گردشگري دلتا

هزار دره و حتي بيشتر

هزار دره مثل يك مخمل سبز با طراوت و زيباست

هزار دره

تركمن صحرا محدوده‌اي عجيب است. جنگل و دريا، كوه و بيابان را يكجا دارد. بيهوده نيست كه ايران كوچك ناميده مي‌شود. هزار دره و قبرستان خالد نبي يكي از ديدني‌هاي مهم اين محدوده از ايران است كه در كنار مردمان تركمن صحرا، اسب و موسيقي دلرباي عشايري گردشگران زيادي را به سوي خود مي‌كشاند. با مجله گردشگري دلتا همراه باشيد تا با هم به تركمن صحرا و هزار دره اعجاب انگيزش سفر كنيم.

هزار دره

هزار دره كجاست؟

هزار دره در تركمن صحرا قرار دارد. تركمن صحرا در استان گلستان است. تركمن صحرا منطقه‌اي در استان گلستان است كه شهرهايي مثل گنبد كاووس، بندر تركمن و روستاهايي در شمال كلاله را در برمي‌گيرد. اين منطقه يكي از منحصربه‌فردترين

 هزار دره در مسير قبرستان خالد نبي قرار دارد كه سنگ قبرهاي عجيبش يكي از ديدني‌ترين مقاصد گردشگري ايران است. تپه ماهورهاي هزار دره رويايي است و به ويژه در بهار و تابستان اغواگري مي‌كند.

هزار دره

قبلا دريا بوده!

تپه ماهورهاي تخم مرغي شكل هزار دره در شمال تركمن صحرا قرار دارد. اين تپه‌ها دركنار روستاي هدف گردشگري گچي سو بالا واقع شده است. جنس خاك اين تپه ماهور ها از خاك رس است كه از ارزشمندترين خاك‌ها به شمار مي‌رود. در بين اين تپه ماهورها دره‌هاي باريك و كم ارتفاع با جاده‌هاي خاكي فراوان وجود دارد كه به همين دليل هزار دره نام گرفته است. اين محدوده با نوار مرز كشور تركمنستان 45 كيلومتر فاصله دارد. گفته مي‌شود زماني اين منطقه دريا بوده است!

هزار دره

مقبره و قبرستان خالد نبي

از ميان پيچ و خم‌هاي هزار دره كه عبور كنيد، به كوهي به نام «گوگجه داغ» مي‌رسيد. مقبره‌اي پر از روايت بر فراز اين كوه جاي گرفته. اينجا همان زيارتگاه خالد نبي است كه در گورستاني به همين نام قرار دارد. وقتي اينجا مي‌رسيد، بي‌اغراق، حس مي‌كنيد ميان تابلو نقاشي ايستاده‌ايد. حس مي‌كنيد هر قدمي كه برمي‌داريد بر روي بوم‌ نقاشي اتفاق مي‌افتد. ميزان زيبايي طبيعت به قدري است كه مي‌خواهيد تمام تپه ماهورها و دره‌ها را بالا و پايين برويد، گل‌هاي زرد را ببوييد و هر تكه ‌سنگي را كه ديديد در آغوش بكشيد. طبيعت اطراف زيارتگاه خالدنبي، جايي كه يك طرف‌تان تپه‌ماهورهاي سبزرنگ و طرف ديگر هزاردره‌ها چشمان‌تان را جادو مي‌كنند.

هزار دره

چطور برويم؟

براي رفتن به هزار دره بايد به استان گلستان سفر كنيد و راهي شهرستان كلاله شويد. در 55 كيلومتري كلاله، مسير فرعي روستاي گچي سو بالا را در پيش بگيريد. بعد از روستا، كم كم مي‌توانيد چشم انداز تپه ماهورهاي سبز مخملي را ببينيد.

هزار دره

نكات مهم در بازديد از هزار دره

در بازديد از هزار دره بايد مقادير زيادي پياده روي كنيد. بنابراين پوشيدن كفش راحت، كرم ضد آفتاب و عينك دودي و همچنين كلاه لبه دار ضروري به نظر مي‌رسد. همچنين بهتر است از ديگر جاذبه‌‎هاي اطراف نيز ديدن كنيد. قبرستان خالد نبي با آن سنگ قبرهاي مرموزش را ببينيد. براي آبشار كبودوال برنامه ريزي كنيد. برج قابوس را ببينيد و از ديدن سبك زندگي عشاير تركمن لذت ببريد. مي‌توانيد اسب سواري و حتي شب ماندن در آلاچيق‌هاي صحرانشينان تركمن را نيز تجربه كنيد. اين سفر براي افراد با نيازمندي‌هاي خاص چندان توصيه نمي‌شود. رفتن به جزيره آشوراده نيز يكي از پيشنهادات ما به شماست. شب ماني در اقامتگاه‌هاي بومگردي كه زير نظر سازمان ميراث فرهنگي است، مي‌تواند حس خوبي به شما دهد و تجربه‌هاي جذاب‌تري برايتان خلق كند. خريدن زيورآلات تركمني و روسري‌هاي هزار رنگ و نقش زنان تركمن را به شما توصيه مي‌كنيم.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۴ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۱۳:۲۵ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :