گردشگري دلتا

اينجا واقعا خانه هنر است

يكي از زيباترين آينه كاري‌هاي ايراني را در خانه منطقي نژاد شيراز ببينيد.
خانه منطقي نژاد

خانه منطقي نژاد يكي از آن خانه‌هاي واقعا زيباي ايراني است. جايي كه آيينه كاري‌ها و ظرافت‌هاي معماري آن شما را شگفت زده مي‌كند. خانه منطقي نژاد كه به موزه هنرهاي اسلامي شيراز تبديل شده است، يكي از جاهاي ديدني شيراز به شمار مي‌رود. با مجله گردشگري دلتا همراه باشيد تا با هم به اين  خانه زيبا سفر كنيم و از زيبايي‌هاي آن شگفت زده شويم.

خانه منطقي نژاد

خانه منطقي نژاد كجاست؟

جاهاي ديدني شيراز بسيار زياد است. خانه منطقي نژاد يكي از جاهاي ديدني شيراز است كه شايد تا به حال با آن آشنا نشده‌ايد. اين خانه يكي از زيباترين تزئينات را بين خانه‌هاي ايراني دارد و در محله اعيان نشين شيراز قديم، يعني همجوار با حرم شاهچراغ قرار گرفته است. خانه منطقي نژاد در محله لب آب شيراز و خيابان 9 دي واقع شده و فاصله كمي تا ميدان نمازي دارد.

خانه منطقي نژاد

چرا خانه منطقي نژاد اهميت دارد؟

اين خانه از بناهاي قاجاري است كه امروزه با مرمت، تغيير كاربري داده است. ابتدا خانه را به آرشيو آواها و نواها تغيير كاربري دادند و پس از چندي، به عنوان موزه هنرهاي اسلامي شيراز به حيات خود ادامه داد.

خانه منطقي نژاد

سالن اصلي اين خانه يكي از زيباترين آيينه‌كاري‌هاي ايران را به خود اختصاص داده است و همين تالار، گردشگران زيادي را به سوي خود فرا مي‌خواند.

خانه منطقي نژاد

در ضلع جنوبي اين خانه، شاه نشيني با تزييناتي هم چون نقاشي در بدنه و سقف و همچنين آينه‌خانه‌اي باشكوه وجود دارد. دو اتاق در دو سوي شاه نشين قرار گرفته كه يكي داراي سقف نقاشي شده و بادگير است و  سقف ديگري تيرهاي نقاشي شده دارد. در اين نقاشي‌ها طرح‌هاي گل و بوته همچنين تصاويري از چهره زنان و قصرهايي به سبك اروپايي ديده مي‌شود.

خانه منطقي نژاد

ضلع شرقي و غربي خانه اتاق‌هاي متعدد دارد. تزيينات اين بنا دربرگيرنده دريچه‌هاي مشبك چوبي، به صورت ارسي با شيشه‌هاي رنگي، طاق‌هاي مقرنس‌كاري شده، درهاي منبت و معرق‌كاري شده و گچ‌بري است.

خانه منطقي نژاد

خانه حياطي كوچك اما با صفا دارد كه به رسم همه خانه‌هاي سنتي ايراني، حوضي در ميان آن جاي گرفته است. تخت و مخده دور تا دور حوض چيده‌اند و گلدان‌هاي گل شمعداني، صفا و صميمت خانه و حياتش را صدچندان كرده است. معمولا در حياط فالوده شيرازي مي‌فروشند و لذت خوردن يك كاسه فالوده در حياط دلنشين خانه منطقي نژاد چيزي نيست كه از يادتان برود.

خانه منطقي نژاد

نكات مهم در بازديد از موزه هنرهاي اسلامي

موزه هنرهاي اسلامي شيراز يا خانه منطقي نژاد در بافت تاريخي اين شهر قرار دارد. بنابراين دور تا دورش پر از جاهاي ديدني و آثار باستاني است.

خانه منطقي نژاد

مدرسه خان، خانه فروغ الملك، خانه سعادت، مسجد جامع عتيق، مسجد نصيرالملك، شاهچراغ، مدرسه خان، بازار وكيلف حمام وكيل، مسجد وكيل و نارنجستان قوام همگي اطراف اين موزه قرار دارند.

خانه منطقي نژاد

مي‌توانيد با يك برنامه ريزي دقيق از همه اين جاهاي ديدني شيراز ديدن كنيد. حتي مي‌توانيد بدون نياز به استفاده از خودرو و تنها با پاي پياده به تك تك اين بناها سر بزنيد و از زيبايي‌هاي آنها لذت ببريد.

خانه منطقي نژاد

نكات مهم براي افراد با نيازمندي‌هاي خاص

اين خانه براي بازديد افراد با نيازمندي‌هاي خاص مناسب است. امكان بازديد از طبقه بالا شايد به راحتي ممكن نباشد. با اين حال تماشاي خانه از نماي حياط نيز لذت‌بخش است. همچنين اين سفر براي خانواده‌هاي داراي فرزند اوتيسم مانع خاصي ندارد.

خانه منطقي نژاد


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۰۱:۰۶ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :