گردشگري دلتا

بانمك‌‌ترين جاي ديدني ايران

كوه‌‎هاي اژدها و غار نمكي گرمسار شگفت انگيز است و تا نبينيد باورتان نمي‌شود!
غار نمك گرمسار

كوه‌هاي اژدها و غار نمك گرمسار را ديده‌ايد؟ بانمك‌‎ترين جاي ايران است! اين شوخي نيست. كاملا جدي و حقيقي است. كوه‌هاي اژدها و غار نمك بخشي از معادن نمك كوهدشت كهن گرمسار است كه امروزه به يكي از جاهاي پر طرفدار و جذاب گردشگري تبديل شده است. معادن نمك كوهدشت كهن، بزرگترين تونل‌هاي نمكي در خاورميانه به شمار مي‌روند. با مجله پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به معادن نمك گرمسار سفر كنيم.

غار نمك گرمسار

 غار نمكي كجااست؟

در فاصله ۱۵ كيلومتري غرب گرمسار و ۹۰ كيلومتري تهران در جاده‌هاي ايوانكي و گرمسار نزديك به ۲۷ معدن نمك وجود دارد. شما زماني كه از ايوانكي عبور مي كنيد تعدادي از اين تپه‌ها و مناظر آن ها را رويت خواهيد كرد. ۵۰۰ متر قبل از خروجي آزادراه قم و گرمسار يك خروجي در سمت راست قرار دارد كه براي رفتن به معدن بي‌نظير كوهدشت كهن مي‎بايست وارد آن شد. البته امروزه با در اختيار داشتن اپليكيشن‌هاي مسيرياب، نگران پيدا كردن مسير نباشيد.

غار نمك گرمسار

كي برويم؟

اين محدوده در تمام سال براي سفر گزينه مناسبي است. بهار و پاييز بهترين فصل براي رفتن به كوه‌هاي اژدها و معادن نمكي به شمار مي‌رود. با اين حال در هر روزي از سال كه دل‌تان بخواهد مي‌توانيد به اين محدوده سفر كنيد.

غار نمك گرمسار

ديدني‌هاي غار نمكي

غار نمكي بخشي از معادن نمك كوهدشت كهن به شمار مي‌رود. بيرون غار، چشم انداز عجيب كوه‌هاي اژدها به چشم مي‌آيد. كوه‌هايي كه از بلورهاي نمك در شكل‌ها و رنگ‌هاي مختلف پوشيده شده و به حدي عجيب و منحصر به فرد است، گويي روي كره مريخ پا گذاشته ايد.

غار نمك گرمسار

در بدنه كوه‌ها حفره‌هاي بزرگي مي‌بينيد كه در حقيقت ورودي معادن نمك كوهدشت كهن هستند. معادن نمك كوهدشت، تونل‌‎هاي عظيمي تودرتويي هستند كه داخل كوه‌هاي مريخي حفاري شده‌اند و نمك آنها استخراج مي‌شود. 85 درصد اين نمك‌ها مصارف خوراكي دارند و به كشورهاي ديگر هم صادر مي‌شوند. همين تونل‌ها كه امروزه به بزرگ‌ترين مجموعه تونلي معادن نمك در خاورميانه تبديل شده‌اند، سالانه گردشگران زيادي را به سوي خود جذب مي‌كند.

غار نمكي بخشي از معادن نمك است كه بركه كوچكي وسطش جا خوش كرده. بركه پر از آب نمك است و خنكي و سكوت غار، براي تمدد اعصاب و آرامش معجره مي‌كند.

غار نمك گرمسار

چرا غار و معادن نمك جذاب است؟

افراد بسياري روانه غار و معادن نمك گرمسار مي‌شوند. ديدن تونل‌هاي عظيم تو در تو آن هم در دل كوهستان جالب به نظر مي‌رسد. همچنين گفته مي‌شود نمك خاصيت درماني دارد و براي پاكسازي جسمي و روحي مفيد است. براي همين تعداد زيادي از افراد به اين محدوده سفر مي‌كنند و به صورت گروهي كنار بركه نمك به مديتيشن مي‌پردازند تا به پاكسازي جسمي و روحي و كسب آرامش خودشان كمك كنند. ديدن شكل‌هاي عجيب با رنگ‌هاي باورنكردني از بلورهاي نمك نيز يكي ديگر از انگيزه‌‎هاي افراد براي سفر به اين منطقه خاص است.

غار نمك گرمسار

چي ببريم؟

لباس راحت، كفش پياده روي، كلاه لبه دار، عينك دودي و كرم ضد آفتاب فراموش نشود. آن حوالي امكانات رفاهي وجود ندارد. مايحتاج خود را از گرمسار تهيه كنيد. بطري آب با خودتان همراه داشته باشيد. اگر دل‌تان مي‌خواهد در ميان نمك‌ها مديتيشن كنيد، بردن يك زيرانداز ايده خوبي به نظر مي‌رسد. در اطراف بركه هيچ ذباله‌اي نريزيد. مراقب بلورهاي نمك باشيد. سعي نكنيد با تيشه و ابزار آنها را بشكنيد و با خودتان بياوريد. فكرش را بكنيد اگر هر گردشگر يك تكه از بلورهاي عجيب نمك كوه اژدها را بشكند و با خودش ببرد، ديگر كوه اژدهايي باقي مي‌ماند؟

در سفر به اين منطقه مي‌توانيد بازديد از كاروانسراي ده نمك را نيز در برنامه بگنجانيد. امكان اقامت شبانه در كاروانسرا نيز وجود دارد. بنابراين مي‌توانيد به خوبي براي تعطيلات آخر هفته برنامه ريزي كنيد.

غار نمك گرمسار

نكات مهم براي افراد با نيازمندي‌هاي خاص

به دليل ناهموار بودن مسير دسترسي به غار، امكان بازديد از آن براي افراد با نيازمندي‌هاي خاص به آساني امكان پذير نيست. با اين حال امكان تردد ويلچر در اطراف كوه‌هاي اژدها و بازديد از بلورهاي عجيب آن وجود دارد. اين سفر براي خانواده‌هاي داراي فرزند اوتيسم بي خطر به نظر مي‌رسد.

غار نمك گرمسار


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۶ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۵۷:۱۶ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :