گردشگري دلتا

پنجه در پنجه با اجنه در دره اسرارآميز

كال جني يكي از زيباترين تنگه‌هاي ايران است.
كال جني

كال جني دره‌اي اسرارآميز در طبس است. جاي اعجاب انگيز منحصر به فردي كه گرچه در آن خبري از جن و پري نيست، به دليل باور مردم بومي به اين نام خوانده مي‌شود. مردم بومي منطقه اعتقاد دارند از ما بهتران در اين دره زندگي مي‌كنند. آنها حتي تنور نان پزي و دودكش خانه اجنه را هم تشخيص داده‌اند و هر چقدر دانشمندان زمين شناسي برايشان توضيح مي‌دهند اين ها همه پديده‌هاي طبيعي و زمين شناسي هستند، به خرج‌شان نمي‌رود. با اين حال دره كال جني امروزه به يكي از پرطرفدارترين مقاصد سفر براي دوستداران سفر تبديل شده است. جايي كه رفتن به آن مي‌تواند به يكي از زيباترين خاطرات شما تبديل شود. با مجله گردشگري پيام دلتا همراه باشيد تا با هم به دره اسرارآميز كال جني در خراسان جنوبي سفر كنيم.

كال جني

كال جني يعني چه؟

كال يعني دره. كال جني دره‌اي بسيار عميق و باريك است كه حاصل فرسايش بادي و آبي در هزاران سال است. باد در اين دره وقتي مي‌پيچد صداهاي عجيب و غريبي از آن به گوش مي‌رسد. شكل فرسايش سنگ‌ها و زمين نيز بسيار عجيب و منحصر به فرد است. براي همين تصور بر اين بود كه اين دره محل زندگي موجودات ناشناخته است. چنين بود كه دره كال جني ناميده شد.

كال جني كجااست؟

خراسان جنوبي- شهرستان طبس. براي رسيدن به اين دره اول بايد خودمان را به طبس در خراسان جنوبي برسانيم و از طبس به سمت روستاي ازميغان حركت كنيم. ازميغان شمال طبس و در مسير فرودگاه قرار دارد. بعد از ۳۵ دقيقه وارد يك جاده خاكي مي‌شويد كه اگر آن را تا انتها برويد بايد ماشين‌تان را پارك كرده و پياده وارد دره شويد.

كال جني

چرا بايد به كال جني سفر كنيد؟

شكل تراشيدگي و بريدگي دره‌ها زيبايي منحصربه‌فردي دارد. اين شكل و شمايل به زمين‌شناسان ثابت كرده كه دره از هزاران سال پيش بر اثر فرسايش زمين و حضور سيلاب‌ها به اين شكل درآمده است.

دره، گاهي شكل خميده و گاهي زاويه‌دار به خود مي‌گيرد. علاوه بر آن اين فقط زمين نيست كه گردشگران را جذب خودش مي‌كند. اگر گاهي به بالا نگاه كنيد چيزي جز يك شكاف آبي رنگ از آسمان نخواهيد ديد. حتي گاهي دره آنقدر تنگ مي‌شود كه همان آسمان هم به چشم نمي‌آيد.

در مسير هم دودكش و تنورهاي اجنه را به چشم‎تان مي‌بينيد. اين البته اسمي ا‌ست كه مردم محلي روي آنها گذاشته‌اند. دودكش و تنورهاي جن به ستون‌هاي فرسايشي گفته مي‌شود كه در پي فرسايش در ديواره رودخانه به وجود آمده‌اند. اما مردم محلي كه از دليل زمين‌شناسي اين دره بي‌خبر بوده اند، اين اسم‌‌ها را رويشان گذاشته‌اند.

كال جني

دليل ديگر براي ديدن كال جني، حوضچه‌اي است كه در انتهاي راه، شما را به پياده‌روي تشويق‌ مي‌كند. در طول مسير هم آبي جريان دارد كه از چشمه ازميغان مي‌آيد. اين آب در انتها به يك قنات مي‌رسد. مسير پياده‌روي بين صخره‌ها شش كيلومتر است.

خيلي‌ها وسط راه مي‌مانند و منصرف مي‌شوند. آنهايي كه ادامه مي‌دهند آخر سر به حوضچه‌اي با عمق ۱٫۵ متري مي‌رسند و تني به آب مي‌زنند.يكي ديگر از تجربه‌هاي ناب صخره‌نوردي در كال جني صداي بادي است كه در آن مي‌پيچد. اگر براي چند ثانيه سكوت كنيد و منتظر صداي باد بمانيد زوزه‌اي داخل صخره‌ها مي‌پيچد كه بيشتر متوجه دليل مردم محلي براي انتخاب اين اسم مي‌شويد. انگار كه صداي زوزه باد اينجا را ترسناك‌تر از چيزي كه هست مي‌كند.

كال جني

نكات مهم در بازديد از كال جني

بايد حدود دو ساعت در طول دره پياده روي كنيد. بنابراين بار و بنديل اضافه نبريد. كوله پشتي كوچك كفايت مي‌كند. بطري آب همراه داشته باشيد. كلاه لبه دار، عينك دودي و كرم ضد آفتاب از جمله لوازمي است كه بايد داشته باشيد. لباس مناسب پياده روي و كفش ترجيحا كوهنوردي به پا كنيد. كيسه زباله همراه خود ببريد و همه زباله‌هاي خود را در آن قرار دهيد و موقع بازگشت، با خود بياوريد. همراه داشتن غذاي سبك ايده خوبي است.

كال جني

 نكات مهم براي افراد با نيازمندي‌هاي خاص

افراد داراي معلوليت با نيازمندي‌هاي خاص بهتر است براي سفر به اين مكان داوطلب نشوند. امكان تردد در دره با ويلچر فراهم نيست. اما از بالاي دره مي‌توانند طبيعت اطراف را ببينيد. اين سفر به خانواده‌هاي داراي فرزند اوتيسم پيشنهاد نمي‌شود.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۵ شهريور ۱۳۹۸ساعت: ۰۱:۵۶:۳۷ توسط:مجله دلتا موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :