گردشگري دلتا

امير چخماق، 500 ساله از يزد

مجموعه ميدان تاريخي اميرچخماق يزد در فهرست ميراث ملي به ثبت رسيده است.

ميدان امير چخماق يكي از اصلي‌ترين جاهاي ديدني يزد به شمار ميرود. اين ميدان مربعي شكل كه حدود 5 قرن قدمت دارد، شامل تكيه، مسجد، آب‌انبار، بازارچه، حمام و زورخانه است. هر كدام از اجزاي ميدان به تنهايي در فهرست ميراث ملي به ثبت رسيده‌اند. همچنين كل مجموعه نيز به ثبت ملي درآمده است. بنگاه شيريني‌سازي حاج خليفه علي رهبر و شركا نيز كه برندي جهاني در زمينه توليد شيريني‌جات سنتي يزد است، در كنار مجموعه ميدان امير چخماق قرار گرفته. امير چخماق را ‌مي‌توان از محبوب‌ترين جاذبه‌هاي تاريخي يزد دانست. با مجله گردشگري دلتا همراه باشيد تا از اين ميدان جذاب ديدن كنيم.

ميدان اميرچخماق يزد

تاريخچه ميدان

قدمت ميدان امير چخماق را به دوران تيموري نسبت مي‌دهند. طبق گفته تاريخ‌دانان امير جلال الدين چخماق يكي از حكمرانان يزد در زمان ايلخانان يعني حدود 5 قرن پيش بود. او براي رونق و پويايي يزد تصميم گرفت در اين شهر مسجد، مدرسه، كاروان‌سرا، چاه آب خنك، آب انبار، حمام و هر آنچه از عناصر شهري محسوب مي‌شد بسازد. امير چخماق اين كار را با همراهي همسرش فاطمه خاتون به انجام رساند.

ميدان اميرچخماق يزد

اجزاي مجموعه

ميدان امير چخماق دقيقا در مركزي‌ترين نقطه يزد قرار دارد و مجموعه‌اي با پلان مربعي است. بقعه ستي(بي‌بي) فاطمه، دو آب انبار، مسجد، تكيه و بازارچه حاجي قنبر از جمله اجزاي اين ميدان به شمار مي‌روند. تكيه امير چخماق در سه طبقه ساخته شده و كاربري مذهبي دارد و جهت برگزاري مراسم مخصوص روز عاشورا و دهه محرم ساخته شده.

ميدان اميرچخماق يزد

نخل معروف يزد

خوب است بدانيد نخلي 450 ساله كنار تكيه قرار دارد. اين نخل كه از وسايل عزاداري و تابوت نمادين امام حسين ع است، در كنار تكيه قرار گرفته و منتظر است تا هر ساله پيش از آغاز دهه محرم سياه‌پوش شود و اشياي تزئيني رويش قرار بگيرد. مسجد و تكيه امير چخماق از نظر وسعت، زيبايي و قدمت، پس از مسجد جامع يزد در مقام دوم قرار دارد و اين رو آن را مسجد جامع نو نيز مي‌نامند.

ميدان اميرچخماق يزد

چطور برويم؟

ميدان امير چخماق در مركز شهر قرار دارد. از اين‌رو تاكسي‌ها و اتوبوس از اين محدوده عبور مي‌كند و افزون بر آن به اندازه‌اي مشهور است كه هرگز گم نخواهيد شد. همچنين مي‌توانيد از يكي از خانه‌هاي دوچرخه، دوچرخه كرايه كنيد و ركاب زنان به ميدان امير چخماق برويد.

ميدان اميرچخماق يزد

زمان بازديد

تكيه امير چخماق 3 طبقه دارد كه مي‌توانيد با خريدن بليت از يك طبقه آن ديدن كنيد. از 8 صبح تا 8 شب مي‌توانيد وارد تكيه شويد. البته در زمستان كمي زودتر درهاي تكيه را مي‌بندند. با اين حال مي‌توانيد در هر ساعت از شبانه روز از بناهاي دورتا دور ميدان بازديد كنيد. بهترين زمان ديدن مجموعه امير چخماق، هنگام طلوع و غرب خورشيد است. بازي نور و رنگ و سايه ابهت زيادي به بناها مي‌دهد. شب‌ها نيز به دليل اينكه شهروندان يزدي به امير چخماق مي‌آيند و تفريحات خانوادگي مي‌كنند، منظره دوست داشني و ديدني ايجاد مي‌شود. دور تا دور امير چخماق نورپردازي دارد و چشم‌انداز زيبايي از بناها و محيط اطراف ايجاد مي‌كند. غروب‌ها را پر ازدحام‌تر خواهيد يافت.

ميدان اميرچخماق يزد

هميشه باز است

ميدان امير چخماق در مركز شهر قرار دارد و مراكز تجاري سنتي شهر همان حواليست. صبح‌هاي زود، امير چخماق را خلوت‌تر خواهيد ديد. ميدان امير چخماق هميشه باز است و مي‌توانيد از آن و از اجزاي تشكيل دهنده‌اش بازديد كنيد. اما بازديد از درون بناي تكيه طبق ساعات خاصي انجام مي‌شود. شب‌ها نمي‌توانيد از داخل تكيه ديدن كنيد. همچنين بايد بدانيد تكيه امير چخماق در تعطيلات رسمي به مناسبت عزاداري بسته است. البته در روزهاي عاشورا و تاسوعا مي‌توانيد مراسم نخل‌گرداني را در اين ميدان و جلوي تكيه تماشا كنيد.

ميدان اميرچخماق يزد

نكات مهم در بازديد از ميدان امير چخماق

با اينكه بناي تكيه امير چخماق 3 طبقه است، فقط امكان بازديد از يك طبقه وجود دارد و از آنجايي كه پديده فوق العاده‌اي در داخل تكيه انتظارتان را نمي‌كشد، مي‌توانيد از بازديد آن صرف نظر كنيد و به ديدن ظاهر بيروني بنا و فضاي كلي ميدان بسنده كنيد. به تازگي چند شهيد گمنام كه در جنگ ايران و عراق به شهادت رسيده‌اند در ميدان امير چخماق به خاك سپرده شده‌اند. اگر بناي يادبود آنها نظرتان را جلب كرد، بدانيد كه به مقبره‌اي تاريخي نمي‌نگريد و اين بنا تازه‌ساز به شمار مي‌آيد.

ميدان اميرچخماق يزد

چي بخريم؟

در بازارچه كنار ميدان امير چخماق مي‌توانيد منسوجات سنتي  بخريد. ترمه براي روميزي، لُنگ براي حمام، كيسه براي لايه برداري پوست و دستمال يزدي براي نظافت و گردگيري پيشنهاد ما به شماست. همچنين بستني فروشي‌هاي دور ميدان امير چخماق باكيفيت‌ترين بستني‌هاي يزدي را عرضه مي‌كنند. خودتان را ميهمان كنيد. بنگاه شيريني سازي حاج خليفه علي رهبر نيز همان حواليست. از آنجا شيريني بخريد. شيريني‌هاي اين فروشگاه برند است و با بسته بندي خاصي عرضه مي‌شود. روي قوطي‌ها و جعبه‌هاي شيريني عكس‌هاي سبيل از بناگوش دررفته حاج خليفه علي رهبر و شركايش را مي‌توانيد ببينيد.

ميدان اميرچخماق يزد

ميدان اميرچخماق يزد

كباب بخوريد

زير تكيه امير چخماق، كباب فروشي خوبي دارد. كباب‌هاي عالي و جگرهايي كه مي‌فروشد دل از گردشگران مي‌ربايد. حتما كباب و جگر بخوريد. بازديد از اين مجموعه براي افراد با نيازمندي‌هاي خاص موردي ندارد. عبور ويلچر در طبقات دوم و سوم امكان پذير نيست. با اين حال بدون نياز به بالا رفتن از بناهاي پله دار، جاذبه‌هاي زيادي براي بازديد وجود دارد.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۴۴:۲۶ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :