مجله دلتا

به كابل جان سلام

كابل شهري ديدني و دوست داشتني است.
كابل

آيا شما هم از آن دسته افرادي هستيد كه مايليد در باره  افغانستان بيشتر بدانيد؟ آيا تصوري درباره كابل و زيبايي‌هاي آن داريد؟ آيا مي‌دانيد كابل يكي از زيباترين، معصوم‌ترين و متفاوت‌ترين پايتخت‌هاي جهان است؟ با مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم در كابل، پايتخت افغانستان گردش كنيم و زيبايي‌هاي آن را ببينيم.

كابل

كابل كجااست؟

كابل در قسمت مركزي افغانستان قرار دارد. اين شهر كوهستاني است. يعني بيشتر از نصف (۵۶.۳٪) آن را كوه‌ها و دشت‌هاي ناهموار كوهستان هندوكش تشكيل مي‌دهد. اين شهر نسبت به تهران خيلي خلوت است. كمي بيشتر از 3 ميليون نفر جمعيت دارد!

كابل

تاريخ كابل

كابل يكي از شهرهاي بسيار قديمي در آسيااست. اين شهر از ديرباز بر سر مسير شرق به غرب جهان قرار داشته و از اين رو از موقعيتي استراتژيك برخوردار بوده است.

كابل

كابل همواره يكي از ناآرام‌ترين شهرهاي افغانستان بوده و در طول ساليان دراز، همواره عرصه نبرد گروه‌هاي مختلف بوده است. همين موضوع سبب شده از قافله رشد و تكنولوژي و توسعه، كمي عقب بماند.

كابل

 همه چيز درباره وضعيت شهر

اين شهر همراه با قندهار، هرات و مزار شريف توسط بزرگراه‌هاي حلقوي كه در سرتاسر كشور امتداد يافته وصل شده است. كابل مملو از اماكن تاريخي، مساجد، زيارتگاه‌ها، باغ‌هاي تاريخي و دروازه‌هاي مشهور، شاعراي نامي و نويسنده‌‌هاي بلند پايه است.

كابل

كابل متشكل از اقوام گوناگوني است. اقوام تاجيك، پشتون و هزاره با مذاهب گوناگون در اين شهر زندگي مي‌كنند.

از آنجايي كه شهر كوهستاني است، دماي هوا در زمستان حتي تا منفي 20 درجه سانتي‌گراد نيز مي‌رود. در حالي كه در تابستان بيشترين حد گرما حدود 38 درجه است.

كابل

 دريا يا رودخانه؟ مساله اين است!

كابل يك رودخانه دارد كه به نام درياي كابل ياد مي‌شود و كوهاي پغمان سرچشمه مي‌گيرد. اين رودخانه از مركز شهر عبور مي‌كند و به تنهايي يكي از ديدني‌هاي آن به شمار مي‌رود.

كابل شهر ثروتمندي است! معادن غني از سنگ‌هاي قيمتي دارد. معادن لاجورد و ياقوت اين شهر مشهورند.

اقتصاد شهر

پايتخت افغانستان باغ‌هاي ميوه زيادي دارد. پاييز فصل برداشت محصولات باغي است. انگور و انواع ميوه‌هاي هسته دار از محصولات باغي كابل به شمار مي‌‎روند. گندم، جو و ماش نيز از عمده‌ترين محصولات زراعي هستند. بيش از 90 درصد اقتصاد كابل، در بخش زراعت و دامداري قرار دارد. از اين رو توليد محصولات چرمي نيز يكي از مشاغل مهم در اين شهر به شمار مي‌رود.

كابل

 جاهاي ديدني كابل

كابل شهري تاريخي است. از اين رو آثار باستاني و جاهاي ديدني زيادي دارد. باغ بابر، قرغه، باغ بالا، باغ وحش، مقبره نادرشاه، نگارستان ملي، موزه كابل،آرشيو اسناد ملي،بناي  زيارت عاشقان و عارفان، قصر دارالامان، كوچه كاه فروشي، بالاحصار و ديوار شهر، موزه ملي، مسجد شاه دوشمشيره، كوچه آنتيك فروشي برخي از ديدني‌هاي اين شهر هستند.

كابل

رسانه‌هاي اجتماعي در مركز افغانستان

پايتخت افغانستان يكي از فعال‌ترين شهرها در حوزه مطبوعات و رسانه است. شايد براي شما جالب باشدكه ١٣۴ رسانه گروهى شامل ( آژانس خبرى، تلويزيون، راديو، روزنامه، هفته نامه، دوهفته نامه، ماهنامه و مجله) در پايتخت افغانستان فعال هستند.

كابل

هم اكنون در اين شهر ٣٠ كانال تلويزيونى،34 دستگاه راديويي، ١۴ روزنامه ، ٣٧ هفته نامه، ۴ نشريه دو هفته نامه،۴ نشريه ماه نامه، ۴ مجله و 8  آژانس خبري فعاليت دارند .

كابل

غذاهاي محلي

مشهورترين غذايي كه در پايتخت افغانستان مي‌توانيد پيدا كنيد، كابلي پلو يا قابلي پلو است. در همين مجله دلتاي خودمان مي‌توانيد دستور پخت آن را جست و جو كنيد.

كابل

نقشه افغانستان كه محصولات باغي هر استان را نشان  مي‌دهد


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۱۸:۲۰ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :