گردشگري دلتا

لذت خوردن كوفته تبريزي آن هم وسط حمام!

در حمام خوردني خورده‌ايد؟ به حمام نوبر برويد و ببينيد چه لذتي دارد!
حمام نوبر

تا به حال در حمام كوفته تبريزي خورده‌ايد؟ چاي در استكان لب طلايي كمر باريك چطور؟ به حمام نوبر تبريز برويد. روي تخت‌ بنشينيد. به مخده لم بدهيد و هر آنچه از اغذيه و اشربه لذيذ دلتان مي‌خواهد نوش جان كنيد. حمام نوبر يك حمام ايراني و تاريخي متعلق به ابتداي قرن 19 است كه با حفظ ويژگي‌ها و ظاهر پيشين خود، در كاربري متفاوت به حياتش ادامه مي‌دهد. اين حمام كه در فهرست ميراث ملي نيز به ثبت درآمده، اكنون به عنوان سفره‌خانه سنتي فعاليت مي‌كند و آماده است تا جذاب‌ترين خاطرات سفر را براي گردشگران رقم بزند. با مجله گردشگري دلتا همراه باشيد تا با همديگر به حمام نوبر برويم و از جذابيت‌هاي آن به وجد بياييم.

در حمام نوبر چه خبر است؟

در اين حمام- رستوران، موسيقي آذري نواخته مي‌شود و ميهمان‌داران همگي لباس سنتي آذربايجان با آن كلا‌ه‌هاي خزدار بزرگ بر تن كرده‌اند. هر جايي را نگاه كنيد، نمادي ايراني براي حيرت كردن و لذت بردن خواهيد ديد. اينجا حمام ايراني نوبر است. جايي كه تا چند ده سال پيش به عنوان مكاني عمومي براي نظافت مورد استفاده قرار مي‌گرفت. اما هم اكنون به عنوان سفره‌خانه و قهوه‌خانه آماده است تا ميهمانانش را به تجربه‌اي تكرار نشدني دعوت كند. كاربري‌ حمام نوبر كه عوض شد، نامش نيز تغيير كرد و اكنون به نام سفره خانه سنتي شهريار فعاليت مي‌كند.

تغيير كاربري يعني اين!

قسمت گرم‌خانه حمام  اكنون تبديل به قهوه‌خانه شده و افزون بر سرويس معمول قهوه‌خانه‌ها، انواع دمنوش‌هاي گياهي را نيز به ميهمانان خود ارائه مي‌دهد. ديگر قسمت‌هاي حمام ايراني نيز تبديل به سفره‌خانه شده است و انواع غذاهاي خوشمزه ايراني و آذري را براي ميهمانان خود تدارك مي‌بيند. پشت بام حمام ايراني نوبر نيز به فضايي براي نقالي و پرده‌خواني تبديل شده است. حمام ايراني نوبر را مي‌توان از جمله باشكوه‌ترين بناهاي بازمانده از اواسط دوره قاجاريه معرفي كرد. شهرت اين حمام به دليل طاق‌هاي گنبدي باشكوه و مقرنس‌كاري شده درونش است. حمام ايراني نوبر با استفاده از آجر، ملات، گچ و سنگ تراش خورده در ستون‌ها ساخته شده است.

حمام نوبر

چطور برويم؟

حمام نوبر در مركز شهر قرار دارد. اگر مي‌خواهيد با اتوبوس خودتان را به اين حمام كهنسال برسانيد، بايد در ايستگاه ميدان ساعت از اتوبوس‌هاي بي‌آرتي پياده شويد. اگر از خطوط مترو استفاده مي‌كنيد، ايستگاه متروي ميدان ساعت نزديك‌ترين مسير دسترسي شما به اين مكان است. طبق پيشنهاد سفري كه برايتان تدارك ديده‌ايم، پس از بازديد از ميدان ساعت و موزه شهرداري، و پيش از آنكه خيابان تربيت را درنورديد، زماني را براي استراحت در حمام ايراني نوبر و صرف خوراكي سبك يا مفصل اختصاص دهيد. حمام دقيقا نبش خيابان تربيت و امام خميني قرار دارد.

حمام نوبر

نكات مهم در بازديد از حمام نوبر

اگر به نيت خوردن غذاي خوشمزه و اصيل ايراني به حمام مي‌رويد، بايد بدانيد از11صبح تا5عصر مي‌توانيد در سفره‌خانه ناهار ميل كنيد. از7غرروب تا11:30شب نيز سفره‌خانه آماده است تا با غذايي لذيذ شام شما را تدارك ببيند. قهوه‌خانه نيز از11صبح تا 11:30 شب آماده پذيرايي از ميهمانانش است. در زماني كه مسافرت‌ها به تبريز اوج مي‌گيرد، يعني بازه بيست روزه تعطيلات نوروزي و همچنين در تابستان‌ها، بازديدكنندگان حمام ايراني نوبر نيز افزايش مي‌يابند. افزون برآن، در تعطيلات آخر هفته نيز سفره خانه را پرجمعيت خواهيد ديد. در همه365روز سال، حتي روزهاي تعطيلات رسمي به مناسبت عزاداري، اين حمام سنتي را باز و آماده خدمات خواهيد يافت. حواستان باشد از12شب تا11صبح فردايش، درهاي حمام ايراني نوبر به روي بازديدكنندگان بسته خواهد بود.

بايد و نبايدها

از سيگار كشيدن در حمام  خودداري كنيد. عكس‌برداري مانعي ندارد. به مظاهر فرهنگي كه در گوشه و كنار حمام قرار دارد دقت كنيد. پيشنهاد مي‌كنيم دمنوش‌هاي ايراني و همچنين غذاهاي سنتي را در اين رستوران تست كنيد. براي تجربه كردن فضاي كاملا ايراني، پيشنهاد مي‌كنيم تخت و مخده را براي نشستن انتخاب كنيد. به متكاهاي بزرگ كه به عنوان پشتي مورد استفاده قرار مي‌گيرند، مخده مي‌گويند. اگر مي‌خواهيد روي تخت بنشينيد بايد بدانيد لازم است كفش‌تان را در بياوريد. از اين رو رعايت بهداشت پا ضروري به نظر مي‌رسد.

 


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۴۰:۳۸ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :