گردشگري دلتا

درياچه گهر، نگين زيباي اشترانكوه

درياچه گهر حدود 130 سال قبل خيلي اتفاقي كشف شد!
درياچه گهر

درياچه گهر كه چيزي حدود 130 سال قبل اتفاقي كشف شد، يكي از جاهاي ديدني استان لرستان به شمار مي‌رود. اين درياچه جايي بين كوه‌هاي زاگرس قرار دارد. براي همين به نگين اشترانكوه شهرت پيدا كرده است. درياچه گهر يكي از زيباترين درياچه‌هاي ايران است. با مجله گردشگري دلتا همراه باشيد تا با هم به درياچه گهر سفر كنيم و از زيبايي‌هاي آن لذت ببريم.

 

درياچه گهر

درياچه گهر كجاست؟

درياچه گهر در استان لرستان و جايي نزديك به شهرستان ازنا و درود قرار دارد. اين درياچه در سال 1888 توسط فردي خارجي، خيلي اتفاقي و ناگهاني كشف و از آن به بعد به بهشتي براي طبيعت‌گردان تبديل شد. براي رسيدن به اين درياچه بايد به لرستان و سپس شهرستان دورود برويد. بخشي از مسير در ميان جاده‌‎هاي پرپيچ و خم و زيبا طي مي‌شود. بعد از اينكه به محوطه پاركينگ مانند رسيديد، بايد بقيه مسير را پياده بپيماييد تا به درياچه برسيد. بخشي از مسير را بايد در جاده هاي خاكي پياده‌روي كنيد.

درياچه گهر

بنابراين لازم است با كوله باري سبك و كفش‌هاي مناسب راهي سفر شويد. البته نگران نشويد. اگر از پياده روي و كوله كشي واهمه داريد، راه حل ديگري نيز وجود دارد. در اين قسمت اسب و قاطر و خر براي حمل بار و وسايل گردشگران تا درياچه ديده مي‌شود! كافيست مانند جهانگردان هزاران سال قبل رفتار كنيد و از اين حيوانات مفيد كمك بگيريد.

درياچه گهر

ديدني‌هاي درياچه گهر

درياچه گهر طبيعت زيبايي دارد. آب و هواي كوهستاني آن روح شما را نوازش مي‌كند و خستگي هزار ساله را هم از تن‌تان مي‌زدايد. مسير كوهستاني كه شما را از شهر به درياچه مي‌رساند زيبا و دلبرانه است و چشم اندازهاي زيبايي مي‌بينيد. همچنين شنا، قايق سواري و ماهيگيري تفريحي در درياچه از ديگر فعاليت‌هايي است كه مي‌توانيد در كنار آن انجام دهيد.

در فصل گل دهي لاله‌هاي واژگون كه حدود خرداد ماه است، مسير را تماشايي‌تر مي‌بينيد. هزاران لاله سرنگون در سرتاسر مسير به گل نشسته‌اند و به شما خوشامد مي‌گويند!

درياچه گهر

كي برويم؟

در هر فصلي از سال مي‌توانيد به درياچه گهر سفر كنيد. با اين حال بهترين زمان سفر به اين درياچه از ارديبهشت تا مهرماه است. اگر قصد ماهيگيري تفريحي داريد، بايد بدانيد تا نيمه‌هاي خرداد اجازه ماهيگيري نداريد. چون فصل شكار ممنوع است.

درياچه گهر

امكانات رفاهي دارد!

درياچه گهر يكي از پرترافيك‌ترين جاهاي طبيعي ايران است. به طوري كه در تابستان حدود 20 هزار گردشگر از آن ديدن مي‌كنند. همين موضوع مسئولان استان لرستان را برآن داشته تا امكانات رفاهي و گردشگري مناسبي در اختيار بازديدكنندگان قرار دهند. هر ساله از پايان فصل شكار ممنوع، يعني اواسط خرداد تا پايان تابستان امكانات رفاهي و گردشگري در اطراف درياچه برپا مي‌شود.

درياچه گهر

كمپ اسكان موقت، رستوران، پاركينگ وسايط نقليه، غرفه‌هاي عرضه مواد غذايي در طول مسير، سرويس بهداشتي در چند نقطه از مسير، پاسگاه محيط زيست، نيروي انتظامي، پايگاه امداد هلال احمر و  پايگاه اطلاع رساني گردشگران از جمله خدماتي است كه مسئولان استان لرستان در اختيار گردشگران قرار مي‌دهند.

درياچه گهر

نكات مهم در بازديد از درياچه گهر

اگر قصد اقامت خارج از فصل تابستان داريد، حتما تجهيزات سفر به همراه داشته باشيد. كيسه خواب و چادر مسافرتي حداقل امكاناتي است كه بايد با خودتان ببريد. همراه داشتن لباس گرم توصيه مي‌شود. از گياهان دارويي خودرويي كه در كوه‌هاي زاگرس مي‌رويد، مي‌توانيد بچينيد و با خود همراه ببريد.

درياچه گهر

البته اين توصيه دو شرط دارد: 1- حجم كمي گياه بچينيد طوري كه به طبيعت صدمه وارد نشود. 2- حتما گياه مورد نظرتان را بشناسيد و گياه سمي نچينيد. از ريختن هر گونه زباله خودداري كنيد. تا مي‌توانيد عكس بيندازيد و زيبايي‌هاي درياچه را ثبت كنيد.

درياچه گهر

به نظر مي‌رسد با در نظر گرفتن كليه جوانب و كمك‌هاي جانبي و همرهي همسفران قابل اعتماد، اين سفر براي افراد با نيازمندي‌هاي خاص مناسب باشد. به شرط اينكه آنها روحيه هيجان طلبي و چالش پذيري داشته باشند. اين سفر را به خانواده‌هاي داراي فرزند اوتيسم پيشنهاد نمي‌كنيم.

درياچه گهر


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۵۷:۱۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :