گردشگري دلتا

موزه كليساي وانك و محله دلرباي جلفا

كليساي وانك در اصفهان يكي از ديدني‌هاي جذاب اين شهر است.
كليساي وانك

كليساي وانك 400 ساله كه گل سرسبد محله باستاني جلفا است، يكي از جاذبه‌هاي پرطرفدار اصفهان به شمار مي‌رود. بارزترين ويژگي كليساي وانك كه معماري ارمني و ايراني را درهم آميخته، نقاشي‌هاي ديواريش است كه همه قسمت‎هاي داخلي نمازخانه كليسا را آراسته و با استفاده از رنگ روغن و آب طلا، داستان‌هاي مذهبي كتب مقدس عهد عتيق و جديد را به تصوير كشيده است. با مجله گردشگري پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به محله دلرباي جلفاي اصفهان و موزه كليساي با ابهت و زيباي آن سفر كنيم.

كليساي وانك

كوچك‌ترين انجيل دنيا اينجاست

ديدن كوچك­ترين انجيل دنيا، مشاهده حكاكي جمله‌اي از تورات روي تار موي منسوب به دختري 18 ساله با ميكروسكوپ، و ديدن بيش از 1200 شي تاريخي در موزه كليساي وانك جذابيت خاصي دارد. كليساي وانك از قسمت‌هاي مختلفي مانند برج ساعت، برج ناقوس، موزه، نمازخانه، چاپخانه و كتابخانه تشكيل شده است.

كليساي وانك

تاريخ كليساي وانك

در زمان شاه عباس، گروه زيادي از ارامنه، از سرزمين‌هاي اصلي خودشان به سوي اصفهان كوچانده شدند. شاه عباس اول با ارامنه به نيكويي رفتار كرد و از املاك خاصه خود، زمين‌هاي جنوب غربي زاينده رود را در اختيار آنها گذاشت تا در آن محدوده اسكان يابند. محله‌اي كه ارمنيان در اين زمين‌ها برپا نهادند، جلفا ناميده شد. ارمنيان جلفا كه مقيم اصفهان شده بودند، اين حق را داشتند كه آزادانه مراسم ديني و عبادي برپا دارند و كليسا بسازند و طبق سنن مذهبي خودشان زندگي كنند.

كليساي وانك

ديوارنگاره‌هاي كليساي وانك

ديوارنگاره‌هاي تالار نمازخانه كليساي وانك برگرفته از متون انجيل مقدس هستند و تصاويري از بدو تولد تا عروج عيسي را به تصوير كشيده‌اند. نگاره‌هايي از روز رستاخيز، بهشت و جهنم و داستان خلقت آدم و حوا نيز روي ديوارها و دورتا دور سقف گنبدي نمازخانه كليسا كشيده شده‌اند. طلاكاري و تذهيبي كه براي آراستن اين كليسا به كار رفته، از همه كليساهاي ارامنه چشم نوازتر است. كليساي وانك از نظر پلان، از روي سنت استپانوس در جلفاي آذربايجان ساخته شده است.

شايد با ديدن نماي ساده و آجري كليسا نا اميد شويد. اما درون آن به اندازه‌اي هنر و زيبايي را در آميخته كه شگفت زده خواهيد شد. نقاشي‌هاي پر ابهت و باشكوه رنگ روغن درون كليسا روي گچ به تصوير درآمده و گفته مي‌شود ساخت بناي اصلي 9 سال به درازا كشيده است. كليساي وانك را كليساي آمنا پركيج مقدس و همچنين كليساي سن سور نيز مي‌نامند. كليساي وانك در زبان ارمني به معني كليساي اعظم است و در گذشته اين كليسا وظيفه تربيت كشيش را عهده دار بوده است.

نخستين چاپخانه ايران در كليساي وانك

چاپخانه كليساي وانك نخستين چاپخانه ايران و حتي خاورميانه به شمار مي رود. خليفه اعظم ارمنيان جلفاي اصفهان، حدود 400 سال پيش در سفرش به اروپا با چاپ كتاب آگاه شد و در صدد برآمد در محله جلفاي اصفهان نيز چاپخانه احداث كند. دستگاه هاي چاپ و محصولاتي كه از اين دستگاه ها بيرون آمد هم اكنون در چاپخانه كليسا به بازديدكنندگان نشان داده مي‌شوند.

ارمنيان در زمان كوچ اجباريشان به اصفهان، ناگزير تمام دارايي خود را در سرزمينشان جا گذاشتند. اما نتوانستند از كتاب‌هاي بيشماري كه در خانه هايشان داشتند دل بكنند. بنابراين آنها را با سختي زياد همراه خود به اصفهان آوردند. اين كتاب‌ها اغلب دست نويس و از جنس پوست طبيعي بودند. حدود 150 سال پيش ارمنيان اصفهان قسمتي از كليسا را به كتابخانه اختصاص دادند و كتاب‌هاي جمع آوري شده را درون گنجه‌هاي چوبي چيدند.

كليساي وانك

كلكسيون انجيل‌هاي نفيس در كليساي وانك

موزه كليساي وانك با داشتن بيش از1200شي تاريخي مكاني جذاب و ديدني است. اشياي جالب و گران قيمتي در اين موزه نگهداري مي‌شود كه اغلبشان از سوي مردم اهدا شده‌اند. بسياري از اين اشيا در دنيا بي‌نظير هستند و تنها نمونه‌هاي موجود در نوع خودشان به شمار مي‌روند. مجموعه عالي و ارزشمندي از انجيل‌هاي نفيس نيز در اين موزه نگهداري مي‌شود. همچنين مجموعه فرامين سلطنتي از سوي پادشاهان وقت ايران به ارامنه از ديگر اسناد ارزشمند و قابل توجه موزه كليساي وانك به شمار مي‌رود.

كليساي وانك كانون ارتباط ارامنه اصفهان با ارامنه جهان است و امور اداري مربوط به ارمني‌ها در اين كليسا انجام مي‌شود. در طبقه دوم برج ساعت، ساعت بزرگي به وزن سيصد كيلوگرم نصب شده كه طنين ناقوس آن تا فاصله زيادي به گوش مي‌رسد. بناي يادبود قتل عام 1915 ميلادي ارمنيان از ديگر ديدني‌هاي كليساي وانك است.

كليساي وانك

چطور برويم؟

سرراست ترين مسير دسترسي به كليساي وانك، خيابان حكيم نظامي- چهارراه نظر شرقي و كوچه كليساي وانك است. همچنين از خيابان توحيد نيز مي‌توانيد پس از وارد شدن به خيابان نظر غربي به كليساي وانك برسيد.

كليساي وانك

نكات مهم براي بازديد

با سه پايه نمي‌توانيد از محوطه بيرون كليساي وانك عكاسي كنيد. درون فضاهاي كليسا وانك به شرط استفاده نكردن از فلاش مي‌توانيد عكاسي كنيد. همچنين امكان عكاسي از موزه و اشياي درون آن وجود ندارد. كليساي وانك گرچه جاذبه گردشگري است اما در درجه اول ماهيتي مذهبي دارد. بنابراين رعايت شئونات مذهبي توصيه مي‌شود. خوردن و آشاميدن در درون بناها مجاز نيست. امكان بازديد براي افراد با نيازمندي‌هاي خاص وجود دارد. در محله جلفا قدم بزنيد. قهوه‌هاي اين محله بي‌نظير است. در كافه‌ها و شربت‌خانه‌هاي عالي اين محله استراحت و خوراكي سبك

.ميل كنيد

كليساي وانك


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۱۳:۵۳ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :