گردشگري دلتا

شهر اولين‌ها فيروزه دارد!

تبريز شهر اولين‌ها است و مسجد كبود يكي از ديدني‌هاي مهم اين شهر.
مسجد كبود

كاشيكاري‌هاي ظريف، پر نقش‌ونگار لاجوردي و فيروزه‌اي رنگ مسجد كبود، دليل محبوبيت اين مسجد باستاني است؛ تا جايي كه به “فيروزه جهان اسلام” شهرت يافته. مسجد كبود با داشتن زيباترين تزئينات آراسته به خطوط ثلث، نسخ و نستعليق و نگاره‌ها هندسي و اسليمي بي‌نظير، در فهرست ميراث ملي به ثبت رسيده است. باصفحه گردشگري مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به مسجد كبود تبريز سفر كنيم و از ظرافت‌هاي معماري آن لذت ببريم.

مسجد كبود

لرزيد، اما كاملا فرو نريخت

مسجد كبود در سال 840 خورشيدي و در زمان حكمراني جهانشاه، مقتدرترين پادشاه قراقويونلو ساخته شد. در زلزله‌اي كه در 1249 خورشيدي به وقوع پيوست، بخش‌هاي زيادي از مسجد كبود آسيب ديد، اما كاملا فرو نريخت. در سال‌هاي نخست قرن حاضر، بازسازي مسجد از سر گرفته شد و هم‌اكنون نيز مرمت كاشي‌كاري‌ها و تزئينات داخلي مسجد ادامه دارد. مسجد كبود هم اكنون به يكي از ديدني‌هاي اصلي تبريز تبديل شده است.

چرا اين مسجد مهم است؟

مسجد كبود يكي از شاهكارهاي هنر و معماري پس از اسلام است. كاشي‌هاي معرق فيروزه‌اي و لاجوردي كه در تزئين مسجد به كار رفته، با خطوط نسخ، نستعليق و ثلث آراسته شده و انواع طرح‌هاي اسليمي و هندسي زينت بخش تزئينات داخلي مسجد كبود بوده است. مسجد به دستور دختر جهانشاه قراقويونلو ساخته شده و حدود 600 سال قدمت دارد. در زلزله 1249 خورشيدي، بخش‌هاي زيادي از مسجد از بين رفت. گنبدها فرو ريختند و بسياري از ديواره‌هاي داخلي از بين رفتند.

مسجد كبود

چندين نام دارد

سردر بنا بعد از زلزله مهيب تبريز، همچنان باقي ماند كه امروزه مورد مرمت قرار گرفته و صلابت و شكوه مسجد كبود را به رخ مي‌كشد. اين مسجد سال‌هاست مورد بازسازي قرار گرفته و هم اكنون جزئيات كاشيكاري‌هايش مراحل تكميلي را پشت سر مي‌گذارد. مسجد به دليل معماري منحصر به فرد و رنگ زيباي لاجوردي و فيروزه‌اي كاشي‌هايش به فيروزه جهان اسلام شهرت يافته است. گوي مسجد، مسجد شاه‌جهان و عمارت مظفريه نيز از ديگر نام‌هاي ديگر اين مسجد به شمار مي‌رود.

مسجد كبود

چطور برويم؟

مسجد كبود در مركز شهر تبريز واقع شده و دسترسي به آن آسان است. اگر با مترو مي‌خواهيد خودتان را به مسجد برسانيد، بايد در ايستگاه ميدان ساعت و يا ايستگاه بهشتي پياده شويد و چند قدم راه برويد. سامانه اتوبوس‌ تندرو نيز از روبه‌روي مسجد عبور مي‌كند. بايد در ايستگاه مسجد كبود از ايستگاه پياده شويد. همچنين به خاطر داشته باشيد با شماره‌گيري 133 مي‌توانيد از سيستم تاكسي‌ بي‌سيم بهره‌مند شويد. استفاده از تاكسي آنلاين مثل اسنپ و تپسي نيز ايده خوبي است.

مسجد كبود

نكات مهم در بازديد از مسجد

در سفر به شهر اولين‌ها، پيشنهاد ما اين است كه تبريزگردي‌تان را از مسجد كبود آغاز كنيد. جاذبه‌هايي زيادي در حوالي اين مسجد وجود دارد كه مي‌شود آنها را پياده مورد بازديد قرار داد. موزه عصر آهن، موزه آذربايجان، ميدان شهرداري، خيابان تربيت، موزه سنجش و بسياري از جاذبه‌هاي تبريز در اين محدوده قرار دارند. بنابراين از مسجد شروع كنيد و جاذبه‌هاي تبريز را يك به يك ببينيد. عكس‌برداري بدون استفاده از فلاش و سه پايه مانعي ندارد. همچنين بازديد از مقبره جهانشاه و همسرش را فراموش نكنيد. از متصديان مسجد بخواهيد مقبره را نشان‌تان دهند.

مسجد كبود

نكات مهم براي بازديد افراد با نيازمندي‌هاي خاص

افراد با نيازمندي‌هاي خاص به راحتي مي‌توانند از مسجد بازديد كنند و از ظرافت‌هاي معماري و كاشيكاري آن لذت ببرند. عبور ويلچر مانعي ندارد. همچنين اين مسجد براي بازديد خانواده‌هاي داراي فرزند اتيسم نيز مناسب است.

مسجد كبود

همچنين بخوانيد:


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۳ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۰۹:۰۳ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :