مجله دلتا

داستان كوهي كه شعله‌ور است

آتش جاويدان در كوهي كه هرگز خاموش نمي‌شود! تشكوه رامهرمز را در برنامه سفر بگنجانيد.
تشكوه رامهرمز

كوهي را در نظر بگيريد كه عين اجاق خوراك پزي از هر جايش شعله‌اي روشن است و به هر سو زبانه مي‌كشد! نه اين صحنه‌اي از فيلم‌هاي تخيلي نيست! حقيقتي است كه وجود دارد. باورتان نمي‌شود؟ به ديدار تشكوه در رامهرمز برويد تا به چشم خودتان ببينيد كه در دنيا كوهي وجود دارد كه شعله‌ور است و شعله‌هايش را هيچ آتش‌نشاني نمي‌تواند خاموش كند. آتشي جاويدان! با مجله گردشگري دلتا همراه باشيد تا با هم به تشكوه ، اين كوه آتشين سفر كنيم و غرق در حيرت، از زيبايي‌هاي آن لذت ببريم.

تشكوه رامهرمز

تشكوه كجااست؟

تشكوه يا كوه آتشين از جاذبه‌هاي گردشگري رامهرمز در استان خوزستان است. تشكوه در فهرست ميراث ملي نيز ثبت شده ‌است. اين كوه در جاده رامهرمز به سمت رود زرد و در مسير خديجه و ماماتين بعد از روستاي گنبد لران قرار دارد. كوه آتشين از گذشته‌هاي دور تاكنون شبانه روز مي‌سوزد. از قديم مردم محلي اين كوه را «تشكوه» نام‌گذاري كرده‌اند.

تشكوه رامهرمز

چطور برويم؟

براي ديدن تشكوه بايد از شرق رامهرمز به سمت ماماتين حركت كنيد. در جاده رامهرمز به الفارس هم مي‌توانيد كوه آتشين را ببينيد. اين كوه در روستاي گنبد لران رامهرمز قرار دارد.

چرا اين كوه شعله‌ور است؟

 استان خوزستان روي دريايي از نفت و گاز قرار گرفته است.به گفته زمين شناسان دليل شعله‌ور شدن آتش از تشكوه، گوگرد موجود در زمين و متصاعد شدن گاز طبيعي از عمق زمين به سطح آن است. گازهاي هيدروكربوري از لايه‌هاي مختلف زمين عبور مي‌كنند و از هر درز و شكافي در سطح زمين به بيرون نشت كرده و شعله‌ور مي‌شوند؛ به طوري كه هنگام شب، نور سوختن اين گاز بيشتر ديده مي‌شود. نكته جالب توجه اين است كه در مجاورت تشكوه به دليل وجود گاز متصاعد شده در هوا نمي‌توان آتش ديگري روشن كرد.

تشكوه رامهرمز

برادر دوقلوي تشكوه

غير از تشكوه در نزديكي شهر صنعتي اميديه و منطقه آغاجاري هم كوهي وجود دارد كه مردم محلي آن را كوه سوخته مي‌نامند. از لابه‌لاي خاك و سنگ‌هاي كوه سوخته زبانه‌هاي آتش بيرون مي‌آيد و دود سياهي روانه آسمان مي‌شود. تيرگي اين دود باعث مي‌شود تا فضاي اطراف چشمه‌هاي آتش اين كوه نيز سياه رنگ به نظر برسد. كوه سوخته كوچك‌تر از تشكوه است و رنگ سياهش آن را از سلسله جبال اطراف مجزا كرده است. در قله كوه در اثر زمين لغزش يا رانش زمين شكاف عميقي وجود دارد كه دهانه اصلي خروج گاز بوده و آتش از درون آن شعله‌ور است.

تشكوه رامهرمز

يك آزمايش بامزه

اگر در گوشه و كنار تشكوه گودالي كوچك حفر كنيد، مي‌بينيد كه بلافاصله گاز طبيعي از گودال بيرون مي‌آيد و بعد از آن، به چشم خودتان مي‌بينيد كه چطور از همان گودال كوچك خودتان شعله زبانه مي‌كشد!  همچنين جالب است بدانيد كه در اين منطقه، هيچوقت موفق نخواهيد شد كبريت و يا فندكي را روشن كنيد. مگر اينكه گازي كه متصاعد مي شود تمام شود. زيرا گازهايي كه متصاعد مي شوند تركيب هواي اطراف را بهم زده و زور اكسيژن موجود به اين گاز نمي رسد و بنابراين به هيچ وجه آتش ديگري در اين منطقه روشن نخواهد شد.

تشكوه رامهرمز

نكات مهم براي بازديد از تشكوه

زيبايي كوه در شب هزار برابر روز است. جوري برنامه ريزي كنيد كه چشم انداز شب را ببينيد. شعله‌هايي براي كباب كردن جوجه كباب شما يا سرخ كردن ذغال قليان‌تان انجا نيستند! فقط ببينيد، عكس بيندازيد و لذت ببريد. سعي نكنيد از شعله‌ها استفاده يا آنها را خاموش كنيد. مسير دسترسي به تشكوه تقريبا دشوار است. در طول راه احتمالا تابلوهاي زيادي نخواهيد ديد. بنابراين حتما از اپليكيشن‌هاي مسيرياب يا راهنماي محلي كمك بگيريد. آن اطراف امكانات رفاهي و گردشگري خاصي نيست. نيازهاي خود را از نزديك‌ترين شهر تهيه كنيد. پوشيدن لباس خنك توصيه مي‌شود. همچنين بهترين فصل براي بازديد از اين جاذبه طبيعي منحصر به فرد، فصل پاييز است.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۳۱:۱۶ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :