفع اختلافات قومي و عشايري ساخته شده بود. امروزه اما كمي تغيير كاربري داده و به موزه مردم‌شناسي كرمانشاه و موزه پوشاك و زيورآلات تبديل شده است. اين تكيه بيش از 100 سال است قدمت دارد.

تكيه معاون الملك

مشروطه خواهي در تكيه معاون الملك

تكيه معاون الملك يكي از بناهاي به جا مانده از دوران قاجار است كه در محله آبشوران قديم  كرمانشاه واقع شده است. بخش حسينه اين تكيه توسط حسين‌خان معين‌الرعايا معروف به “معاون الملك” ساخته شده است. اين بنا در دوران مبارزات مشروطه‌خواهي آسيب ديد. پس از فروكش كردن ناآرامي‌ها، يكي از برادران معاون الملك بنا را خريد. ساختمان كناري را هم به تملك خودش درآورد و دو بخش زينبيه و عباسيه را به مجموعه اضافه كرد.

تكيه معاون الملك

عمارت تكيه

عمارت تكيه در گودي قرار گرفته و شش متر از سطح زمين پايين‌تر است. اين مجموعه سه  هشت در ورودي دارد. ورودي اصلي شمالي از كوچه معاون الملك و ورودي جنوبي از كوچه ايلخاني قابل دسترسي است. دليل ايجاد درهاي متعدد، جلوگيري از ازدحام و تداخل هيئت‌هاي عزاداري و برگزاري بهتر مراسم مذهبي بوده است. اكنون درهاي شمالي و جنوبي بسته است و بازديدكنندگان فقط از در اصلي مي‌توانند وارد بنا شوند.

تكيه معاون الملك

عمارت حسينيه و زينبيه

بخش حسينه معاون الملك، حياط كوچكي است كه سراسر آن را حجره‌هاي دو طبقه و طاق ‌ما‌هاي متعدد فراگرفته‌اند. كف حسينيه سنگفرش شده و ديوارهاي آن را كاشي‌كاري‌ هاي زيبا، تابلوهاي مذهبي نقش شده بر كاشي، اشعار و متون مذهبي آراسته‌اند. بخش حسينيه محل عزاداري آقايان بوده است.

تكيه معاون الملك

از طريق راهروي كوچكي مي‌توانيم از حياط حسينيه وارد زينبيه شويم. بخش زينبيه، بخش مياني تكيه بوده و تنها فضاي گنبددار مجموعه است. در قديم زنان مي‌توانستند بدون برخورد با آقايان از كوچه معاون الملك وارد و در طبقه دوم زينبيه كه مخصوص زنان بوده مستقر شوند. مقبره حسن خان معاون الملك هم در اين قسمت قرار گرفته است. ديوارها و حجره‌ هاي زينبيه هم با كاشي‌كاري زيبا و تابلوهايي از حوادث كربلا، روايات مذهبي، داستان‌هاي پيامبران و مرثيه‌هاي متعدد زينت داده شده است.

تكيه معاون الملك

عمارت عباسيه

زينبيه با يك راهروي طولاني به عباسيه متصل مي‌شود. در حياط بزرگ عباسيه، بناي عباسيه قرار دارد. موزه پوشاك و زيورآلات  همچنين و موزه مردم شناسي كرمانشاه در اين قسمت قرار دارند. ديوار ضلع شرقي عباسيه طاق‌هايي دارد و در مجموع اين كاشي كاري‌ها از جذاب‌ترين جاهاي ديدني كرمانشاه به شمار مي‌روند.

تكيه معاون الملك

ديوار شمالي عباسيه با استفاده از تصاوير شخصيت‌هاي مهم، تاريخ ايران را به تصوير كشيده است.

تكيه معاون الملك

چطور برويم؟

ميدان آزادي بزرگ‌ترين ميدان نزديك به تكيه معاون الملك است. از ميدان آزادي حدود يك كيلومتر كه به سمت جنوب برويم مي‌توانيم از طريق خيابان مدرس و خيابان نواب صفوي به محل تكيه برسيم. از ميدان شهناز و وزيري هم مي‌توانيم با پاي پياده به تكيه برسيم.

تكيه معاون الملك

كي برويم؟

تكيه معاون الملك كه يكي از جاهاي ديدني كرمانشاه است ، از ساعت 8 صبح تا 7 بعد ازظهر منتظر بازديدكنندگان است. تا آن ها را با كاشي‌كاري‌هاي بي‌نظير خود شگفت زده كند.

تكيه معاون الملك

نكات مهم هنگام بازديد

عكاسي از تكيه معاون الملك آزاد است. بعد از بازديد از تكيه معاون الملك مي‌توانيد از بازار قديمي كرمانشاه، مسجد شافعي، مسجد جامع كرمانشاه و موزه پارينه سنگي كرمانشاه ديدن كنيد. اين مكان ماهيت مذهبي دارد. بنابراين به شئونات مذهبي احترام بگذاريد. بازديد از اين مكان براي افراد داراي نيازمندي‌هاي خاص بدون اشكال است. همچنين خانواده‌هاي داراي فرزند اوتيسم نيز مي‌توانند بدون مشكل خاصي از اين مكان ديدن كنند.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۳۰ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۴۳:۵۷ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :