گردشگري دلتا

كاخ اردشير، جايي پر از امنيت

كاخ اردشير بابكان 1800 سال قدمت دارد.

كاخ اردشير

فكرش را بكنيد، از در خانه‌ پاي‌تان را بيرون بگذاريد و جلوي خانه، يك درياچه كوچك و كلي سرسبزي و درخت ببينيد! اين موقعيت كاخ اردشير در فيروزآباد فارس است و روزگاري، ساكنان كاخ همين تصوير را هر روز جلوي محل زندگي خودشان مي‌ديدند. كاخ اردشير كاخي 1800 ساله است كه به تازگي به همراه چند اثر ديگر در فهرست ميراث جهاني يونسكو به ثبت رسيده. با مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به كاخ اردشير بابكان سفر كنيم.

كاخ اردشير

كاخ اردشير كجااست؟

كاخ اردشير در فيروزآباد استان فارس قرار دارد. استان فارس يكي از قديمي‌ترين نواحي گردشگري و تاريخي ايران است. پرونده تخت جمشيد، پاسارگاد، باغ ارم پيش‌تر در استان فارس به ثبت جهاني رسيده است. محور تاريخي فيروزآباد كه كاخ اردشير هم بخشي از آن است، به تازگي در فهرست ميراث جهاني به ثبت رسيده است. كاخ اردشير بابكان، در استان فارس، ۳ كيلومتري شهرستان فيروزآباد قرار گرفته است.

كاخ اردشير

نكات مهم درباره كاخ اردشير

كاخ اردشير بابكان كه برخي به آن آتشكده فيروز آباد نيز مي‌گويند قدمتي برابر 1800 سال دارد و از نخستين آثار معماري ساسانيان به شمار مي‌آيد. اين بنا با لاشه سنگ ساخته و در آن از ملات گچ استفاده شده است. تالارهاي تو در توي اين كاخ از ويژگي‌هاي منحصر به فرد آن به شمار مي‎رود و گچ بري‌ها در قسمت بالاي ديوارهاي داخلي همچنان سالم و نشان دهنده اوج هنر در شروع عصر ساساني است، هنري كه از گچ كاري هاي دوره هخامنشي الهام گرفته است.

كاخ اردشير

قسمت‌هاي مختلف كاخ

ساختار كاخ اردشير سه بخشي است. يك بخش آن ايوان رفيعي است كه چهار تالار بزرگ بر آن عمود شده‌اند. اين قسمت از طريق يك پلكان با بركه نزديك كاخ مرتبط بوده است. سه تالار داراي گنبد در پشت اين بخش قرار داشته كه با تالارها ارتباط دارند. بخش سوم شامل يك حياط و دو ايوان و چند تالار است.

نماي خارجي اين بنا نيز با نيم ستون هاي گچي زيبايي تزئين شده اند. مصالح استفاده شده در اين كاخ بيشتر از جنس سنگ و گچ بوده كه در زمانه خود مصالحي مهم و ارزشمند تلقي مي‌شده. برخي از باستان شناسان، اين بنا را نه كاخ اردشير، بلكه آتشكده فيروز آباد مي دانند، چون اين بناي باشكوه در كنار آب ساخته شده و احتمالا محلي براي پرستش آناهيتا، ايزدبانوي آب ها و همچنين ميترا بوده است. با اين حال برخي عقيده دارند كاخ اردشير در واقع محل اقامت رسمي پادشاه ساساني خارج از شهر اردشيرخوره بوده است.

كاخ اردشير

در محوطه كاخ اردشير آبگيري به چشم مي خورد كه يكي از دلايل اصلي اردشير و معماران او براي انتخاب محل كاخ به شمار مي‌رفت.

كاخ اردشير در 2 كيلومتري شهر اردشيرخوره يا همان فيروزآباد قرار دارد و برج و باروي حفاظتي ندارد. مساله اي كه نشان مي‌دهد اردشير اين كاخ را زماني ساخته است كه نيازي نداشت ملاحظات امنيتي و نظامي را در منطقه فيروزآباد رعايت كند

خود كاخ يك فضاي پذيرايي عمومي دارد كه از يك ايوان وسيع با اتاق هاي جانبي تشكيل شده و به يك فضاي گنبددار منتهي مي‎شود. در پشت فضاهاي گنبددار، حياطي ايوان دار با تالارهاي بزرگ شبيه به هم مي‎توان ديد..

كاخ اردشير

نكات مهم در بازديد از كاخ اردشير

از ريختن ذباله، نوشتن يادگاري و آسيب زدن به محيط خودداري كنيد. وسايل و تجهيزات مورد نياز را با خودتان ببريد. آن حوالي امكانات رفاهي چنداني وجود ندارد. از كندن خشت و گل‌هاي كاخ خودداري كنيد.

كاخ اردشير


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۰۹:۳۹ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :