گردشگري دلتا

متين آباد، جايي كه زمين به آسمان دوخته شده

اكوكمپ كويري متين آباد يكي از زيباترين كويرهاي ايران است.
كوير متين آباد

در آسمان غرق شويد و با ستاره‌ها پچ پچ كنيد. گرماي خورشيد و خنكاي نسيم را روي پوستتان حس كنيد و زندگي را با همه وجود به ريه بكشيد. اينجا اكوكمپ كويري متين‌ آباد، جايي براي تازه شدن و لذت بردن است. آسمان فيروزه‌اي اينجا به زمين طلايي رنگش دوخته شده و امكانات رفاهي سازگار با محيط‌زيست، براي گردشگران موقعيتي را پديد آورده كه از طبيعت بكر كوير، بي‌نهايت لذت ببرند و خاطره‌اي به يادماندني بسازند. كوير متين ‌آباد سرزمين تضادهاي دوست داشتني است و همين، تا به اين اندازه محبوبش كرده. با مجله گردشگري پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به كوير متين آباد سفر كنيم.

كوير متين آباد

دوستدار محيط زيست است

سال 1391 بود كه اكوكمپ متين ‌آباد گشايش يافت تا از پتانسيل طبيعي كوير متين ‌آباد براي جذب گردشگر استفاده كند. اكوكمپ متين ‌آباد، نخستين كمپ طبيعي ايران است كه بر اساس گردشگري پايدار تاسيس شده. دوستدار محيط زيست است و براي اثبات اين ادعا، تلاش مي‌كند. استفاده از منابع انرژي تجديدپذير و ارزان، مديريت پسماند و احداث مزارع ارگانيك از جمله اقداماتي است كه مديران كمپ كوير متين ‌آباد انجام داده‌اند تا ثابت كنند دلشان براي محيط‌زيست مي‌تپد. اقامت در سراي سنتي به سبك كاروان‌هاي باستاني ايران، شب‌ماني زير آسمان پرستاره كوير و سياه‌چادرهاي عشايري و همچنين به سر بردن در كومه‌ها و آلونك‌هاي گلي با رختخواب و شمد ايراني، از جمله تجربه‌هاي متفاوتي است كه در كوير متين ‌آباد انتظارتان را مي‌كشد.

كوير متين آباد

جاذبه هاي كوير متين آباد

تفريحاتي مثل شترسواري در طبيعت، دوچرخه‌سواري روي تل‌ماسه‌ها، رصد ستارگان و پرنده‌نگري، ريلكسيشن و مراقبه در كوير از ديگر جاذبه‌هاي اكوكمپ كوير متين ‌آباد به شمار مي‌آيد. گردانندگان اكوكمپ كوير متين ‌آباد به هر بهانه‌اي جشن برپا مي‌كنند. جشن‌هاي تقويمي ايران باستان، جشن برداشت محصول و نوروز از جمله رويدادهايي است كه سبب مي‌شود در كوير متين‌ آباد شادماني دسته جمعي برپا شود. اكو كمپ كوير متين ‌آباد با تضادهاي دوست داشتني كه در رنگ‌ها، پوشش گياهي، جانوران و ژئومورفولوژي زمين دارد، يكي از بهترين گزينه‌هاي اكوتوريسم ايران به شمار مي‌رود و لذتي را كه از سفر به آنجا حاصل مي‌شود، فقط بايد تجربه كرد. براي اطلاعات بيشتر مي‌توانيد سايت اكوكمپ متين آباد را مطالعه كنيد.

كوير متين آباد

چطور برويم؟

براي گردشگران داخلي با خودروي شخصي اين مسير را پيشنهاد مي‌كنيم: از تهران وارد اتوبان قم شويد. سپس راه اتوبان كاشان را در پيش گيريد. پس از پشت سر گذاشتن كاشان، از خروجي بادرود، از اتوبان خارج شويد. از مسير بادرود پيش رويد و حدود 10 كيلومتر بعد به شهرستان بادرود مي‌رسيد. به راه خود ادامه دهيد و روستاهاي خالدآباد و ده‌آباد را رد كنيد. در مجموع 6 كيلومتر بعد از بادرود، به كوير متين ‌آباد مي‌رسيد.

كوير متين آباد

به چقدر زمان نياز داريم؟

اكوكمپ كوير متين‌ آباد را نمي‌شود يك ساعته يا دو ساعته ديد! بايد دست كم يك شب و يك روز در كوير ماند و از شب و روز و طلوع و غروب و گرما و خنكايش لذت برد. پيشنهاد ما به شما رسيدن به اكوكمپ در ساعات پاياني روز، تماشاي غروب خورشيد كوير و بازي رنگها و سايه‌ها، اقامت در سكونتگاه و يا چادرهاي كمپ، تماشاي ستارگان با تلسكوپ، خوابيدن زير آسمان شب، تماشاي طلوع خورشيد كوير، شتر و دوچرخه سواري، گشت زدن در مزرعه ارگانيك و …. است كه همه اينها دست كم به دو روز و يك شب زمان نياز دارد. بهترين فصل براي كويرنوردي نيز بهار و پاييز است.

كوير متين آباد

كي برويم بهتر است؟

در زمستان و تابستان، سختي آب و هوا نمي‌گذارد از تمام لذت‌هاي كوير بهره‌مند شويد. در مناسبت‌هاي تقويمي مثل شب يلدا، عيد نوروز، مراسم آئيني قاليشويي مشهد اردهال، عاشورا و …. كمپ كويرمتين آباد شلوغ‌تر است. زيرا مديران كمپ، خود به برگزاري آئين‌هاي مرتبط با اين رويدادها مي‌پردازند. افزون بر آن، بسياري از گردشگران داخلي ترجيح مي‌دهند تعطيلات پايان هفته را در كمپ كوير متين آباد بگذرانند. بنابراين جمعيت بيشتري روانه متين‌ آباد مي‌شوند. اردي‌بهشت ماه نيز جاذبه كوير به دليل پوشش گياهي حواشي آن و همچنين آب و هواي فرح بخشش دوچندان مي‌شود. آئين سنتي گلاب گيري قمصر نيز كمك مي‌كند تا جمعيت بيشتري جذب كوير شوند.

كوير متين آباد

نكات مهم  در بازديد از كوير متين آباد

بار و بنديل اضافي با خود به اكوكمپ كوير متين‌ آباد نبريد. همراه داشتن بلوز آستين بلند و شلوار لازم است. همچنين كلاه لبه‌دار، عينك آفتابي و كرم ضد آفتاب با خود همراه داشته باشيد. اگر مي‌خواهيد در چادرهاي عشايري اقامت كنيد، ملحفه، مسواك، حوله و وسايل بهداشت ببريد. كفش مناسب بپوشيد. كفش مناسب كفشي است كه جلويش بسته باشد. پاشنه نداشته باشد و شن‌هاي كوير به راحتي داخلش نشود. مراقب طبيعت و ساكنينش باشيد. به جز ردپا چيزي به جاي نگذاريد و به جز عكس، چيزي همراه خود نبريد. آلودگي صوتي ايجاد نكنيد. جيغ نكشيد. بلند بلند حرف نزنيد و سكوت طبيعت را رعايت كنيد. آلودگي صوتي مي‌تواند ديگر موجودات زنده ساكن كوير را دچار اختلال كند.

كوير متين آباد

فقط از آب لوله‌كشي درون كمپ كوير متين ‌آباد استفاده كنيد. به حيوانات غذا ندهيد. پيش از ساعت 12 ظهر، محل اقامت خود را تخليه كنيد و آن را تحويل دهيد. كفش‌هاي خود را حتما داخل چادر يا كومه ببريد و حتي يك دقيقه هم آنها را در حالي كه پايتان نيستند، رها نكنيد. اگر بدانيد عقرب‌ها و مارها عاشق بوي جوراب هستند و از نشستن درون كفشتان لذت مي‌برند، اين نكته را بيشتر جدي خواهيد گرفت. به فرهنگ بومي ساكنان كوير احترام بگذاريد. جهت استفاده از تفريحات جانبي كمپ، با پذيرش هماهنگ كنيد و تا مي‌توانيد در مصرف آب و برق و انرژي صرفه‌جويي كنيد.

كوير متين آباد

 نكات مهم براي افراد با نيازمندي‌هاي خاص

افراد با نيازمندي‌هاي خاص به شرط داشتن لازم مورد نيازشان مي‌توانند به اين سفر بروند.  اقامتگاه‌ها پله ندارد و براي تردد ويلچر مناسب است. همچنين خانواده‌هاي داراي فرزند اوتيسم نيز به راحتي مي‌توانند به اين سفر بروند و در كنار فرزندشان از آن لذت ببرند. تجربه كردن كوير، به افزايش شناخت و آگاهي اين كودكان نسبت به محيط كمك مي‌كند.

كوير متين آباد


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۴۵:۲۹ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :