گردشگري دلتا

رفتينگ رفتيد؟

رودگردي باب ميل هيجان طلب‌هاست! سفر به اعماق طبيعت بكر با چاشني آدرنالين!
رفتينگ

بالا و پايين پريدن روي موج‌هاي خروشان رودخانه‌اي پر پيچ و خم در حالي كه در يك قايق پارويي نشسته‌ايد مي‌تواند بهترين تجربه زندگي شما باشد. تور رفتينگ يكي از محبوب‌ترين تفريحات اين روزهاي گردشگران هيجان طلب به شمار مي‌رود. با صفحه گردشگري مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به تور مجازي رفتينگ در رودخانه‌هاي خروشان در يكي از مهمترين مراكز گردشگري هيجان انگيز سفر كنيم و غرق در هيجان، لذت ببريم.

رفتينگ

رفت يعني قايق چوبي!

كلمه رفت در لغت به معناي قايق‌هاي چوبي است كه با كنار هم قرار دادن تعدادي الوار و بستن آنها به هم ساخته مي‌شود. همان چيزي كه ما به آن كلك نيز مي‌گوييم . بوميان آمريكايي اولين ابداع كننده اين نوع قايق‌ها در جهان بودند. قايق‌هاي رفتينگ درابتدا فقط براي جابجايي افراد و حمل كالاهاي مختلف مورد استفاده قرار مي‌گرفت. از سال۱۹۸۰، يعني حدود 40 سال قبل اين قايق‌ها براي مصارف توريستي تفريحي هم مورد استفاده قرار گرفت. امروزه تورهاي قايق سواري روي رودهاي خروشان به يكي از پرطرفدارترين انواع سفر تبديل شده است.

رفتينگ

رودگردي را ميشناسيد؟

به رفتينگ رودگردي هم مي‌گويند. رودگردي يكي از پرطرفدارترين انواع سفر براي ماجراجويان است. در رودگردي مسافران سوار بر قايق‌هاي مخصوص رفتينگ ضمن لذت بردن از هيجان رويارويي با امواج رودخانه‌ها، از ميان كوه‌ها، جنگل‌ها، مزارع، دشت‌ها، روستاها و … عبو مي‌كنند و چشم اندازي مي‎‌بينند كه با هيچ وسيله ديگري قابل ديدن نيست. در بعضي موارد، كارهاي هيجان انگيز ديگري هم به رودگردي اضافه مي‌شود. مثلا چپ شدن قايق و شنا در امواج خروشان يا سقوط از آبشار!

رفتينگ

كجا برويم رفتينگ؟

تورهاي رفتينگ در ايران هم اكنون بيشتر از همه در دو رودخانه زاينده رود و ارمند رود انجام مي‌شود. سرشاخه هر دو رود در استان چهارمحال و بختياري است. بنابراين مي‌توانيم اين استان را به عنوان مهد رودگردي ايران بناميم.

رفتينگ

بهترين مسير براي رفتينگ زاينده رود عبور از پل هاي زمان خان و تونل كوهرنگ است. اين مسير در نزديكي شهرستان سامان واقع شده است. بنابراين بهترين نقطه ايران براي تجربه رودگردي، شهرستان سامان چهارمحال بختياري است. براي اينكه رودگردي را تجربه كنيد، كافيست در يكي از تورهاي رفتينگ نام بنويسيد. در نظر داشته باشيد به صورت فردي نمي‌توانيد اين سفر را تجربه كنيد.

رفتينگ

نكات مهم در سفرهاي رودگردي

رودگردي به صورت گروهي و تور انجام مي‌شود. هر تور بايد راهنماي مجرب دوره ديده داشته باشد كه به اصول طبيعت گردي مسلط باشد و بتوانند به خوبي قايق‌ها را هدايت كنند و در مواقع اضطراري، بحران را مديريت كنند. رودگردي بر اساس ميزان سختي به 6 درجه سختي تقسيم مي‌شود. درجه شش به ورزشكاران حرفه‌اي اختصاص دارد و درجه يك عمومي است. امكانات و تجهيزات ايمني و ورزشي بسياري در اين فعاليت مورد استفاده قرار مي‌گيرد. جليقه نجات، پارو ،كلاه ايمني، بادگير و لباس مناسب قايقراني، كيسه ضدآب وسايل و كيسه ضد آب موبايل بخشي از اين تجهيزات هستند.

رفتينگ

براي افراد تازه كار و مبتدي، معمولا اين امكانات و تجهيزات توسط تور برگزار كننده در اختيار شركت كننده‌ها قرار مي‌گيرد. بنابراين نيازي به ورزشكار بودن و يا مهارت داشتن گردشگران نيست. لازم نيست ورزشكار حرفه‌اي باشيد يا از قبل دوره ديده باشيد تا بتوانيد در اين فعاليت شركت كنيد. يك راهنماي حرفه‌اي همه امور را در دست مي‌گيرد. به توصيه راهنماها دقت كنيد. توجه داشته باشيد خودسري يا تك روي شما مي‌تواند به قيمت جان‌تان تمام شود. در طول رودگردي و قايق سواري از خوردن و آشاميدن خودداري كنيد.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۲۴:۵۸ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :